TÉMA

Výtvarné umění

Doporučujeme

Noční hlídku bude zase lépe vidět, Rembrandt ji přitom v noci ani nezachytil

Noční hlídka se opět přiblíží podobě z doby svého vzniku, i když to nejspíš potrvá roky. V amsterdamském Rijksmuseu totiž začala další fáze restaurování zřejmě nejvýznamnějšího obrazu Rembrandta van Rijna. Pomůže ukázat, čím si tento umělec vysloužil označení mistra světla a stínu. Noční hlídka není předmětem zájmu restaurátorů poprvé, dřívější obnova například konečně ukázala, že hlídka zachycená na malbě se vůbec neodehrává v noci. Součástí příběhu obrazu ale zůstávají teorie, že se stal příčinou autorova úpadku.
13. 11. 2024Aktualizováno17. 11. 2024|

Kresby Michelangela či Tiziana poodhaluje výstava ze sbírek Karla III.

Buckinghamský palác zpřístupnil veřejnosti mimořádnou výstavu ze sbírek britského krále Karla III. Představuje na sto šedesát kreseb z období renesance. Tři desítky těchto skic a studií od Leonarda da Vinciho nebo Michelangela jsou vystaveny dokonce vůbec poprvé.
1. 11. 2024|

Vizuální umělce inspirovala česká klasická hudba

Ve dvoraně pražského Rudolfina se představuje tvorba mladých audiovizuálních umělců. Výstava Slyšet/Vidět je společným projektem České filharmonie a Galerie Rudolfinum, které sdílí stejnou budovu. Propojuje současné vizuální umění s českou klasickou hudbou.
29. 10. 2024|

Příběh českého grafického designu vypráví film i výstava

Kina promítají dokumentární film Identita, který sleduje proměny tuzemské vizuální kultury od začátku dvacátého století až do současnosti. V hlavní roli – český grafický design. Stejnému tématu se věnuje i aktuální výstava v pražském Museu Kampa, dokumentární seriál České televize a kniha.
19. 10. 2024|

Vetešník měl doma roky „příšerný“ obraz. Nevěděl, že je od Picassa

Je příšerný, opakovala žena vetešníka Luigiho Lo Rossa často, když jí sklouzl pohled na obraz pověšený v obývacím pokoji. Netušila, že „mazanice“, kterou musela strpět několik desetiletí, je ve skutečnosti originál od Pabla Picassa. Na to se přišlo až nedávno. K radosti to ale stačit nemusí.
2. 10. 2024|

V Peruci vystavují pozdní melancholii Emila Filly

Expozice ukazuje spíše pozdnější Fillovu tvorbu, která vznikla po druhé světové válce až do výtvarníkovy smrti v roce 1953. Název výstavy Orel rozsápe orla je citací z Fillova díla. „Pro mě je to taková metafora. Pro Fillu poválečné období vůbec nebylo lehké, zejména po roce 1948, kdy převzali moc v Československu komunisté a kdy celá jeho tvorba upadla v nemilost,“ uvedl autor expozice, historik umění Tomáš Winter.
17. 9. 2024|

Baroko a metalíza. Marek Kvetan v Ostravě ironizuje konzum

Slovenský výtvarník Marek Kvetan patří k umělcům, kteří do sochařství zapojují současné technologie. Do ostravského Domu umění přivezl Nádoby dočasnosti. Výstavě daly název naddimenzované barokní vázy v pastelových barvách. Kromě nich prostor v expozici dostává třeba i reflexe covidové pandemie.
13. 9. 2024|

Jake Chapman „vylepšil“ obrazy Hitlera i Goyi. Teď provokuje v Olomouci

V olomoucké Telegraph Gallery stojí trabant. Startuje pokaždé, když někdo kolem projde. Dvě figuríny uvnitř znovu a znovu páchají sebevraždu, „udušené“ výfukovými plyny. „Socialistické“ auto sem zaparkoval jeden z nejkontroverznějších britských umělců současnosti Jake Chapman. V Česku vystavuje po jedenácti letech, tentokrát sám, z uměleckého a sourozeneckého dua Chapman Brothers zbyla už jen půlka.
10. 9. 2024|

