Německo má podle ministryně vnitra problém s antisemitismem, a to i od muslimů

Německo se potýká s antisemitismem, který vychází nejen od většinové společnosti, ale také od muslimů. Na úvod zasedání Německé islámské konference (DIK) to prohlásila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Muslimské obce vyzvala, aby se proti antisemitismu vyslovovaly v mešitách při hlavních pátečních modlitbách. Dodala, že stejně důrazně Německo postupuje proti nenávisti vůči muslimům. DIK je fórum německé vlády pro dialog s muslimskou společností.

„Musíme si přiznat, že v Německu máme problém s antisemitismem, a to i od muslimů,“ připustila Faeserová. „Není jen odpovědností státu, aby se židovská komunita v Německu už nikdy necítila v ohrožení, to je povinností každého občana,“ zdůraznila s tím, že antisemitismus je největší hrozbou pro německou demokracii.

V Německu se po říjnovém útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael pravidelně konají manifestace na podporu Palestinců, které často přerůstají v protižidovské demonstrace. Některé akce byly násilné a policie eviduje několik případů útoků na židovské objekty či toho, kdy útočníci označují Davidovou hvězdou domy, ve kterých žijí Židé.

To, že antisemitismus z Německa nezmizel ani po zkušenosti s holocaustem, označila Faeserová jako nepřijatelné a jako hanbu. „Uděláme proti tomu vše,“ slíbila. Poznamenala, že Německo je přistěhovaleckou zemí, kam lidé míří i z nebezpečných oblastí, aby mohli žít v míru. „Nepřipustíme, aby se konflikty rozšířily do německých ulic,“ řekla. „Ať už jste Žid, muslim, křesťan, ateista, v Německu máme všichni společnou vlast,“ doplnila.

Ministryně vnitra vyzvala muslimské obce, aby se co nejdůrazněji vymezily proti antisemitismu. „Je i na muslimské společnosti, aby se proti antisemitismu hlasitě ozvala, například během pátečních modliteb, v komunitách, na akcích a na různých sociálních médiích,“ uvedla.

Domovní prohlídky v Bavorsku

Kvůli podezření ze šíření antisemitismu německá policie v úterý v Bavorsku provedla domovní prohlídky u sedmnácti lidí, informovala agentura DPA. Policie zasahovala především v Mnichově a jeho okolí. Uvedla, že podezírá ze šíření nenávisti vůči židovským občanům patnáct mužů a dvě ženy. Někteří z nich podle DPA mají turecké občanství.

Podle policie podezřelí šířili nenávist a oslavovali útok Hamásu ze 7. října hlavně na internetu a po sociálních sítích. „Antisemitismus má bohužel dopad na každodenní život mnohých Židů v Německu,“ poznamenal policejní komisař z jednotky, která se zabývá kriminalitou související s šířením nenávisti, Michael Weinzierl.

Středisko proti antisemitismu RIAS zaznamenalo od 7. října do 9. listopadu v Bavorsku 148 incidentů, které souvisely s nenávisti vůči Židům. To je prudký nárůst oproti předchozím rokům. Zhruba devadesát procent incidentů souviselo podle organizace se současným konfliktem mezi Izraelem a Hamásem.

Útoky proti muslimům

Vedle antisemitismu se Německo podle Faeserové potýká i s nenávistí vůči muslimům. „I nesnášenlivost proti muslimům musíme potírat,“ upozornila. Dodala, že útoků proti muslimům je v Německu více, než uvádějí oficiální statistiky, protože řada napadených takový incident neohlásí.

Faeserová v projevu rovněž hájila razie proti islámským radikálům a zákazy radikálních muslimských spolků. Před týdnem provedla německá policie rozsáhlý zásah v Islámském centru v Hamburku. To kvůli radikalismu už delší dobu sleduje německá civilní kontrarozvědka, Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV). „Toto nejsou zásahy proti náboženství, ale proti islámskému extremismu,“ dodala. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovensko zavádí dvojí ceny nafty, řidiči vozidel ze zahraničí zaplatí více

