Americké vojáky v Česku politici považují za citlivou otázku. Vláda myšlenku teprve projedná

Pro případ přítomnosti vojáků Spojených států v Česku by mohly přicházet v úvahu základny v Přerově či Mošnově, řekl v Partii CNN Prima News ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). O konkrétních lokalitách pro případnou vojenskou základnu USA v ČR se nyní nejedná, uvedlo večer na webu ministerstvo obrany. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v sobotu Deníku N řekla, že po Velikonocích bude jednat v USA se svým protějškem Lloydem Austinem a chce téma americké přítomnosti v Česku otevřít. Podle Jurečky debata kabinetu na toto téma ještě ani nezačala. Opozice reaguje nesouhlasem.

„Americká základna na území ČR je otevřená otázka do budoucnosti i vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropě. Zatím však není na stole konkrétní plán nebo žádost ze strany Spojených států, proto se v tuto chvíli nejedná o konkrétních lokalitách,“ oznámilo v neděli po Jurečkových vyjádřeních ministerstvo obrany. Úřad ale potvrdil, že Černochová v USA potvrdí zájem Česka jednat o dohodě, která by právně zastřešila obrannou spolupráci obou zemí. Dohoda by mohla být využita mimo jiné i při modernizaci české armády, uvedlo ministerstvo.

Česko by podle Černochové mohlo uzavřít dohodu jako Slovensko, na jejímž základě Američané mohou v zemi využívat dvě vojenské základny. Nalézt dohodu by podle ní chvíli trvalo, v Česku by ji schvalovaly obě komory Parlamentu. Jurečka podotkl, že téma bude jen jednou z věcí, o kterých by mohla Černochová v USA mluvit, primárně se na cestu chystá kvůli jiným záležitostem.

O tématu podle předsedy lidovců ještě nejednala vláda. „Budeme o tom diskutovat, ani to není o tom, že by vláda rozhodla. Musí to být na základě široké diskuse a konsensu,“ zdůraznil.

O základnách je připravený diskutovat, podstatné budou konkrétní podmínky. „Střední a středovýchodní část republiky by si něco takového zasloužila. Řekněme Přerov, Mošnov, to jsou lokality, které by si něco takového zasloužily. Ale předbíháme, vůbec jsme se o tom ještě nezačali bavit,“ dodal.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) považuje otevírání tématu americké přítomnosti v Česku v médiích za nešťastné. Poukazuje na to, že o návrhu nediskutoval kabinet ani koalice. „Stejně tak není v programovém prohlášení vlády,“ připomíná. Šlo by podle něj o zásadní a citlivou otázku, kterou by bylo třeba detailně projednat ve vládě, s experty, v parlamentu a celospolečensky prodiskutovat. „Něco takového nejde dělat vůči občanům na sílu, nahodile a bez potřebných analýz a debat,“ je přesvědčen předseda Pirátů.

Pokud se nezmění situace v Rusku, nezbývá než posilovat obranyschopnost, nechal se v Partii slyšet místopředseda ANO a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Podotkl, že v Mošnově už se pracuje na velkém logistickém centru pro českou armádu. „Pokud by to měla být základna NATO, pak je to o společenské diskusi,“ poznamenal. Je zastáncem jednání, ale nechtěl v této věci hovořit za celé hnutí ANO, protože téma je dosud čerstvé.

Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by se však Česko mělo držet společné strategie NATO na posilování východního křídla. „Čeští vojáci dokonce mají řídit ten battlegroup na Slovensku, tak vůbec nechápu, proč bychom měli ještě dělat nějakou paralelu v Čechách, když vlastně vysíláme naše vojáky na Slovensko.“

Citlivá záležitost

Místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN) ve stejné televizní debatě řekla, že americká přítomnost v Evropě se obecně ukázala jako správná. Zdůraznila ale, že debata musí být s ohledem na zkušenosti s pobytem sovětských vojsk na českém území mimořádně citlivá. Naprostou podporu americké základně vyjádřila senátorka Miroslava Němcová (ODS).

Velmi negativní je naopak postoj opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), upozornila poslankyně hnutí Karla Maříková. Americká přítomnost by mohla podle ní znamenat velkou hrozbu kvůli útoku cizích agresorů. „Měli bychom spíš posilovat svou armádu, než abychom tu nechali operovat cizí,“ řekla.