Dvouletý chlapec tvoří obrazy, za které zájemci nabízejí i miliony

Dvouletý Laurent Schwarz z Bavorska tvoří obrazy za statisíce korun. Za jeho první nabízí zájemci i miliony. Jeho obrazy bylo možné vidět v galeriích a na největším veletrhu umění v Mnichově. Nadání malého umělce odhalili jeho rodiče na dovolené v italském hotelu, kde byla herní místnost pro děti s plátny a barvami.
17. 8. 2024|

V Drážďanech vystavili šperky z loupežné „Mission: Impossible“

Před téměř pěti lety zmizely z drážďanské klenotnice šperky v hodnotě milionů eur. Pachatele spektakulární loupeže, kteří všichni pocházeli z jedné rodiny, se podařilo dopadnout a většinu vzácných barokních klenotů vrátit. Nyní je poprvé od činu v Drážďanech opět vystavili. Raději v přísně střežené vitríně.
14. 8. 2024|

Mikulovské výtvarné sympozium završila výstava

Měsíc intenzivního tvoření má za sebou sedm umělců vystavujících v Mikulově. Díla, která pod jejich rukama vznikala v rámci výtvarného sympozia, si můžou návštěvníci prohlédnout na tamějším zámku. Jde třeba o háčkované tapiserie, fotografie nebo malbu.
13. 8. 2024|

Kostel svatého Jakuba vypráví o své historii pod čtyřmi sty světly

V podkroví brněnského kostela svatého Jakuba se otevírá multimediální výstava. Představuje historii stavby prostřednictvím holografické projekce, 430 světel i prostorového zvuku. Expozice vznikla při rozsáhlé rekonstrukci kostela.
10. 8. 2024|

Duchovní svět Františka Bílka bude k vidění dva roky

Sochař a grafik, ale také mystik, který se ve své tvorbě zabýval náboženskými alegoriemi a smyslem lidské existence. Právě duchovnímu světu Františka Bílka (1872 až 1941) se věnuje expozice Cesta k Předsíni chrámové v Bílkově vile Galerie hlavního města Prahy na pražských Hradčanech. K vidění bude další dva roky.
5. 8. 2024|

V Humpolci sledují zápas Jana Zrzavého se sebou samým

Kdybych já byl krásný jako Dionysos. Tento povzdech posloužil galerii 8smička v Humpolci k názvu výstavy věnované Janu Zrzavému. Záměrem kurátorů nebylo postihnout rozsáhlé dílo tohoto malíře, ale ve skicách, kresbách a obrazech přiblížit jeho osobní vývoj. V podtitulu výstavy s ním nabízí setkání.
18. 7. 2024|

Výstava diplomantů umělecké fakulty je oslavou i zamyšlením nad budoucností

Nastupující generaci tuzemského výtvarného umění představují výstavy v Domě pánů z Kunštátu a také v prostorách Distillery v Brně. Svou tvorbu tu pohromadě ukazuje pětatřicet letošních diplomantů Fakulty výtvarného umění (FaVU) Vysokého učení technického. Společná výstava je oslavou několikaleté práce, zároveň se zamýšlí, co dál po absolvování umělecké školy.
15. 7. 2024|

K mání je Tizianův dvakrát ukradený obraz. Našel se na zastávce

Nový majitel, který případně vydraží začátkem července obraz renesančního malíře Tiziana, by měl malbu dobře střežit. Výjev Odpočinek na útěku do Egypta se totiž do aukce dostane poté, co byl ukraden. Dvakrát. Očekává se, že cena by se mohla vyšplhat až na 32 milionů dolarů (739 milionů korun). Prodej patří k těm sledovaným i proto, že Tizianových děl v soukromých rukou je jen pár.
20. 6. 2024|

Dezinformace, reaguje AVU na kritiku. Vedení školy se zastali i studenti

Na Akademii výtvarných umění neučí jen staří muži a jejich žáci, protože jejím úkolem je otevírat studentům nové obzory, reagují zástupci AVU na petici, která žádá změny v přístupu a vedení této umělecké školy. Výzvu formulovala téměř stovka osobností, mezi nimi bývalý rektor AVU Milan Knížák, a už ji podpořilo přes šestnáct set lidí. Naopak za vedení školy se postavila studentská komora AVU. Akademie v reakci rovněž oznámila, že se chce předžalobní výzvou bránit proti údajné lži šířené peticí v souvislosti s úmrtím dvou studentů.
18. 6. 2024|