Slovensko od pondělí zavádí dvojí ceny motorové nafty u čerpacích stanic. Více za toto palivo zaplatí řidiči vozidel se zahraniční poznávací značkou. Už minulý týden začalo v zemi platit objemové a finanční omezení při tankování nafty. Tuto regulaci, kterou Bratislava zavedla na dobu 30 dnů, představitelé slovenské vlády zdůvodnili tím, že polští řidiči začali na Slovensku vykupovat levnější naftu.
před 2 hhodinami

Američané jsou především soustředěni na Írán, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Spojené státy se především soustředí na válku proti Íránu, zatímco na Floridě skončily dvoudenní rozhovory mezi vyjednávači z Kyjeva a Washingtonu týkající se ukončení války Ruska proti Ukrajině, upozornila agentura AFP. Zelenskyj také naznačil, že by mohly pokračovat výměny válečných zajatců mezi oběma znepřátelenými zeměmi. Celkově je podle Zelenského jasné, že Rusko nechce ukončit válku, pokračující pátým rokem.
před 2 hhodinami

Agentury: Hnutí premiéra Goloba zřejmě zvítězilo ve slovinských volbách

Hnutí Svoboda premiéra Roberta Goloba zřejmě zvítězilo v nedělních slovinských parlamentních volbách, uvedly agentury DPA a APA. Před půlnocí bylo sečteno 99,85 procenta hlasů. Svoboda podle průběžných výsledků získala 28,62 procenta hlasů a 29 mandátů, následuje uskupení Slovinská demokratická strana (SDS) trojnásobného expremiéra Janeze Janši s 27,95 procenta hlasů a 28 mandáty. Vláda by podle průběžných výsledků ztratila většinu.
00:38Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Starostou Paříže bude socialista Grégoire, ukazují odhady

Socialista Emmanuel Grégoire v neděli s přehledem porazil konzervativní protikandidátku Rachidu Datiovou v soupeření o funkci pařížského starosty. Vyplývá to podle agentury Reuters z odhadů na základě částečných výsledků druhého kola komunálních voleb. Volební místnosti se zavřely ve 20:00. První kolo voleb se uskutečnilo před týdnem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Orbán krátce před volbami mění taktiku, více vyjíždí mezi lidi

Maďarský premiér Viktor Orbán v závěru kampaně výrazně mění dosavadní taktiku. Vedle tradičních uzavřených akcí nově vyráží i na veřejné mítinky v několika městech, podle kritiků i médií kvůli silné opozici reprezentované stranou Pétera Magyara. Ta dle průzkumů vede.
před 6 hhodinami

Mnichov bude mít poprvé v historii primátora ze strany Zelených

Bavorské hlavní město Mnichov bude mít poprvé v dějinách primátora ze strany Zelených. Bude jím 35letý Dominik Krause, vyplývá z výsledků nedělního druhého kola komunálních voleb. Současný primátor města Dieter Reiter uznal porážku. Jeho sociální demokracie (SPD) vládla z radnice bavorské metropoli nepřetržitě od roku 1984. Lokální média označují výsledek za senzaci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Slovinci volili parlament, výsledek bude těsný

V nedělních slovinských parlamentních volbách vede večer opoziční uskupení Slovinská demokratická strana (SDS) trojnásobného expremiéra Janeze Janši s 29,02 procenta hlasů, následovaná liberálním Hnutím svoboda dosavadního premiéra Roberta Goloba s 27,97 procenta hlasů. Vyplývá to z částečných výsledků, které zveřejnila volební komise po sečtení 60 procent hlasů. V přepočtu na mandáty jde o poměr 29 ku 28 poslancům. V zemi také v neděli začalo platit omezení při tankování na benzinkách.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Izrael nařídil urychlit demolice libanonských domů na frontě, zmizet mají i mosty

Izrael nařídil armádě, aby urychlila demolici libanonských domů v takzvaných frontových vesnicích. Ministr obrany židovského státu Jisra'el Kac v neděli dle agentury Reuters uvedl, že příkaz vydali on a premiér Benjamin Netanjahu. Cílem je podle něj ukončit nebezpečí, které odtud hrozí izraelským obcím. Zlikvidovány mají být i některé mosty. Náčelník generálního štábu izraelské armády později řekl, že Izrael zintenzivní cílené pozemní operace v Libanonu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...