Britský list získal vládní analýzu brexitu bez dohody. Dopravní chaos a málo jídla i léků, stojí v ní

Události: V Británii se schyluje k souboji o brexit (zdroj: ČT24)

Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků. Vyplývá to z vládní analýzy dopadů brexitu bez dohody, kterou získal The Sunday Times. Přístavy budou přetížené a hranice s Irskem se vrátí ke klasickému „tvrdému“ režimu. Šok může vyvolat protesty po celé zemi. Jde o nejpravděpodobnější, nikoliv nejpesimističtější scénář tvrdého brexitu, tvrdí list. Zdroj z britské vlády agentuře Reuters řekl, že dokument není aktuální.

„O dočasných poruchách zásobování potravinami a léky se ví od chvíle, kdy britským parlamentem neprošla dohoda s Bruselem,“ podotknul spolupracovník ČT v Londýně Ivan Kytka.

„Nové je, že se specifikují konkrétní segmenty. V britských obchodech může být dočasně nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny z jihu Evropy. Nemocnice by i přes velké zásoby mohly mít nedostatek inzulínu a očkovacích látek, například proti chřipce,“ upřesnil Kytka.

Podle předpovědi sestavené předsednictvem vlády nebude až 85 procent dopravců zajišťujících svými nákladními automobily obchodní kontakt s Evropou připraveno na francouzské celní kontroly. Čekat budou až dva a půl dne. Chaos potrvá tři měsíce, než se dopravní situace upraví na 50 až 70 procent nynějšího stavu.

Kytka dodal, že řidiči nákladních vozů, které nebudou mít dokumenty k proclení, by podle britského nouzového plánu museli vyložit své zboží na britské straně a vrátit se pro něj, až budou mít dokumenty vyřízeny. „Aby nedocházelo ke kolapsu dopravy kolem přístavů, především na jihu Anglie,“ řekl.

Plány, které se připravují s cílem vyhnout se zevrubným kontrolám na hranici Severního Irska s Irskou republikou, se ukážou jako neudržitelné, uvádí analýza. Bude tam muset být zaveden „tvrdý“ režim. Šoky po tvrdém brexitu mohou vyvolat protesty po celém Spojeném království.

Operace strnad

Získaný dokument ukazuje, že vláda se snaží vypracovat strategii, jež odvrátí katastrofální kolaps britské infrastruktury po brexitu, uvádí The Sunday Times. Podrobně proto líčí, jaká situace po případném brexitu bez dohody na ostrovech nastane.

Podle listu důvěrná vládní předpověď, vypracovaná tento měsíc pod kódovým označením Operation Yellowhammer (Operace strnad) a určená osobám s bezpečnostní prověrkou, neobsahuje nejpesimističtější, ale nejpravděpodobnější scénář.

„Tento dokument je z doby, kdy ministři blokovali to, co je potřeba k odchodu a peníze na to nebyly k dispozici,“ prohlásil podle Reuters zdroj z britské vlády, který si nepřál být jmenován.

Podle náměstka ministryně pro energetiku je kolem brexitu „spousta úmyslného šíření paniky“ a šéf úřadu vlády Michael Gove operaci Yellowhammer označil za scénář pro nejhorší případ.

Johnson trvá na říjnovém odchodu

Premiér Boris Johnson opakovaně dává najevo, že Spojené království opustí koncem října Evropskou unii i bez dohody, pokud se tu dosavadní nepodaří s Bruselem změnit. Příští týden ve středu bude jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a o den později s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Podle BBC se očekává, že Johnson zopakuje, že britský parlament nemůže měnit výsledky referenda z roku 2016, v němž se těsná většina Britů vyslovila pro odchod z Evropské unie. Bude se také dožadovat nové dohody o podmínkách brexitu. Tu, kterou vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, parlament třikrát odmítl.

Johnson podle listu Mail on Sunday v dopise varoval poslance své Konzervativní strany, kteří se staví proti brexitu bez dohody, že jejich odpor snižuje šance na novou dohodu. Napsal jim, že je „jasné jako facka“, že Brusel nepřistoupí na žádný kompromis, dokud se bude domnívat, že existuje sebemenší naděje, že britský parlament zablokuje brexit bez dohody.