Naši profesoři byli mistři, i Knížák. Dnes se učí kvůli platu, kritizuje David Černý

Jméno Davida Černého patří ve veřejném prostoru momentálně k těm skloňovaným. Stále ještě neutichla debata ohledně rozměrných plastik motýlů-stíhaček, které vytvořil pro obchodní dům v centru Prahy a které někteří odborníci označují za kýč. Zároveň se výtvarník svým podpisem přidal k signatářům výzvy mířící kriticky na instituce a ceny české výtvarné scény. Své důvody rozebral jako host Interview ČT24.
16. 6. 2024|

Poplatnost době, nebo generační nepochopení? Umělci se přou o podobu institucí

Výtvarníci Milan Knížák, David Černý, František Skála nebo architekt Josef Pleskot a bezmála stovka dalších kulturních osobností nesouhlasí se současnou podobou Akademie výtvarných umění, Národní galerie i Cenou Jindřicha Chalupeckého. Žádají změny a v případě rektorky AVU odstoupení z funkce. Vedení kritizovaných institucí námitky nepovažuje za opodstatněné, mluví mimo jiné o generačním nepochopení.
15. 6. 2024|

Monika Pascoe Mikyšková maluje přírodu pomocí dvě stě let staré techniky

Claudovo černé zrcadlo sloužilo malířům už před dvěma sty lety. S jeho pomocí zachycovali odraz krajiny. Nyní tato historická výtvarná pomůcka posloužila jako inspirace pro slovenskou vizuální umělkyni Moniku Pascoe Mikyškovou, která aktuálně vystavuje v havířovské galerii Krystal.
10. 6. 2024|

V Paříži vystavují otce moderního sochařství. Rumuni se na nákup jeho díla neúspěšně skládali

Constantina Brâncușiho, původně rumunskému sochaře, označují jako otce abstraktního umění, aniž by však byl abstraktní a patřil k nějakému proudu. Jeho retrospektiva, první podobně velká za posledních 30 let, čítající více než stovku děl, je v pařížském Centre Pompidou k vidění do začátku července.
7. 6. 2024|

Roy Lichtenstein přišel na to, jak malovat něco, co je od samého počátku směšné

Výstava amerického umělce Roye Lichtensteina, již nabízí vídeňská Albertina, ukazuje všechny aspekty a polohy jednoho z hlavních protagonistů pop artu. Právě tím se z expozice, připravené ke stému výročí Lichtensteinova narození, stává příležitost vymanit se z možná jednostranného vnímání jeho díla.
2. 6. 2024|

Prado vystavuje objevený obraz, který Caravaggio maloval na útěku před trestem smrti

Madridské muzeum Prado vystavuje obraz, o němž mluví jako o „jednom z největších objevů umění“. Muzeum před třemi lety vymohlo zastavení dražby, na níž měla být tato malba zmučeného Krista prodána, s tvrzením, že dílo nejspíš namaloval italský mistr Caravaggio. Zřejmě v době, kdy byl na útěku kvůli odsouzení za zabití. Odborná expertiza následně domněnku o autorství potvrdila.
28. 5. 2024|

Kateřina Šedá rozdala bývalým zaměstnancům textilky „statisíce“. Napravuje prý křivdu

Miliony párů punčoch značky Elite vyvážela firma z Varnsdorfu v 80. letech do celého světa. Loni ale společnost zanikla. Teď by takzvaná Elitka oslavila sto let fungování. Umělkyně Kateřina Šedá s kolegy se během roční práce spojila se sedmi sty bývalými zaměstnanci firmy a uspořádala třídenní děkovnou a vzpomínkovou akci, při níž zorganizovala originální setkání zaměstnanců s „vedením“. „Myslím, že máme obrovský problém se loučit se zaměstnanci,“ popsala v Interview ČT24.
27. 5. 2024|