Bouře Kirk směřuje do Německa, jinde už přerušila železniční dopravu

Evropa se potýká s následky bouře Kirk. Ta v úterý zasáhla Pyrenejský poloostrov, pokračuje dále severozápadní Evropou až k Baltskému moři. Záchranné složky už zasahovaly v tisících případech, další tisíce domácností se ocitly bez proudu. V některých oblastech byla přerušena železniční doprava. Bouře ve středu zasáhla Francii a státy Beneluxu, v noci na čtvrtek se pak dostane nad Německo, postupovat by měla až k Dánsku.

Kirk v úterý přinesl na severozápad Španělska vítr o rychlosti až 150 kilometrů za hodinu, který spolu s vydatnými dešti zaplavil silnice, způsobil sesuvy půdy, lámal stromy, rušil vlakové spoje a odkláněl leteckou dopravu. V severní provincii Asturie od středy platí červená výstraha kvůli větru dosahujícímu až 205 kilometrů v hodině.

Portugalsku zaznamenali ke středečnímu večeru přes 2500 incidentů souvisejících se špatným počasím a zejména silným větrem, který dosahoval rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Bezmála čtyři tisíce členů integrovaného záchranného systému vyjíždělo nejčastěji k pádům stromů a nezabezpečeným konstrukcím. Podle úřadů nejsou žádní ranění, lidé hlásili pouze škody na majetku.

Ve Francii platí od středy ve 34 departementech oranžová výstraha varující před deštěm, povodněmi a větrem. Ten na jihu země dosahoval síly 211 kilometrů v hodině. Intenzivní déšť prochází od západního pobřeží na severovýchod země a hrozí, že za jeden den spadne měsíční úhrn srážek. V pařížském regionu mohou nastat komplikace v železniční dopravě. Výstraha skončí v noci na čtvrtek.

Východ Británie včetně jejích jižních hrabství může zasáhnout vítr o síle 163 kilometrů za hodinu a vydatný déšť, než se tlaková níže přesune na východ. Státy Beneluxu kvůli nepříznivému počasí vyhlásily oranžovou a červenou výstrahu.

Německá meteorologická služba ve čtvrtek očekává silné bouřky a poryvy větru o síle až 100 kilometrů za hodinu. Agentura varovala, že je třeba počítat s výraznými dopravními omezeními. Vítr by měl postupně slábnout a posunovat se směrem na severovýchod.

V oblasti Baltského moře je vydána žlutá výstraha před větrem o síle vichřice. „Jakmile Kirk dorazí do Švédska, bude bouře velmi oslabená. V zásadě půjde jen o běžnou podzimní tlakovou níži,“ přiblížil švédský hydrometeorolog Viktor Bergman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrací preventivně z důvodů opatrnosti.
05:11Aktualizovánopřed 41 mminutami

„Proč mám mít hidžáb?“ Členové menšin v Sýrii uvažují i o emigraci

Stovky bojovníků teroristické organizace Islámský stát unikly z věznice Šaddádí v Sýrii. Tu spravovali tamní Kurdové, ale vytlačily je vládní jednotky, které s nimi svádějí boje už přes dva týdny. Vláda v Damašku tvrdí, že většinu vězňů zase pochytala. Její postup vůči Kurdům nicméně posiluje obavy dalších syrských menšin.
před 1 hhodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek při zátazích proti migrantům.
před 2 hhodinami

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM), které o události informovalo na síti X, se operace proti lodi uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 6 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a desítky zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je smrtelnou obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Trump skládá vlastní OSN. S právem veta a placeným stálým členstvím

Americký prezident Donald Trump láká státníky do své vznikající Rady míru, v níž má mít s takřka neomezeným právem veta hlavní slovo při rozhodování o členech i usneseních. V dopise slibuje „nový odvážný přístup k řešení mezinárodních konfliktů“. Podle diplomatů by plán mohl podkopat pozici OSN. Trump, který kritizuje OSN za nečinnost, chce podle některých expertů obejít Radu bezpečnosti.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Jen ať nepadají bomby.“ Z Kyjeva za leden kvůli výpadkům odešlo na 600 tisíc lidí

Kvůli výpadkům proudu, tepla a vody, způsobenými ruskými útoky na energetickou infrastrukturu, platí na Ukrajině nouzový stav. Například na levém břehu Kyjeva jsou domy, které nemají teplo už jedenáct dní. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klyčka město za leden opustilo 600 tisíc lidí.
před 9 hhodinami
Načítání...