Filmová kritika má Domácí péči o Kobry a užovky i Ztracené v Mnichově

O Ceny české filmové kritiky za rok 2015 se „popere“ trojice filmů. V kategoriích nejlepší film, scénář i režie se rozhodne mezi snímky Domácí péče, Kobry a Užovky a Ztraceni v Mnichově. Všechny tři tituly vznikly v koprodukci České televize, ta má ve finále ještě čtyři další filmy. Vítězové budou vyhlášeni 23. ledna v přímém přenosu ČT art.

Video Zprávy v 16
video

Nominace na Ceny české filmové kritiky

S šesti nominacemi zatím vede bratrské drama Jana Prušinovského Kobry a Užovky. Bratři Kryštof a Matěj Hádkovi jsou oba nominováni na cenu za hlavní mužskou roli, hereckou nominaci má i Lucie Žáčková.

Té konkuruje v této kategorii Alena Mihulová, která si kritiky získala rolí pečovatelky v debutu Slávka Horáka Domácí péče. Snímek zastupoval českou kinematografii (neúspěšně) i na oscarovém klání. Příběh, jenž vypráví s jemným humorem o smrtelně vážných věcech, vstupuje do finále celkem s pěti nominacemi. Jednu i pro režiséra a scenáristu za Objev roku.

Tři nominace pak Petru Zelenkovi vynesla absurdní autorká komedie Ztraceni v Mnichově o českém komplexu z mnichovské dohody. 

Nejlepší dokument mohla podle kritiků natočit Veronika Lišková, která v Danielově světě nahlédla do světa pedofila, nebo Helena Třeštíková, jež sledovala umanutou snahu Mallory vrátit se zpátky do života a do systému, či Jana Ševčíková, jejíž snímek Opři žebřík o nebe zachycuje výraznou osobnost slovenského faráře Mariána Kuffy. 

Novinkou letošního ročníku je cena za Audiovizuální počin, která zastřešuje kategorie jako střih, hudba a kamera, upozaďované filmové formy, jako třeba krátký film, a také inovativní uvedení audiovizuálního díla. O prvním ocenění v této kategorii se rozhodne mezi animovanými filmy Malá z rybárny a Malý pán, které zaujaly výtvarným řešením, a atmosférickým snímkem Schmitke, nominovaným za zvuk.

Malá z rybárny (režie: Jan Balej)
Zdroj: Miracle Film 2013

Do nominovaných snímků kritici zařadili ještě pohádku Alice Nellis Sedmero krkavců, do výběru se dostala díky hereckému výkonu Marthy Issové.

Šestý ročník Cen české filmové kritiky se uzavře 23. ledna v pražském Divadle Archa, slavnostním vyhlášením provedou bloggerka Marie Doležalová a herec a čerstvý režisér Vojtěch Kotek. Veřejné hlasování kritiků bude zveřejněno na webových stránkách ocenění.

Své k české filmové tvorbě uplynulého roku pak řekne 5. března Český lev. V dosavadních ročnících se obě filmové ceny na vítězích poměrně shodly.