Ve slovenských volbách kandiduje pětadvacet uskupení, v neděli skončila registrace

Do zářijových předčasných parlamentních voleb na Slovensku se zaregistrovalo 24 politických stran a hnutí a také jedna tříčlenná koalice. Její součástí je kromě jiných dosud nejsilnější parlamentní hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) expremiéra Igora Matoviče. Lhůta pro podávání kandidátních listin skončila v neděli o půlnoci. Podle sondáží má šanci na zisk křesel jen menší část z celkového počtu přihlášených formací.

Největším preferencím se v průzkumech veřejného mínění těší Smer – sociálna demokracia bývalého trojnásobného předsedy vlády Roberta Fica, který například odmítá vojenskou pomoc Ukrajině bránící se ruské agresi. Podle posledního průzkumu má druhé nejvyšší preference strana Hlas – sociálna demokracia.

Samostatně kandidující strana získá křesla v Národní radě, pokud ve volbách dostane alespoň pět procent hlasů. Pro koalici OĽaNO / Kresťanská únia / Za ľudí bude platit sedmiprocentní volební práh.

Volební koalice na slovenské politické scéně nejsou časté, například v posledních volbách z konce února 2020 chybělo tehdejší koalici Progresívne Slovensko / SPOLU ke vstupu do parlamentu necelých tisíc hlasů. Progresívne Slovensko, jehož místopředsedkyní byla v minulosti nynější slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, se v současnosti řadí k trojici nejpopulárnějších stran. 

Volební pravidla

Předložené kandidátní listiny v příštích dnech posoudí státní volební komise. Strany mohou na probíhající volební kampaň vynaložit nanejvýš tři miliony eur (71,2 milionu korun), stejný limit platí také pro každou stranu ve volební koalici.

Vypsání nových voleb na 30. září schválil slovenský parlament poté, co loni v prosinci vyslovil nedůvěru tehdejší vládě premiéra Eduarda Hegera, kterou v polovině letošního května vystřídal úřednický kabinet ekonoma Ľudovíta Ódora.

Také před třemi lety se v parlamentních volbách na Slovensku ucházely o hlasy voličů více než dvě desítky stran a koalicí. Do sněmovny se dostalo šest stran a hnutí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protesty v Íránu se dle aktivistů rozšířily do všech provincií

Protirežimní protesty v Íránu si od přelomu roku vyžádaly už nejméně 45 obětí, informovala agentura AFP s odvoláním na organizaci Iran Human Rights (IHR). Aktivisté podle agentury AP uvedli, že protesty se rozšířily do všech provincií země. Lidé po výzvě opozičníka Rezy Pahlavího vyjadřovali nesouhlas křikem z oken a masově demonstrovali v ulicích. Íránský prezident Masúd Pezeškján vyzval ke zdrženlivosti. Podle agentury Reuters celou zemi zasáhly výpadky internetu.
před 42 mminutami

Venezuela oznámila propouštění vězňů

Předseda venezuelského parlamentu Jorge Rodríguez oznámil, že úřady propouštějí významný počet venezuelských a zahraničních vězňů. Označil to za jednostranné mírové gesto, napsal deník El País. Mezi vězněnými zahraničními občany je i Čech Jan Darmovzal. Rodríguez, který je bratrem prozatímní prezidentky Delcy Rodríguezové, neuvedl konkrétní počet vězňů, které se úřady chystají propustit, ani jména. Španělsko už informuje o propuštění několika svých občanů.
19:06Aktualizovánopřed 59 mminutami

V Minneapolisu pokračují protesty po zastřelení ženy imigračním agentem

V americkém městě Minneapolis druhým dnem pokračují protesty vyvolané zastřelením místní ženy agentem Úřadu pro migraci a cla (ICE). Policie podle CNN proti demonstrantům shromážděným před sídlem federálních úřadů nasadila slzný plyn a několik lidí zadržela. Ve městě z bezpečnostních důvodů zůstaly uzavřené některé školy a guvernér státu Minnesota vyzval k zachování klidu.
18:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Uživatelé zneužívají AI na sociální síti X, aby lidi na fotkách zbavili oblečení

Platformu X zaplavily v posledních dnech fotografie lidí, ze kterých uživatelé odstranili oblečení pomocí modelu umělé inteligence (AI) Grok. I děti a nezletilí patří mezi poškozené touto praktikou. Podmínky sociální sítě X sice formálně zakazují takové jednání, Grok však ale vyhovuje požadavku na vytvoření takového obsahu. Grok už loni umožnil vytvářet fotografie známých osobností s rasistickým podtextem nebo v kompromitujících situacích. Společnost xAI miliardáře Elona Muska, provozující X a Grok, už oznámila, že zakročí.
18:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dodávky elektřiny v Záporožské oblasti se podařilo obnovit

Rusko podniklo v noci na čtvrtek další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku, nejvíce utrpěly Dněpropetrovská a Záporožská oblast, uvedl tamní ministr Artem Nekrasov. V Dněpropetrovské oblasti se během dne podařilo obnovit dodávky vody pro více než 1,7 milionu odběratelů a dodávky tepla asi 270 tisícům odběratelům. Bez tepla zůstává přibližně 250 tisíc odběratelů a bez vody asi dvacet tisíc. Záporožské oblasti se podařilo zásobování elektřinou obnovit. Americké velvyslanectví v Kyjevě oznámilo, že čeká v nadcházejících dnech velký ruský útok.
13:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump nařídil, aby USA opustily desítky mezinárodních organizací

Americký prezident Donald Trump vydal příkaz k tomu, aby USA opustily 66 mezinárodních organizací, které podle jeho administrativy „neslouží americkým zájmům“. Bílý dům bez dalších podrobností uvedl, že jde o 35 organizací nespadajících pod OSN a 31 agentur OSN. Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že Trumpova kroku lituje.
01:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Lula vetoval návrh, který by mohl zkrátit trest Bolsonarovi

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva vetoval návrh zákona, který by mohl vést ke zkrácení trestu pro jeho předchůdce Jaira Bolsonara. Ten byl loni odsouzen k 27 letům vězení za pokus o státní puč. Součástí plánu bylo podle obžaloby i zabití Luly. Prezidentovo veto může parlament ještě přehlasovat.
před 5 hhodinami

Rusko si s Francií vyměnilo odsouzeného Francouze za zatčeného Rusa

Rusko osvobodilo francouzského výzkumníka Laurenta Vinatiera, který si odpykával v zemi trest tří let vězení za porušení ruského zákona o zahraničních agentech a hrozil mu další soud po obvinění ze špionáže, a vyměnilo jej s Francií za zadrženého ruského basketbalistu Daniila Kasatkina.
16:20Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...