CME po oznámení o převzetí skupinou PPF ztrácí i na pražské burze

Cenné papíry mediální společnosti CME v úterý dopoledne na pražské burze ztrácely kolem šesti procent, cena jedné akcie tak proti pátečnímu závěru klesla na zhruba 101 korun. Po nedělní zprávě, že firmu převezme finanční skupina PPF, tak trh následuje vývoj akcií na americké burze Nasdaq. V Praze se v pondělí kvůli svátku neobchodovalo, analytici v úterý podobný vývoj očekávali.

Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera bude nakupovat akcie CME od stávajících akcionářů za cenu 4,58 dolaru (105,66 korun) na akcii, páteční uzavírací cena se ale nacházela nad touto cenou. „Pokles je přesto výraznější, což bych si vysvětloval tím, že stávající akcionáři jsou s nabídnutou cenou vcelku spokojeni i s ohledem na to, že od začátku roku akcie vyrostly o více než 60 procent,“ poznamenal Miroslav Frayer z Komerční banky.

Akcionáři jsou podle něj možná zároveň ochotni prodávat i za nižší cenu než 4,58 dolaru kvůli tomu, že nechtějí v budoucnu podstupovat procesy spojené se zvýšenou administrativou, až PPF přistoupí k výkupům minoritních podílů, dodal.

Podle portfolio manažera společnosti Cyrrus Tomáš Pfeilera titul vzhledem k pondělnímu uzavření pražské burzy dohání ztráty, které akcie utrpěly v USA během pondělní seance. „Česká finanční skupina nabídla cenu asi 1,5 procenta pod páteční uzavírací cenou. V USA však akcie propadly až na 4,41 dolaru, neboli 3,7 procenta pod nabídkovou cenu. Takový propad vnímáme jako neadekvátní,“ konstatuje.

Nicméně připomíná, že v případě podobných transakcí nebývá cenová rozkolísanost výjimečná. „Očekáváme, že se cena ustálí mírně pod hodnotou 4,58 dolaru, která představuje nabídkovou cenu ze strany PPF,“ dodává.

Analytik Fio Banky David Brzek míní, že akviziční cena 4,58 USD, která bude vyplacena držitelům kmenových akcií, je nižší, než se očekávalo. Obsahuje sice podstatnou prémii vůči ceně z doby, kdy CME oznámilo revizi svých strategických záměrů, ale není tam již žádná prémie vůči posledním cenám na trhu. Brzek se domnívá, že cena se v příštích měsících bude držet u hranice 100 korun a postupně se bude přibližovat akviziční ceně tak, jak se budou naplňovat podmínky převzetí a bude se blížit definitivní termín realizace transakce.

Propad ceny akcií CME je podle analytika České spořitelny Jana Šafánka dán hromadným vybíráním zisků investorů, kteří nechtějí čekat na navrženou výplatu hotovosti 4,58 USD za akcii. Tato částka představuje „strop“, nad který by se cena akcie neměla dostat, jelikož v případě schválení transakce akcionáři za své akcie více nedostanou. Očekává, že by se cena akcie měla stabilizovat a více se blížit k 4,58 dolaru za akcii.

Analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal připomněl, že akcie CME v USA za poslední tři roky výrazně posílily. Největší podíl na tom mělo výrazné zlepšování hospodaření a pokles zadlužení. Letos v březnu firma vydala překvapivou zprávu, že zvažuje různé strategické změny, včetně prodeje všech aktiv firmy. Protože trh začal doufat v bohatého majitele, kurz dále posiloval. K tomu se přidaly spekulace, že jím má být skupina PPF. Trh také doufal, že skupina bude kupovat férově a nepoškodí minoritní akcionáře, podotkl.

CME vlastní v České republice televizi Nova a další stanice. Působí také v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku. PPF podle dohody za CME zaplatí 2,1 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard korun). Podmínkou dokončení transakce je získání souhlasu akcionářů společnosti CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí.