„Moskevský teror,“ píše o zásahu na demonstraci Novaja gazeta. Hromadné zatýkání odsoudila i česká diplomacie

V Moskvě se masivně zatýkalo (zdroj: ČT24)

Moskevská policie zatkla podle serveru OVD-Info při sobotním sedmihodinovém nepovoleném protestu 1373 lidí. Ruské úřady zatím neuvedly, jakému obvinění dotyční čelí. Protestující přišli vyjádřit svůj nesouhlas s podmínkami komunálních voleb, z nichž úřady vyloučily opoziční kandidáty. Hromadné zatýkání odsoudila šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová i české ministerstvo zahraničí.

Policisté lidi zatýkali ještě před zahájením akce a nakládali je do přistavených autobusů. Probíhaly také domovní prohlídky. „Viděl jsem policejní zásah, kdy policisté obklopili v parku nejaktivnější část protestujících a jednoho po druhém si z davu vybírali a odváděli nebo v případě odporu odnášeli do autobusů, které stály kolem,“ uvedl zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Demonstrace se nejprve konala u moskevské radnice, poté se protestující přesunuli na asi kilometr vzdálené náměstí. Podle policie se zúčastnilo na 3500 osob, podle organizátorů přišlo nejméně pět tisíc lidí.

Veškeré právní otázky jsou řešeny předepsaným způsobem. Pokusy o ultimáta a pořádání nepokojů nepovedou k ničemu dobrému. Pořádek bude ve městě zajištěn v souladu s platnými zákony.
Sergej Sobjanin
moskevský starosta

Někteří aktivisté byli podle Reuters zatčeni dvakrát, když se po svém propuštění vrátili zpět na místo protestu. „Myslím si, že jde o politický tlak. Přišel jsem se setkat s nezávislými kandidáty a jen jsem postával na ulici. Měl jsem na to právo,“ řekl jeden ze zadržených protestujících Alexander.

Policisté při zásahu použili mimo jiné obušky, uvedl zpravodajský server BBC News. Zatýkali také náhodné kolemjdoucí, kteří se ocitli ve špatný čas na špatném místě. 

obrázek
Zdroj: ČT24

„Neúměrné použití síly“

Zásah policie odsoudila šéfka unijní diplomacie Mogheriniová. „Toto zatýkání a neúměrné použití síly proti pokojným protestujícím zase znovu podrývá základní svobody vyjadřování, sdružování a shromažďování,“ uvedla mluvčí Mogheriniové.

„Tato základní práva jsou vepsána v ruské ústavě a my očekáváme, že budou chráněna,“ dodala s tím, že rovněž očekává, že Rusko bude dodržovat při pořádání komunálních voleb svoje mezinárodní závazky, především ty plynoucí z členství v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Komunální volby se v Moskvě uskuteční 8. září. Půjde v nich o 45 míst v moskevském sněmu, avšak volební komise předem vyloučila kandidaturu několika desítek nezávislých uchazečů. Šéfka ruské ústřední volební komise Ella Pamfilovová prohlásila, že demonstrace rozhodnutí úřadů ohledně vyloučení části kandidátů nezmění.

„Poslední iluze, že se můžeme legálně účastnit politického dění, se vytratily,“ napsal v reakci na sobotní dění v Moskvě na Twitteru bývalý opoziční poslanec a vyřazený kandidát Dmitrij Gudkov.

„Nebojím se procesu. Neporušila jsem žádný zákon. Zákon porušuje moskevská volební komise, prezidentská administrativa a kancelář moskevského starosty. Za zasahování do voleb by měli být zažalováni. Jsou to lidé, kteří brání obyvatelům Moskvy volit,“ míní opoziční kandidátka Lyubov Sobolová.

Policejní zákrok v metropoli odsoudily i některé ruské noviny. Opoziční list Novaja gazeta píše o „moskevském teroru“, list Vedomosti konstatuje, že úřady použily sílu k potlačení protestu, „na který nedokázaly reagovat politickými prostředky“. Vládní deník Rossijskaja gazeta naopak obvinil opozici z vydírání.

Navalnyj musel do nemocnice kvůli alergii

Opoziční předák Alexej Navalnyj, jehož soud ve středu poslal na 30 dní do vězení za to, že minulou sobotu vybízel k protestům, byl ráno podle vyjádření mluvčí opozičního hnutí převezen do nemocnice kvůli silné alergické reakci.

Navalnyj podle vyjádření mluvčí nikdy dříve na podobné zdravotní obtíže netrpěl, co reakci vyvolalo, není zatím známo. V současné chvíli je již opoziční předák zpět na policejní stanici a jeho zdravotní stav je „uspokojivý“.