Bavorsko a Sasko nabízí Česku lůžka, očkování i rychlotesty

Bavorsko se Saskem chtějí České republice poskytnout vedle očkování proti covidu-19 také rychlotesty, sdělil bavorský premiér Markus Söder. Zopakoval rovněž, že Německo nabízí Česku lůžka pro infikované. Pomoc přislíbil i Söderův saský kolega Michael Kretschmer. „Přejeme si také, aby od spolkové vlády a Evropy přišla další podpora ve zvýšených dodávkách vakcíny,“ poznamenal. Návrhy pomoci přicházejí i z Rakouska a Slovinska.

Söder řekl, že je nezbytné pomoci srdci Evropy, na které pandemie obzvláště dolehla: „Aby mohlo srdce fungovat, srdce, které má tři komory, a to Bavorsko, Sasko a Česko, musíme pomoci českým partnerům. Nabízíme nemocniční lůžka, chceme společně dodat Čechům rychlotesty a také očkování.“

Uvedl rovněž, že očkování míří do nejpostiženějších českých okresů a že se k němu dostanou i pendleři, kteří dojíždějí do Německa za prací. „Tím neposkytneme ochranu jen Česku, ale obzvláště pak sami sobě,“ dodal.

Kretschmer prohlásil, že je snadné očkovací látky darovat, když je jich dostatek. „To ale bohužel není případ Německa.“ Poznamenal, že možnosti jsou prozatím omezené, ale že i tak je nabídka otázkou vstřícného gesta.

Kretschmer: Vlády jsou s Českem v úzkém kontaktu

„Položili jsme si otázku, zda počkat, než nás požádají, nebo se sami zeptat. Tak jsme se zeptali,“ uvedl saský premiér o nabídce očkovací látky. Na dodávce 15 tisíc dávek vakcíny firmy AstraZeneca se domluvili premiéři Saska, Bavorska a Durynska. Kretschmer doplnil, že s českou vládou jsou německé zemské vlády v úzkém kontaktu.

Söder zopakoval, že Bavorsko spolu se Saskem žádaly o zanesení Česka na německý seznam zahraničních oblastí s výskytem mutací koronaviru a na obnovení hraničních kontrol. „Tyto kontroly jsou důležitým nástrojem,“ věří. Na německých hranicích s francouzským departementem Moselle, který Berlín považuje také za oblast s mutacemi, však stále hraniční kontroly nejsou. Kretschmer k tomu poznamenal, že bez kontrol je celý ochranný systém neúčinný.

Jeden z novinářů se zemských premiérů zeptal, zda chystají nějaká opatření proti podvodům s testy, a to především v souvislosti s pendlery, protože v Česku je podle něj možné si za málo peněz negativní osvědčení zakoupit. „Nevylučuji to, nelze všechno podrobně kontrolovat. Naší strategií nyní je, aby se testovalo co nejvíce na německé straně hranice,“ reagoval Kretschmer.

Petříček dostal nabídku pomoci od Rakouska a Slovinska

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na pondělním jednání se šéfy diplomacií Slovenska, Rakouska, Maďarska a Slovinska obdržel několik nabídek pomoci o pacienty s těžkým průběhem koronaviru. Uvedl to na Twitteru s tím, že České republice navrhlo pomoc Rakousko se Slovinskem.

Země chtějí společně naléhat na urychlení registrace dalších vakcín v Evropské unii. České ministerstvo posléze uvedlo, že Česko podpoří rakouskou iniciativu týkající se zavedení evropských certifikátů o provedeném očkování. Evropská komise chce totiž v březnu představit návrh digitálních certifikátů, které by mohly lidem usnadnit cestování.