Léčba covidu v zahraničí zatěžuje pojišťovny. Komplikovaný průběh stojí miliony, karanténa desetitisíce

Komplikované případy onemocnění covidem v exotických zemích a repatriační lety do České republiky stály pojišťovny v loňském roce desítky milionů korun. První milionové případy už se objevily i letos. České televizi to potvrdily největší tuzemské pojišťovny. Zdražovat pojistné ale zatím neplánují.

„Nejnákladnější asistence byla spojena s hospitalizací na umělé plicní ventilaci s převozem leteckou ambulancí, kdy se náklady vyšplhaly nad 3 miliony korun,“ popisuje mluvčí pojišťovny Alianz Marie Petrovová. Nárůst počtu klientů s covidem zaznamenali i v nestandardních destinacích jako Mongolsko, Namibie nebo Kambodža.

Podle Petrovové pomáhala Asistenční společnost Allianz Partners v loňském roce u 27 pozitivně testovaných případů v zahraničí, nejčastěji ve Španělsku, Spojených Arabských Emirátech, v Egyptě a ve Velké Británii.

Pojišťovna Uniqa registrovala loni okolo stovky zahraničních karantén. A také ona měla nejvyšší náklady u komplikovaných průběhů onemocnění koronavirem. „Měli jsme případy v Dubaji za přibližně 4 miliony korun a v Brazílii dokonce za 7 milionů korun,“ dodala tisková mluvčí Eva Svobodová.

Za karanténu turista doplácel přes 50 tisíc

Náklady spojené s onemocněním covidem zpravidla pojišťovny hradí v rámci základního cestovního pojištění. Pojištění většinou pamatuje i na případ karantény. Tu ale pojišťovna proplácí jen do určité maximální částky. Ve výjimečných případech se tak může stát, že karanténa se prodraží i turistům.

Podle Marie Petrovové z Allianz jsou nejčastější pozitivní testy těsně před návratem zpět do Česka. „Klienti pak musí zůstat v karanténě v souladu s místními nařízeními, což se může pohybovat v rozsahu 7 až 21 dní. Náklady na prodloužení pobytu se liší podle zemí. Nejvyšší částka, kterou musel klient doplatit za ubytování, byla 54 tisíc korun ve Španělsku, často jsou ale klienti ubytováni v karanténních zařízeních, kde za ubytování a stravu nic neplatí“, vysvětlila Marie Petrovová.

Nárůst výdajů cenu pojištění zatím neovlivní

Ve srovnání s minulými lety tvoří náklady na zahraniční karantény a lékařskou péčí u pacientů s covidem-19 pro pojišťovny významné výdaje navíc. „Například dva závažné případy z Brazílie a Dubaje z letoška už celkově převýšily náklady 10 milionů korun. Tady se ukazuje velká role cestovního pojištění. Klienti zaplatili v těchto dvou případech na pojistném dohromady asi 1500 korun. Cestovní pojištění je až do výše sjednaných limitů zcela bez spoluúčasti,“ objasnila mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová a dodává, že případy související s koronavirem nepatří k nejdražším.

Nárůst nákladů kvůli koronaviru tvoří pro pojišťovnu přibližně 2,5 procenta. Oslovené pojišťovny kvůli vyšším nákladům ale zdražení pojištění zatím neplánují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
12:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 3 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
11:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 8 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánovčera v 16:25

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
včera v 13:00
Načítání...