Stavba posledního úseku prodloužené Rudné začala. Hotovo může být už do konce roku

Stavba chybějícího, čtyři sta metrů dlouhého úseku prodloužené Rudné začala. Přitom teprve v úterý nabylo stavební povolení právní moci. Na důležitou dopravní tepnu už léta čekají hlavně obyvatelé Poruby, nová komunikace má sloužit právě jako obchvat této ostravské části. Doposud musela auta ve směru na Opavu jezdit právě přes Porubu.

Dělníci se do stavby poslední části prodloužené Rudné pustili ve čtvrtek, pouhé dva dny po tom, co silnice dostala důležité razítko. Stavební povolení bylo vydáno už dříve, případní odpůrci ale měli měsíc na to, aby se odvolali. To se však nestalo. 

Nejvíc práce dá stavbařům protihluková stěna, která bude vyšší, než se původně plánovalo. „Bude dosahovat výšky až přes čtyři metry. Zároveň bude mít tu nejkvalitnější protihlukovou ochranu, která se teprve v Česku zkouší. Takže to bude takový pilotní projekt a uvidíme, jaký bude mít vliv na okolí,“ řekl šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. 

(Momentálně zbývá dostavět zhruba 400 metrů silnice. Chybějící úsek je na mapě vyznačen červenou barvou.)

Dostavba prodloužené Rudné měla řadu odpůrců. Nakonec je přesvědčila právě nejmodernější protihluková stěna. S jejím prosazením pomáhal i kraj v roli mediátora. „Ty dvě strany si opravdu nerozuměly. Jsme rádi, že jsme je dotlačili k tomu, ať si sednou a dohodnou se bez emocí,“ přiblížil hejtmanův náměstek Jakub Unucka (ODS). 

Trpěla hlavně Poruba

Vybudování krátkého, ale důležitého úseku uvítají hlavně obyvatelé ostravské části Poruba. Podle redaktora ČT Tomáše Indreie projede křižovatkou ulic Opavská a 17. listopadu denně až 35 tisíc aut. Číslo navíc každým rokem narůstá. 

Čtvrť se začala stavět v padesátých letech minulého století, kdy v Československu jezdilo po silnicích zhruba milion vozidel, dnes jich je registrováno pětinásobně víc. S takovým množstvím aut na silnicích tehdejší režim nepočítal a podle toho vypadají také tamní komunikace. 

Ulice 17. listopadu se má zklidnit

Práce na prodloužené Rudné, která je hlavní spojnicí mezi Ostravou a Opavou, by podle smlouvy mohly probíhat až osmnáct měsíců. Ministerstvo dopravy ale mluví o dřívějším termínu. „Vypadá to, že do konce roku se tu bude jezdit,“ nastínil ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). 

Po dokončení prodloužené Rudné přijde na řadu rekonstrukce dnes už přetížené ulice 17. listopadu. Jak by po náročné opravě měla vypadat, zatím Moravskoslezský kraj neví. „Pěší zóna to asi určitě nebude, protože tam jezdí tramvaje. Ale určitě se to zklidní, protože auta už tam jezdit nebudou,“ poznamenal Unucka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ministryně Mrázová odmítla výzvy k rezignaci, předpisy prý neporušila

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) odmítla opoziční výzvy k rezignaci. Tvrdí, že nikdy nepřekročila zákonné hranice a nezneužila politickou funkci ve svůj vlastní prospěch. Informace serveru Seznam Zprávy o obecním bytě či stavbách na pozemku v rozporu s územním plánem města pokládá za „vytržené z kontextu“. Její rezignaci požadují opoziční Piráti, STAN a TOP 09. Vytýkají jí i manažerská pochybení u přípravy stavebního zákona.
09:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Při čarodějnicích nabádají hasiči k opatrnosti. Sucho zvýšilo riziko šíření požárů

Na mnoha místech Česka se během posledního dubnového večera rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Velmi suché počasí ale zvyšuje riziko šíření požárů prakticky na celém území republiky. Meteorologové sice na čtvrtek výstrahu nevyhlásili, podle mapy požárního rizika však panují rizikové podmínky na většině území Česka s výjimkou části pohraničních hor. Hasiči proto nabádají při pálení ohňů k velké opatrnosti.
před 2 hhodinami

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval její mluvčí Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
10:18Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Po vyúčtování někteří reklamují desetitisícové nedoplatky za teplo a vodu

Největší pronajímatel bytů v Moravskoslezském kraji, firma Heimstaden, řeší reklamace nájemníků ohledně vyúčtování. Ti si stěžují na vysoké nedoplatky za teplo a vodu, které se pohybují v desítkách tisíc korun. Podle energetiků i pronajímatele je na vině především delší a tuhá zima. Nedoplatky mohou překvapit uživatele ústředního topení i v dalších městech. Vyúčtování by si proto měli pečlivě zkontrolovat, porovnat s loňským rokem a v případě nesouhlasu jej reklamovat u distributora.
10:45Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Čtyři obvinění z útoku na pardubickou zbrojovku zůstávají ve vazbě, soud zamítl jejich stížnosti

Krajský soud v Hradci Králové zamítl všechny čtyři stížnosti na vazbu ve věci útoku na pardubickou zbrojovku. Česká televize to zjistila ze soudní databáze InfoSoud. Soud poslal do vazby celkem sedm lidí obviněných z teroristického útoku a účasti na teroristické skupině, všichni si podali stížnost. O zbylých třech stížnostech zatím soud jednání nenařídil.
08:40Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Bývalý politik přišel o stavební povolení pro bytový dům v Havlíčkově Brodě

Do problémů se dostala stavba nového bytového domu na sídlišti Žižkov v Havlíčkově Brodě. Stavebník, bývalý sociálnědemokratický politik a někdejší náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl, přišel o stavební povolení. Rozhodl tak havlíčkobrodský stavební úřad na podnět krajského úřadu, a to po odvolání obyvatel ze sousedství.
před 20 hhodinami

Z obchodního centra ve Zlíně evakuovali kvůli neznámé látce přes sto lidí

V obchodním centru ve Zlíně-Prštném unikla ve středu odpoledne neznámá látka. Evakuováno z něj bylo okolo 14. hodiny asi 150 lidí, uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš. Několik osob ošetřili zdravotníci. O jakou látku jde a zda hrozí další riziko, nyní zjišťují hasiči, informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Centrum se veřejnosti znovu otevřelo před 18. hodinou. Specialisté nenaměřili v ovzduší žádné zvýšené škodliviny.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

ŘSD zahájilo stavbu D35 mezi Hořicemi a Úlibicemi na Jičínsku

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo ve středu stavbu úseku dálnice D35 mezi Hořicemi a Úlibicemi na Jičínsku. Dálnice o délce 16,3 kilometru by měla být hotová v březnu 2029. Stát za ni zaplatí 4,3 miliardy korun bez DPH. Dopravu dálnice odvede především z Ostroměře, která má asi třináct set obyvatel, a dále z obcí Bílsko, Konecchlumí a Podhorní Újezd.
včera v 13:39
Načítání...