Salvador přijme vězně i deportované migranty z USA

Středoamerický Salvador bude na základě dohody s USA přijímat deportované migranty všech národností. Rovněž nabídl, že ve svých věznicích umístí těžké zločince a další lidi vězněné v USA, i když jsou americkými občany. Po jednání se salvadorským prezidentem Nayibem Bukelem to v pondělí řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio. Dohodu označil za „bezprecedentní a výjimečnou“ v celosvětovém měřítku. Bukele prohlásil, že Salvador by za přijímání amerických vězňů inkasoval poplatek, který bude pro zemi významný.

Šéf americké diplomacie je na turné po latinskoamerických zemích, které se snaží přesvědčit k přijetí plánu nového prezidenta Donalda Trumpa. Ten chce deportovat statisíce migrantů. Po nátlaku Bílého domu a hrozbách zavedení cel už souhlasily s přijímáním svých občanů vyhoštěných z USA Mexiko či Kolumbie.

Salvador je však první zemí, která je ochotna stát se podle plánu Trumpovy vlády „bezpečnou třetí zemí“, kam budou mířit i migranti z jiných států.

Země, kterou v posledních letech trápí zločinecké gangy, je podle Rubia ochotna ve svých věznicích umístit odsouzené lidi z amerických věznic, i když budou mít občanství USA. „Můžeme je posílat a oni je budou umisťovat do svých vězení,“ nastínil Rubio podle agentury AP.

„A také nabídl, že totéž udělá s nebezpečnými zločinci, kteří jsou dnes ve vazbě a odpykávají si své tresty ve Spojených státech, i když jsou to američtí občané nebo jsou oprávněni k pobytu,“ pokračoval v odkaze na salvadorského prezidenta.

AP poznamenala, že vláda USA nemůže deportovat americké občany a takový postup by byl napaden u soudů. Nejmenovaný americký činitel jí po vyjádření Rubia sdělil, že Trumpova administrativa zatím deportace Američanů neplánuje.

„Samozřejmě jsou tu zákonné ohledy. Máme ústavu,“ uvedl v úterý v Kostarice Rubio ohledně možnosti přemisťovat těžké zločince do Salvadoru. Podle něj se jedná o „mimořádně velkorysou nabídku“, která by umožnila USA ušetřit výdaje na provoz vězení. „Nakonec samozřejmě rozhodne vláda,“ sdělil Rubio.

Poplatek za vězně

Bukele později na síti X dohodu potvrdil s tím, že nabídl USA možnost „převést do zahraničí část jejich vězeňského systému“. Poplatek, který za to Salvador dostane, je podle něj relativně zanedbatelný pro Washington, ale významný pro jeho zemi, jíž pomůže stabilizovat věznice.

Bukele v roce 2022 rozjel velké tažení proti salvadorským gangům, vyhlásil výjimečný stav a za necelé tři měsíce se v zemi zdvojnásobil počet vězňů. Salvador předloni zprovoznil věznici pro čtyřicet tisíc lidí, která je patrně největším podobným zařízením na světě.

Trump loni v červenci podle serveru BBC Mundo obvinil Bukeleho, že jeho vláda „posílá do Spojených států vrahy“. Podobnou dohodu jako nyní podle stanice CBS News uzavřel republikán se Salvadorem už za svého prvního mandátu, nikdy však nebyla naplněna a jeho demokratický nástupce v úřadě Joe Biden ji zrušil.

V USA nyní žije odhadem asi jedenáct milionů lidí, kteří nemají k pobytu oprávnění. Z toho více než třetina jsou Mexičané.

