Soud uznal Jiřího Večeře vinným z podvodů s půjčkami. Trest neuložil, za podobný čin už pyká

Olomoucký krajský soud uznal vinným Jiřího Večeře známého z kauz lehkých topných olejů (LTO) z podvodu s půjčkami se škodou ve výši 1,2 milionu korun. Podle rozsudku peníze vylákal od roku 2012 pod smyšlenými legendami od svých známých. Trest devětapadesátiletému muži soud však ve středu neuložil. Za obdobný trestný čin si Večeř už odpykává čtyři roky vězení.

„Obžalovaný byl odsouzen okresním soudem v Olomouci z 16. července 2019 ke čtyřletému trestu odnětí svobody. Zvolili jsme postup, že jsme vyslovili vinu, ale není namístě uložit trest, protože trest, který vykonává, je trestem dostatečným,“ uvedl soudce Eduard Ondrášek.

Kauzou se krajský soud zabýval podruhé, první rozsudek mu letos v únoru vrátil vrchní soud. I po doplnění dokazování soud dospěl ke stejnému názoru jako při předchozím rozhodnutí, doplnil soudce.

Večeř podle rozsudku vylákal finanční prostředky v úmyslu se obohatit od několika poškozených na různých místech v Česku, podle soudu peníze přitom od počátku nehodlal vrátit a vzhledem ke své finanční situaci toho ani nebyl schopen. Obžaloba ho původně vinila z daleko rozsáhlejších podvodů, soud jej však uznal vinným jen v několika bodech obžaloby, u ostatních konstatoval, že nešlo o trestný čin.

Část poškozených jsou lidé z podsvětí

„Věc je komplikovaná časovým odstupem, značná část poškozených jsou lidé z podsvětí, nežijí standardně podle zákonů a předpisů této země, provozují zvláštní finanční transakce,“ vysvětlil soudce. To se odrazilo i na zprošťující části rozsudku, podle soudce k finančním tokům v těchto případech mohlo dojít, ale neodehrály se tak, jak je popsala obžaloba.

Právní zástupce jednoho z poškozených u soudu popsal, že Večeř přesvědčoval své okolí, jak je schopný, poukazoval na své kontakty a sliboval zhodnocení peněz. „Poté, co peníze vymohl, začaly výmluvy,“ uvedl. Večeř však vinu odmítal a tvrdil, že jde o mstu. Podle jeho obhájce nezpochybňuje, že k půjčkám docházelo, popírá však, že by šlo o podvod.

Soudy se zabývají Večeřovými případy přes 20 let

Večeř si rozsudek vyslechnout nepřišel, původní trest si odpykává ve věznici s ostrahou. U předchozích jednání je k soudu doprovázela ozbrojená eskorta, a to i s ohledem na jeho trestní minulost. U soudu stál v minulosti mnohokrát, a to v souvislosti s kauzami kolem podvodů s LTO.

V roce 2001 byl odsouzen na dvanáct let za organizování vraždy obchodníka s oleji Lubomíra Holého zastřeleného v Praze a za přípravu vraždy novináře. V roce 2014 mu soudy k těmto skutkům v rámci takzvaného souhrnného trestu za organizování vraždy podnikatele Marka Lehkého přidaly ještě dva roky.

Krátce po jeho podmínečném propuštění v dubnu 2015 byl znovu zadržen a obviněn z organizování dvou vražd podnikatelů z roku 1995, zlínského obchodníka s LTO Miroslava Kovaříka a podnikatele Františka Blažíčka. Stalo se tak měsíc před tím, než by tyto vraždy byly promlčeny. Z obžaloby jej však před pěti lety olomoucký vrchní soud definitivně zprostil, k uznání jeho viny podle něj chyběly důkazy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 21 mminutami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 1 hhodinou

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 3 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 5 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 5 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 6 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 9 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 12 hhodinami
Načítání...