Vstoupit do aktivních záloh chce denně stovka Čechů. Jejich počet vzrostl po invazi Ruska na Ukrajinu

Počet Čechů, kteří chtějí vstoupit do aktivních záloh, se od invaze Ruska na Ukrajinu zvýšil až desetinásobně. Ke cvičení, jaké tento týden absolvují takzvaní záložáci na Libavé, ale vede dlouhá cesta. Výcvik je náročný hlavně po fyzické stránce.

V aktivních zálohách má armáda přes tři a půl tisíce lidí, z toho desetina jsou ženy. Na cvičení, které se v těchto dnech koná ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, jsou tři. Například velitelka roty je v zálohách jedenáctým rokem, hlavně během pandemie sledovala značný odliv členů. Od války na Ukrajině se ale zájem znásobil, a to až desetkrát.

„Průměrný počet zájemců do aktivní zálohy a na dobrovolné cvičení býval deset až patnáct denně, za těch prvních šest dnů, to bylo přes devět set lidí,“ spočítal poradce ministryně obrany pro aktivní zálohy Ivo Heinz.

Rozhoduje fyzická zdatnost

Teď se počet volajících z celé republiky ustálil na stovce denně. Ne všichni se ale dostanou až k řízení bojových vozidel. Řada z nich odpadne už během kurzu základní přípravy. Rozhoduje fyzická zdatnost. „Někdo to už ve čtyřiceti nezvládne, někdo i v padesáti sedmi bez problémů,“ konstatuje Heinz.

Na Libavé mají nováčci za sebou už kurzy dva. Počítají i s případným nasazením. „Prostě jsem chlap a nějak to musím zvládnout,“ poznamenal příslušník aktivních záloh 72. mechanizovaného praporu Jakub Bubela.

Záložáci pomáhají třeba v Bohumíně na nádraží

Jak moc jsou potřeba, dokazují záložáci v Bohumíně. Na nádraží pomáhají usměrňovat proudy uprchlíků, kteří tady přestupují na další spoje. „Sem do Bohumína dorazí čtyři až osm vojáků denně. Armádní stejnokroj oblečeme v případě, když je potřeba, což cítíme, že teď potřeba je,“ řekl velitel aktivních záloh Ostrava Adam Vítkovský.

Zájemce o vstup do aktivních záloh musí být zdravý a trestně bezúhonný. Podmínkou je také čestné prohlášení, že nepodporuje aktivity vedoucí k potlačování lidských práv.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 8 hhodinami

Novým předváděcím pilotem gripenu je kapitán Ratz

Místo Ondřeje Španka usedl do kokpitu stíhačky Gripen jako předváděcí pilot letectva Jan Ratz. Na základně v Čáslavi skládal zkoušku pro vydání osvědčení, aby mohl vystupovat před veřejností. Ratz se poprvé lidem představí během otevřených dveří na základně v Čáslavi v sobotu 17. května, později letos pak ještě ve Velké Británii, Belgii, Francii i na Dnech NATO v Ostravě.
před 8 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 13 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 18 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 19 hhodinami
Načítání...