K zastavení migračních vln v minulosti pomáhaly Spojené státy financováním projektů, z nichž velká část zřejmě nyní skončí poté, co Trumpova vláda oznámila – zatím dočasné – zmrazení zahraniční pomoci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA zvažují utlumení vojenských operací na Blízkém východě, tvrdí Trump

Spojené státy se ve válce proti Íránu blíží dosažení svých cílů, zvažují utlumení svých vojenských operací na Blízkém východě. Na své sociální síti Truth Social to v pátek napsal americký prezident Donald Trump. Hormuzský průliv mají podle šéfa Bílého domu střežit ty země, které ho používají, což Spojené státy nejsou. USA s tím dle něj přesto vypomohou, pokud je o to tyto země požádají.
00:06Aktualizovánopřed 33 mminutami

Slovinské volby mohou vrátit k moci Janšu, vláda viní izraelskou firmu z vměšování

Slovinsko čekají v neděli parlamentní volby. Podle průzkumů to vypadá na těsný souboj mezi Hnutím Svoboda (GS) premiéra Roberta Goloba a opoziční Slovinskou demokratickou stranou (SDS) Janeze Janši. Do kampaně zasáhl skandál kolem izraelské soukromé zpravodajské firmy Black Cube, která se podle vlády do voleb vměšuje a která je podle médií napojená na Janšovu SDS.
před 1 hhodinou

Česko se přidalo k prohlášení ohledně zabezpečení Hormuzského průlivu

Čtrnáct států včetně Česka se v pátek připojilo ke společnému prohlášení, ve kterém evropské a další země vyjadřují ochotu přispět k zajištění bezpečné plavby Hormuzským průlivem. Píše o tom agentura Reuters. Státy v prohlášení také vyzývají k zastavení íránských vzdušných útoků i dalších pokusů tento průliv zablokovat. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani zdůraznil, že prohlášení má politický, nikoli vojenský charakter.
05:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelské letectvo zahájilo další vlnu úderů na Libanon

Izraelské letectvo v noci na sobotu zahájilo další vlnu úderů na Libanon. Krátce před tím vydalo výzvu k okamžité evakuaci sedmi čtvrtí bejrútského předměstí Dahíja, píše agentura AFP. Při vzdušném úderu na dům ve vesnici Ghandúríja na jihu země zahynul jeden člověk a další dva lidé byli zraněni.
04:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

USA dočasně povolily nákup sankcionované íránské ropy již naložené na tankerech

Spojené státy povolily zemím nakupovat po dobu třceti dní sankcionovanou íránskou ropu, která je již naložena na tankerech na moři. Píše o tom agentura AFP. Povolení se týká také naložených ropných produktů. Podle AFP jde o snahu stabilizovat světové trhy s ropou. Americký ministr financí Scott Bessent na síti X uvedl, že tímto rozhodnutím USA rychle uvolní asi 140 milionů barelů íránské ropy.
02:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ceny ropy v pátek nejprve klesaly, pak znovu zamířily vzhůru

Ceny ropy v pátek nejprve klesaly po zprávě, že Izrael přestane utočit na energetickou infrastrukturu v Íránu. Počet íránských útoků na energetiku se proti začátku týdne rovněž snížil, což pomohlo zmírnit růst cen ropy, které se předtím pohybovaly poblíž čtyřletých maxim, uvedla agentura Bloomberg. Odpoledne se ale ceny vrátily k růstu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zbabělci, opřel se Trump do spojenců v NATO kvůli průlivu

Spojenci z NATO jsou podle amerického prezidenta Donalda Trumpa zbabělci, protože nechtějí pomoci Americe se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Jednalo by se přitom o jednoduchý vojenský manévr, který by pro ně představoval jen malé riziko, míní Trump. Alianci bez USA označil za papírového tygra. NATO je obranná aliance. K uzavření Hormuzského průlivu vedl útok USA a Izraele na Írán.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zemřel Chuck Norris

Zemřel americký herec Chuck Norris, kterého proslavily role v akčních filmech. Píší to média s odkazem na prohlášení rodiny. Norris byl ve čtvrtek hospitalizován na Havaji. Hlavnímu představiteli seriálu Walker, Texas Ranger bylo 86 let.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...