Rodina brigádního generála Františka Moravce chce letos převézt jeho ostatky ze Spojených států do rodné Čáslavi. Legionář Moravec vedl před nacistickou okupací československé zpravodajce, v Londýně pak pracoval pro exilovou vládu a řídil mimo jiné výsadky parašutistů do protektorátu.
Brigádní generál František Moravec se vrátí domů. V létě má spočinout v rodné Čáslavi
Do finální části příprav převozu ostatků generála Moravce do rodné Čáslavi zbývá už jen málo. Potřeba je dořešit pouhé dva úřední detaily na americké straně. V Čáslavi to řekla jeho vnučka Anita Moravec Gard. „Jsme všichni zajedno to uskutečnit. Převézt ho na místo, kde bude uctíván a mít respekt, který si zaslouží,“ zdůraznila.
Náklady uhradí jen rodina, jak si sama přeje. Na české straně s ní spolupracuje čáslavská radnice a vojenské zpravodajství.
„Byl to člověk nesmírně odvážný, statečný, zásadový, pevný, s láskou k vlasti. Bude pro nás pocta, pokud zde jeho ostatky budou uloženy,“ uvedl starosta Čáslavi Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny).
Radnice počítá s termínem převozu letos v červenci. Urnu pak uloží v kolumbáriu na čáslavském hřbitově.
Husarský kousek dvanáct hodin před okupací
František Moravec byl před druhou světovou válkou i během ní šéfem zpravodajské služby. Do Velké Británie uprchnul s deseti kolegy a tajnými kontakty jen dvanáct hodin před okupací.
„To, že byl schopen téměř hollywoodským způsobem zachránit to nejcennější, co československá zpravodajská služba měla, odvézt to do Londýna a potom s úspěchem používat ve prospěch exilové vlády a našeho domácího odboje – to byl husarský kousek,“ vyzdvihl armádní generál ve výslužbě Petr Pavel.
František Moravec byl blízkým spolupracovníkem prezidenta Beneše. Řídil operaci Anthropoid – atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po únoru 1948 emigroval a pracoval pro americkou rozvědku.
Zemřel ve Washingtonu v roce 1966. V jeho peněžence tehdy našli lístek s česky psanou básní, vyznáním rodné Čáslavi, kam se nyní vrátí.