„To, že vláda prosazuje přítomnost cizích vojsk a vybudování cizí vojenské základny na území České republiky, by mělo být otázkou pro referendum a měli by to rozhodnout všichni občané,“ reagoval na informace předseda SPD Tomio Okamura.

Premiér Petr Fiala (ODS) v České televizi a televizi Nova v sobotu zdůraznil, že se jedná o záležitost, kterou musí schválit obě komory parlamentu. „Hledáme všechny prostředky pro to, abychom zajistili naši bezpečnost, abychom posílili východní křídlo Severoatlantické aliance a dokázali čelit takové agresivní politice, jakou dnes předvádí Rusko Vladimira Putina,“ vysvětloval.

Černochová chce s Austinem jednat také o českých nákupech, například vrtulnících. Součástí dubnové cesty bude také převoz ostatků brigádního generála Františka Moravce do Česka. Někdejší velitel československé rozvědky pracující pro exilovou vládu v Londýně Moravec bude pochován podle svého přání v rodné Čáslavi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cvičitelka, pěvkyně či lékař. Ukrajinci prchající před válkou našli zázemí v Česku

Česko za tři roky plnohodnotné rusko-ukrajinské války udělilo dočasnou ochranu bezmála 400 tisícům ukrajinských uprchlíků. Zhruba čtvrtinu tvoří děti. Čtyřicet tisíc z nich chodí na základní školy. Na středních jich studuje sedm tisíc. Je mezi nimi i Nikita. Bylo mu šestnáct, když na začátku války utekl do Česka. Řada uprchlíků z Ruskem napadené země si našla v Česku práci. Patří mezi ně například cvičitelka Tara, lékař Mykhailo, operní pěvkyně Hanna nebo Liudmyla, která si otevřela vysněnou šicí dílnu.
před 45 mminutami

ČNB loni zadržela na dva a půl tisíce padělaných bankovek a mincí

Česká národní banka (ČNB) loni zadržela 2358 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Znamená to výrazný pokles proti roku 2023 s počtem 4305. Zhruba polovinu padělků tvořily zahraniční měny. U korun odhalila ČNB 704 padělaných bankovek a 454 mincí, což je přibližně třetina předloňského počtu. Informovala o tom členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
12:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vláda chce od KHNP garanci zapojení českých firem do dostavby Dukovan

Český kabinet bude po korejské společnosti KHNP, která by měla v Dukovanech postavit dva jaderné reaktory, ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň třicetiprocentního podílu českých firem na stavbě, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pokud se tak nestane, dokázal by si představit posunutí termínu podpisu. Celkově pak platí požadavek na zapojení českého průmyslu do šedesáti procent projektu.
13:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Teploty budou až kolem deseti stupňů, pak se vrátí noční mrazy

Přes den bude v týdnu až kolem deseti stupňů Celsia, v noci může zpočátku i mrznout. Srážky budou jen místy, hlavně v úterý a ve středu. V pátek oblačnosti ubude, na víkend se mírně ochladí a noční mrazy se vrátí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Fiala: Mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu

Protesty, debaty, výstava či koncert připomínají v Česku třetí výročí dne, kdy Rusko zahájilo plnohodnotný vojenský útok proti Ukrajině. Solidaritu napadené zemi vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS), který vystoupil s mimořádným projevem, v němž sdělil, že mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu. Prezident Petr Pavel na Hradě poděkoval dlouhodobým podporovatelům Ukrajiny v Česku. Ocenil, že se nenechali odradit poraženeckými názory nebo osobními útoky.
10:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Policie obvinila šestnáct lidí v souvislosti s kauzou nemocnice Motol

Policie obvinila v souvislosti s kauzou nemocnice Motol šestnáct osob, a to z přijímání úplatků, poškození finančních zájmů Evropské unie či praní špinavých peněz. Právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v nemocnici zasahovali od pondělního rána a podle informací médií zadrželi mimo jiné jejího ředitele Miloslava Ludvíka. Ministerstvo zdravotnictví ho z funkce odvolalo.
08:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Děti přicházejí o spánek. Vědci varují před sociálním jet lagem

Děti a teenageři v Česku spí podle nového výzkumu rok od roku méně. Vloni se poprvé průměrná délka spánku ve všedních dnech dostala pod osm hodin. Vědci varují, že doporučené délky spánku dosáhne jenom polovina českých školáků. A nedostatek se jim nedaří vyrovnat ani o víkendech.
před 6 hhodinami
Načítání...