V Praze vzniklo nové terapeutické centrum, které poskytne psychiatrickou pomoc dětem i dospělým

Nahrávám video

Dětí a dospívajících, kteří mají psychické problémy, přibylo podle lékařů za posledních deset let o dvacet procent. Na potřebnou pomoc u psychiatra pacienti ale čekají i několik týdnů. U lůžkové péče je situace ještě horší. Proto teď v Praze otevřel spolek Neposeda nové terapeutické centrum Reset. Péči tam najdou děti i jejich rodiče.

Hlavně s úzkostmi se patnáctiletá Sára potýká už od první třídy. Ve škole postupně přestala mluvit s učiteli i spolužáky. „Pak už se ty problémy jenom stupňovaly. Začalo sebepoškozování, poruchy příjmu potravy, deprese. Nemohla jsem vstát z postele, dojít si na záchod,“ popsala.

Chodila k psychologovi i k psychiatrovi, nakonec musela Sára nastoupit do psychiatrické léčebny. Akutně do Motolské, pak do Thomayerovy nemocnice, na místo v Bohnicích čekala měsíc a půl. „Pak jsem si říkala, že už nechci na další půlrok do Bohnic. Že je to dlouhé a už nemám sílu se dál léčit,“ přiznala dívka.

Intenzivní léčba jí nakonec pomohla. Aktuálně chodí na doléčení do terapeutického centra Reset. Nově ho otevřel v Praze 9 spolek Neposeda. Kapacitu plánovali pro sto lidí ročně, zájem je už teď trojnásobný. Původně nabízeli hlavně preventivní sezení u terapeutů, řeší ale i vážnější případy.

Duševním onemocněním trpí každé sedmé dítě

„Dost často na terapie dochází děti, které jsou už na doléčení nebo už je to v takové fázi, že by to bylo na psychiatra, ale samozřejmě je nemůžeme odmítnout, když víme, že tu péči jinde nedostanou,“ vysvětlila ředitelka Reset centra Jana Hamplová. „S tím, s čím se na nás teď obracejí, by šli v minulosti ihned na hospitalizaci,“ poznamenal terapeut centra Tomáš Majtán.

V České republice trpí duševním onemocněním každé sedmé dítě nebo dospívající. To je asi čtyři sta tisíc lidí. Specializovaných dětských psychiatrů jsou necelé dvě stovky. Na hospitalizaci v psychiatrických nemocnicích a léčebnách se ve většině krajů čeká i půl roku. Když jeden dětský pacient odejde, jeho místo ihned obsadí další. Někde chybí lůžková péče úplně.

Stresovou zátěž způsobil covid i válka

Například v Plzni minulý rok otevřeli novou psychiatrickou kliniku. Větší počet lůžek ale kvůli nárůstu nemocných dětí zásadně nepomohl. „Stresová zátěž je z covidového a válečného období. Dětští pacienti tohle všechno vnímají, ale ve svém věku si nejsou schopni udělat obrázek, jaký by měli,“ řekl primář Psychiatrické kliniky FN Plzeň Jiří Hudeček.

„Říkáme tomu epidemie. Řešíme to zapojením dospělých psychiatrů. Jiná rychlá krizová řešení v tuto chvíli neexistují,“ poznamenal poradce ministra zdravotnictví a místopředseda Národní rady pro duševní zdraví Tomáš Kašpárek. Reformu psychiatrické péče v Česku řeší ministerstvo zdravotnictví od roku 2013. Podle nich teď budovaní nových míst pro preventivní terapie i intenzivní léčbu brzdí právě nedostatek psychiatrů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Meeting Brno a setkání sudetských Němců zahájí pieta za oběti holocaustu

Uctěním památky obětí holocaustu ve čtvrtek v Brně začne festival Meeting Brno a zároveň také setkání Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), které se poprvé koná v Česku. Piety na 5. nástupišti, odkud z Brna odjížděly židovské transporty, se zúčastní vedení SdL společně s Nickem Wintonem, jehož otec Nicholas zachránil před hrůzami koncentračních táborů stovky československých dětí. Organizátoři pozvali také dvě „Wintonovy děti“, a to Evu Paddockovou a Milenu Grenfell-Bainesovou.
před 4 mminutami

