J na druhou. Dvě absolventky AVU spojila výstava

Nahrávám video
Dvě absolventky AVU spojila výstava
Zdroj: ČT24

V pražské Spot Gallery se představují práce Jitky Petrášové a Jolany Škachové. Díla dvou čerstvých absolventek pražské Akademie výtvarných umění (AVU) vznikala pro výstavu i jako součást letošních diplomových prací.

Jitka Petrášová má svůj ateliér v bývalé továrně na motocykly. Místo, kde tvoří, je pro ni klíčové. „Jsou skvělé ty vysoké stropy, protože si mohu ještě rozvěsit obrazy po stěnách a nechat si je tam doschnout. Primárně nejdůležitější je světlo, mám tu severní světlo, které je pro umělce zásadní,“ vysvětluje.

Petrášová letos patřila mezi padesát diplomantů AVU. Některá z děl, jež byla součástí její diplomové práce, zamířila i na aktuální výstavu s názvem J na druhou v pražské Spot Gallery. „Jsou to pro ně poslední prázdniny, což je jakási metafora mezi ukončením školy a životní praxí. Ty dva měsíce jsou určité vnitřní bilancování, které se i v těch věcech odráží,“ podotýká kurátor Petr Vaňous.

„Poslední rok diplomových prací je takový přelom. Mám pocit, že byl o najití se a upevnění si různých aspektů v tvorbě,“ souhlasí druhá z vystavujících umělkyň Jolana Škachová. Obě studovaly v ateliéru Roberta Šalandy.

Velký nástup autorek

„Posledních pět šest let můžeme zaznamenávat velký nástup absolventek,“ upozorňuje Vaňous. „Není důvod, aby současné umění ovládali pouze autoři. Určitá specifická citlivost, která se u autorek objevuje, je možná schopna současnost reflektovat daleko hlouběji,“ míní.

„Pracuji s křehkostí a citlivostí, která provází lidský život a je základem, jak život vnímám,“ říká o své tvorbě například Jitka Petrášová.

Práce autorek jsou na první pohled rozdílné. V dílech obou je ale patrné bilancování a vstup do nové životní etapy. Výstava J na druhou ve Spot Gallery ho ilustruje do konce srpna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Warner Bros. podepsala smlouvu o převzetí s Paramountem

Společnost Warner Bros. Discovery (WBD) podepsala smlouvu, podle níž ji za 110 miliard dolarů (2,2 bilionu korun) přebírá mediální skupina Paramount Skydance. Vyplývá to ze záznamu globální porady firmy, který má k dispozici agentura Reuters. Druhý zájemce o převzetí filmových studií a streamovací divize konglomerátu WBD, společnost Netflix, předtím odmítl zvýšit svou nabídku. Spojením obou firem vznikne jedno z největších filmových studií na světě.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Kvíz: „Jen sympaťáci umírají mladí.“ Znáte dobře Červeného trpaslíka?

Ve věku sedmdesáti let zemřel britský režisér a scenárista Rob Grant, jeden ze spolutvůrců britského sci-fi sitkomu Červený trpaslík, informovala ve čtvrtek britská média. Připomeňte si osudy posádky lodi, která bloudí v hlubinách vesmíru, prostřednictvím kvízu.
před 10 hhodinami

Francouzského Césara za nejlepší film získal L'Attachement

Francouzskou cenu César za nejlepší film získal snímek „L'Attachement“ režisérky Carine Tardieuové. Po slavnostním udílení cen francouzské filmové akademie o tom v noci na pátek informovala agentura AFP. Snímek uspěl také v kategoriích nejlepší herečka ve vedlejší roli a nejlepší adaptovaný scénář, proměnil tři z celkových osmi nominací.
před 23 hhodinami

Brno k výročí návštěvy Alžběty II. smekne klobouk

Na brněnskou Novou radnici přibude nové umělecké dílo od Radka Talaše. Motiv červeného klobouku odkazuje k návštěvě britské královny Alžběty II., která moravskou metropoli navštívila 28. března před třiceti lety. Pamětní desku odhalí Brňané v den výročí, nyní klobouk odlili pracovníci slévárny v Popovicích na Uherskohradišťsku.
26. 2. 2026

Předjaří vítá v Královské zahradě na Hradě tisíce květin

V Empírovém skleníku v Královské zahradě Pražského hradu lze vidět více než sto odrůd kvetoucích jarních květin. Na výstavě Předjaří: Zahrada malých gest je doplňuje výtvarná tvorba mladých českých a slovenských autorů.
26. 2. 2026

Bráchova reakce mě dojala, říká režisérka oceněného dokumentu o závislosti

Jako krásné, ale zároveň děsivé vnímá režisérka Pepa Lubojacki reakce diváků z festivalu Berlinale na svůj dokument. Potvrdily jí, že její zkušenost není ojedinělá. V koprodukčním česko-slovenském snímku Kdyby se holubi proměnili ve zlato zachytila boj se závislostí ve vlastní rodině. Z Berlinale si odvezla cenu pro nejlepší dokumentární film. Mluvila o něm i s Terezou Řezníčkovou v Událostech, komentářích.
26. 2. 2026

VideoFilmové premiéry: Drobná nehoda, Čaroděj z Kremlu či Presleyho koncerty

Do tuzemských kin míří oceněné filmy i jeden koncertní snímek. Drobná nehoda je temná groteska o pomstě politického vězně a vítězný snímek z festivalu v Cannes od íránského režiséra Džafara Panahího. Kritika na stejné přehlídce popsala jako tísnivý procedurální thriller další kinonovinku – francouzský Případ 137. Drama Čaroděj z Kremlu má být pohledem do zákulisí ruské politiky, v hlavních rolích s Paulem Danem a Judem Lawem. A hudební dokument EPiC: Elvis Presley in Concert se vrací k sedmiletému koncertování krále rokenrolu v Las Vegas.
26. 2. 2026

Zemřel někdejší člen kapely Olympic, klávesista Jiří Valenta

Zemřel bývalý člen skupiny Olympic, klávesista Jiří Valenta. Bylo mu 66 let. O hudebníkově úmrtí informovala na facebooku kapela s odkazem na Valentovu rodinu. Ze skupiny před několika lety sám ze zdravotních důvodů odešel.
25. 2. 2026
Načítání...