Izrael má plán na záchranu Židů z Ukrajiny v případě ruské invaze. Může se týkat desetitisíců lidí

Nahrávám video
Události: Izrael má plán na záchranu Židů z Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Izrael má plán na záchranu ukrajinských Židů a jejich příbuzných v případě ruské invaze na Ukrajinu. Podle deníku The Jerusalem Post to potvrdili vysocí představitelé izraelské vlády. Plán zahrnuje nejen záchranu a přesun dotyčných do Izraele, ale i jejich dočasné ubytování. Příslušné úřady na scénáři pracují již řadu týdnů, jeho podrobnosti však zatím zůstávají nejasné, píše deník.

„Ten plán bych v tuto chvíli už nenazýval tajným, protože se o něm tady (v Izraeli) obecně referuje. Je to spíše záložní plán, který izraelská vláda nepochybně někde v šuplíku má a možná ho v tuto chvíli konkretizuje,“ popsal v pondělí ve vysílání ČT24 blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek.

Podle vládních představitelů žije na Ukrajině zhruba 200 tisíc lidí, kteří mohou využít izraelského zákona, jenž zaručuje každému člověku s židovskými kořeny (a členům jeho rodiny) právo přijít do Izraele a získat státní občanství.

Není jasné, kolik přesně lidí by o evakuaci stálo

Izraelská ministryně pro imigraci Pnina Tamanová-Shataová uvedla, že není jasné, kolik ukrajinských Židů má zájem o okamžitou evakuaci. Mohou to podle ní být „desetitisíce, nebo pouze tisíce“.

Izraelský premiér Naftali Bennett už v neděli vyzval Izraelce k opuštění Ukrajiny. „Pojďte domů. Nepodstupujte zbytečné riziko. Nečekejte na situaci, kdy se budete opravdu chtít vrátit, ale již to nebude možné,“ prohlásil. „Projevte zodpovědnost za své životy, opusťte Ukrajinu co nejrychleji a přijďte domů,“ vzkázal Bennett.

Podle odhadů se na Ukrajině v současnosti nachází zhruba deset až patnáct tisíc občanů Izraele. O víkendu z Ukrajiny do Izraele odletělo deset letů, které nebyly zaplněné, a v tomto týdnu má letět dalších 32 spojů, uvedl The Jerusalem Post. 

„Izrael, na rozdíl od mnoha jiných zemí, v tuto chvíli nezmenšuje svůj diplomatický sbor na území Ukrajiny. Naopak, posiluje ho. I to ukazuje, že se Izraelci v jedné ze záložních variant připravují na možnost, že by bylo nutné skrze diplomaty a úředníky přímo na místě řešit možný nával lidí židovského původu, kteří by hodlali žádat o izraelské občanství,“ informoval Borek.

Nahrávám video
Zpravodaj ČT David Borek o plánu Izraele na evakuaci Židů z Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Premiér Bennett připustil, že zůstává nejasné, jak se situace na hranici mezi Ruskem a Ukrajinou vyvine. „Stejně jako zbytek světa doufáme, že napětí skončí bez eskalace,“ uvedl. „Naší prvořadou povinností je ale postarat se o své občany, o izraelské občany,“ zmínil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kandidátů na Nobelovu cenu za mír je 287, spekuluje se o papeži i o Trumpovi

Na Nobelovu cenu za mír za rok 2026 bylo navrženo 287 kandidátů, z nichž 208 jsou jednotlivci a 79 tvoří organizace. Jsou mezi nimi političky a nejspíše také americký prezident Donald Trump, který o toto ocenění v minulosti usiloval. S odvoláním na Norský Nobelův institut to napsala agentura Reuters. Nový nositel bude vyhlášen 9. října a slavnostní ceremoniál se uskuteční 10. prosince. Loni se laureátkou stala venezuelská opoziční politička a aktivistka María Corina Machadová.
před 17 mminutami

„Toto není izolovaný případ.“ Británie čelí rostoucímu antisemitismu

Velká Británie zvýšila stupeň ohrožení mezinárodním terorismem ze značného na vážný. Po středečním útoku britského Somálce nožem na dva židovské Londýňany rostou obavy v tamních komunitách. Ty už léta kritizují toleranci úřadů k projevům antisemitismu. Vládní poradce pro terorismus teď boj s tímto jevem označil za nejvyšší národní bezpečnostní prioritu.
před 2 hhodinami

Izrael u Řecka zastavil humanitární flotilu do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než dvaceti lodí zadržely asi 175 lidí. Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa’ar uvedl, že zadržení aktivisté budou převezeni do Řecka. Organizátoři flotily Global Sumud Flotilla již dříve uvedli, že izraelské námořnictvo proti lodím zasáhlo v noci na čtvrtek v mezinárodních vodách v blízkosti Řecka. Mezi zadrženými je dle agentury ANSA 24 Italů, dle AFP jedenáct Francouzů, dle agentury Anadolu dvacet Turků a podle RTVE také třicet Španělů. Vůči Izraeli zaznělo i obvinění z pirátství.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Web: Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta. Resort to odmítá

Česko a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea, napsal portál TaiwanNews. Prezident měl v plánu ve dnech 22. až 26. dubna navštívit Svazijsko a poté, co povolení k přeletu zrušily tři africké země, se Tchaj-pej snažila cestu zachránit zajištěním přeletu nad evropskými státy. Oficiální návštěva ale nakonec byla zrušena, protože se nepodařilo potřebná povolení získat.
před 5 hhodinami

Že chtěl útočit na Trumpa, je spekulace, tvrdí obhajoba obviněného muže

Muž obviněný z útoku při večeři novinářů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími vládními představiteli ve čtvrtek před soudem souhlasil s tím, že zůstane ve vazbě, píší agentury AP a Reuters. S prodloužením vazby souhlasila i obžaloba. Muž čelí obvinění z pokusu o vraždu a několika dalších trestných činů. Jeho obhajoba označila za spekulaci domněnku, že chtěl zaútočit na Trumpa.
před 5 hhodinami

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
před 6 hhodinami

Kyjev a Baku prohlubují „přirozené partnerství“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden poprvé navštívil jihokavkazský Ázerbájdžán. S tamní hlavou státu Ilhamem Alijevem podepsali několik dohod o spolupráci v oblasti bezpečnosti a energetiky. Baku, jehož vztahy s Moskvou v poslední době ochladly, podporuje Kyjev už od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Spolupráce Ázerbájdžánu s Ukrajinou bude pro Baku výhodná zejména do budoucna, podotýká expert Vincenc Kopeček s odkazem na boj proti dronům.
před 7 hhodinami

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, rozhodnutí podle něho padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu. Šéf německé diplomacie Johann Wadephul v reakci na Trumpův výrok sdělil, že Berlín je na případné snížení počtu amerických vojáků v zemi připraven.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...