Fajt jednal protiprávně a svévolně, odpověděl ministr Staněk světovým galeriím

Jiří Fajt si protiprávně a svévolně přisvojil finanční zdroje na úkor svých zaměstnanců, stejně jako část jejich duševního vlastnictví – stojí v dopise, který ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) uvedl v odpovědi adresované ředitelce drážďanských sbírek Marion Ackermannové. Dopisy rozeslal i dalším ředitelům světových muzeí a galerií, kteří se postavili za bývalého ředitele Národní galerie, jehož Staněk v polovině dubna odvolal.

Muzeum Prado
Zdroj: ČTK, EFE Autor: Victor Lerena

Staněk dopis adresoval Ackermannové, protože drážďanská galerie na svém webu podpůrný dopis Fajtovi uveřejnila. Prvních 12 ředitelů významných institucí se pod něj podepsalo už v den Fajtova odvolání, později se přidaly tři desítky dalších. Mezi podepsanými jsou šéfové Metoropolitního muzea v New Yorku, Centre Pompidou či madridského muzea Prado.

Podle ministra bývalý ředitel uzavíral pro NGP nevýhodné smlouvy a kontroly zjistily předražené veřejné zakázky, nerespektování rozpočtových pravidel a vstupování do smluvních vztahů bez dostatečného finančního krytí.

„Řadu vážných pochybení, která odhalila veřejnosprávní kontrola, potvrzuje i stanovisko zaměstnanců NGP, jejichž odborová organizace vyjádřila ve svém prohlášení s odvoláním pana Fajta jednomyslný souhlas,“ připomněl Staněk.

Fajt nesouhlasí s odvoláním ani s odboráři

Odboráři Fajtovi vytýkají mimo jiné personální obměny na vedoucích místech v galerii, způsob výběru ředitelů, málo časté vyplácení ročních odměn zaměstnancům a z toho plynoucí nerovný přístup k nim či autorský honorář určený generálnímu řediteli, což je důvod zmiňovaný Staňkem jako jeden z největších Fajtových prohřešků. Podobné smlouvy ale uzavírají i další ředitelé státních příspěvkových organizací, mluvil o ní ředitel Národního divadla Jan Burian.

Fajt s vyjádřením odborové organizace nesouhlasí. „V galerijních odborech jsou asi tři desítky lidí, tedy přibližně desetina celkového počtu zaměstnanců, který činí 222 systemizovaných míst a přibližně 280 přepočtených, neboť ne každý má celý pracovní úvazek,“ podotkl k dopisu odborářů. „Galerijní odbory si v minulosti pletly svoji historicky určenou úlohu a vměšovaly se rády do obsazování ředitelů instituce. To jim v žádném případě nepřísluší a tak činí i nyní,“ domnívá se.

Fajt od počátku odmítá důvody svého odovlání a svůj konec v čele NGP považuje za politickou zakázku. Staněk odvolal zároveň i ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Podal také několik trestních oznámení.