Policie obvinila dvacet lidí z manipulace zakázek Havířova ohledně městských bytů

Policie stíhá dvacet lidí v souvislosti s veřejnými zakázkami Havířova. Kauza se týká městských bytů. Obvinění lidé se podle vyšetřovatelů podíleli na zmanipulování soutěží o zakázky v celkovém objemu sto milionů korun, sdělil ve čtvrtek mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle olomouckého vrchního žalobce Radima Dragouna jde o zakázky malého rozsahu na opravy bytů a elektroinstalace bytů města Havířova v letech 2022 a 2023.
11:44Aktualizovánopřed 14 mminutami

Při konfliktu u školy v Pardubicích byl vážně zraněn člověk. Útočníka policie zadržela

U Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Poděbradské ulici v Pardubicích došlo podle policie ke konfliktu mezi dvěma mladými lidmi. Jedna z osob byla v kritickém stavu převezena do nemocnice, druhá byla zadržena. Vzhledem k tomu, že zadržený má podle policistů vazby na SPŠCH, rozhodli z preventivních důvodů o evakuaci a bezpečnostní prohlídce školy.
15:16Aktualizovánopřed 15 mminutami

Všichni obvinění ve fotbalové kauze už jsou venku z vazby

Zlínský soud propustil z vazby posledního muže obviněného ve fotbalové kauze spojené s podezřením z korupce a podvodů při sázení na sportovní zápasy. Podle olomouckého vrchního žalobce Radima Dragouna pominul důvod koluzní vazby, tedy aby neovlivňoval svědky nebo nemařil vyšetřování. Podle informací ČTK by mělo jít o bývalého funkcionáře FC Zlínsko a někdejšího rozhodčího Pavla Býmu. V případu je obviněno 32 lidí, všichni jsou tak nyní stíhaní na svobodě, řekl Dragoun.
před 1 hhodinou

Krajský soud zrušil další část brněnského územního plánu

Krajský soud v Brně zrušil další část nového brněnského územního plánu, který platí od začátku loňského roku. Jde o oblast mezi Václavskou a Hybešovou ulicí na jedné straně a Fakultní nemocnicí u svaté Anny na straně druhé. Město se podle soudu nevypořádalo s námitkami a připomínkami vlastníka nemovitostí.
před 2 hhodinami

Muž dostal za týrání ženy ve sklepě a znásilnění 15 let vězení

Ústecký soud poslal muže, který měsíce věznil, týral a znásilňoval ženu na Lounsku, na patnáct let do vězení. Trest uložil i za předchozí znásilnění jiných žen. Poslední oběť se zachránila útěkem. Za věznění ženy v Siřemi navrhovala žalobkyně deset let vězení. Rozsudek zatím není pravomocný.
10:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Exšéfka zlínské hygieny po roce přiznala sražení motorkáře, píší Seznam Zprávy

V případu nehody, kterou podle policie zavinila bývalá ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková, státní zástupce souhlasil s podmíněným zastavením trestního stíhání. Uzavření dohody serveru Seznam Zprávy (SZ) potvrdila zlínská okresní státní zástupkyně Ilona Chudárková. Sedláčková se podle informací SZ k zavinění nehody přiznala a zaplatila škodu. Rok přitom popírala, že nehodu zavinila, a uváděla, že si srážky s motorkářem nevšimla, dodal server.
před 7 hhodinami

VideoRetenční nádrž v Karlíně bude chránit před povodněmi i znečištěním

Vodohospodáři v pražském Karlíně začali budovat další retenční nádrž, která pojme šest tisíc metrů krychlových vody. To odpovídá šesti olympijským plaveckým bazénům. Nádrž má ochránit město při povodni i přívalových deštích a zároveň bránit znečištění Vltavy. Stát bude přes 361 milionů korun a hotová má být na jaře 2028. „Roku 2024 se podařilo zachytit 35 tisíc kubíků znečištěné vody, která by jinak skončila ve Vltavě, ale takhle byla převedena na čistírnu odpadních vod a vyčištěna,“ popsal efekt již fungující nádrže náměstek pražského primátora pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09). Za dva roky bude kapacita dvojnásobná, Karlín by tak měl být chráněný a situace z roku 2002, kdy byla čtvrť zaplavená, by se již neměla opakovat.
před 19 hhodinami
Načítání...