Meteorologové varují před silným větrem v noci na pondělí na některých místech

V části Česka hrozí od nedělního večera do pondělního rána opět silný vítr. V nárazech může mít rychlost kolem 70 kilometrů za hodinu. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí pro Frýdlantsko, Jesenicko, Krnovsko a čtveřici okresů na jihu Pardubického kraje. Vyplývá to z výstrahy, kterou v neděli dopoledne vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Výstraha platí od nedělních 19:00 do pondělních 7:00. V Pardubickém kraji se týká okresů Hlinsko, Chrudim, Polička a Svitavy.

Lidé v ohrožených oblastech by podle meteorologů měli zajistit okna a odstranit či upevnit venku volně uložené předměty. Vítr může způsobit menší škody na budovách a hrozí nebezpečí úrazu zlomenými větvemi či uvolněnými předměty. Pozor na silný vítr by si měli dát i řidiči. Turisté by se podle ČHMÚ neměli vydávat na hřebenové túry.

Silný vítr v neděli opět zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na nejvyšší tuzemskou horu. Spodní úsek z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Varování před silným větrem platilo tento týden pro část Česka už v pátek a v sobotu. V Pardubickém kraji v sobotu vítr lámal stromy a působil škody na budovách. V České Rybné na Chrudimsku spadly dva stromy na chatu.

Silný vítr zasáhl Česko také minulý týden ve čtvrtek. Klientům pojišťoven způsobil škody za téměř sto milionů korun. Jde většinou o poškozené střechy, přístřešky, skleníky a pády stromů a větví. Bez proudu bylo několik set tisíc domácností.