Izraelský parlament schválil novou vládu, premiér Netanjahu hovořil o anexi části Západního břehu

Izraelský parlament v neděli schválil novou vládu národní jednoty, kterou poslancům představil premiér Benjamin Netanjahu. Ten vládu sestavil po dohodě s politickým rivalem Bennym Gantzem, který se do jejího čela postaví po 18 měsících příští rok v říjnu.

Pro kabinet, v němž zasedne celkem 36 ministrů, hlasovalo 73 poslanců, tedy o 12 více, než je požadovaná většina. Vláda pak složila přísahu a ukončila tak 18 měsíců trvající politickou krizi v zemi. Kabinet začne pracovat přesně týden předtím, než Netanjahu 24. května stane před soudem kvůli obvinění z korupce, informují zahraniční agentury.

„Veřejnost chtěla jednotu, a tu také dostala,“ řekl Netanjahu poslancům, jichž proti nové vládě hlasovalo 46. Vláda národní jednoty měla původně slib složit už ve čtvrtek, Netanjahu ale oznámil odklad kvůli tomu, že se mu nepodařilo včas dokončit obsazení všech ministerských postů.

Sestavení vlády bylo komplikované mimo jiné i proto, že také v čele některých resortů se budou politici v polovině volebního období střídat. Gantz, který vede centristickou formaci Modrá a bílá, bude zpočátku zastávat post ministra obrany. 

Dohoda podle Netanjahua zabránila konání dalších voleb poté, co troje předchozí volby od loňského dubna skončily patem.

Gratulace od českého prezidenta

Gratulační dopis izraelskému prezidentovi Reuvenu Rivlinovu zaslal v neděli i český prezident Miloš Zeman. Izraelskému protějšku v něm poblahopřál k úspěšnému sestavení vlády národní jednoty, která, „jak věřím, bude pracovat pro blaho Státu Izrael“, napsal Zeman. „Jsem velice rád, že Izrael i nadále pokračuje v obraně demokratických hodnot, na nichž je založen, a současně posiluje svou regionální pozici,“ dodal.

Netanjahu v neděli v parlamentu zmínil i možnou anexi židovských osad na palestinském Západním břehu Jordánu, což je bod, který je obsažen v koaliční dohodě. „Nastal čas“ anektovat části okupovaného Západního břehu Jordánu, prohlásil Netanjahu.

„Taková je pravda: tato území jsou tam, kde se židovský národ zrodil a vyvíjel. Je načase uplatnit izraelské zákony a napsat novou slavnou kapitolu v dějinách sionismu,“ citovala Netanjahua agentura AFP.

„Anexe nás nevzdálí míru, přiblíží nás k němu,“ řekl Netanjahu. Podle něj všichni vědí, že statisíce obyvatel Judeje a Samaří zůstanou navždy tam, kde jsou, ať už bude dosaženo jakékoliv mírové dohody. Termínem Judea a Samaří měl na mysli Západní břeh Jordánu.