Ostrava se inspiruje ve Švýcarsku. „Metro“ má zrychlit dopravu i za cenu více přestupů

Nahrávám video
Ostrava chce změnit způsob vedení tramvajových linek
Zdroj: ČT24

Dopravní podnik Ostrava (DPO) se chystá kompletně změnit systém tramvajové dopravy ve městě. V novém systému budou tři páteřní linky, které budou jezdit ve špičce v intervalu tři až pět minut a o víkendech co deset minut, a na ně bude navazovat sedm vedlejších linek. Lidé sice budou muset více přestupovat, do cíle by se ale měli dostat rychleji. Systém by mohl být uvedený do provozu ještě letos.

Koncept, kterému podnik říká Ostravské metro, je inspirován moderními systémy dopravy například ve Švýcarsku. „Ten pocit, že nemusíte studovat jízdní řády, ale že se postavíte na zastávku a vždycky vám něco jede a jednoduše pohledem do grafikonu kouknete, kde si případně přestoupíte, abyste se dostali do cíle za kratší dobu, než je tomu dnes, tak si myslím, že je pocit určitého komfortu,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

Místo současných patnácti linek jich bude deset. Systém klade důraz na spojení velkých sídlišť s centrem Ostravy. Páteřními linkami budou číslo 1 mezi Dubinou a Hlučínskou, číslo 2 mezi Výškovicemi a Hlavním nádražím a číslo 8 mezi Porubou a Hranečníkem.

Odpadnou prázdné spoje

Náměstek ostravského primátora Jan Dohnal (ODS) podotkl, že současný systém vychází z doby před deseti a více lety, lidé už ale v současnosti cestují jinak. „V dnešní podobě v tramvajích máme dvojí situaci – na některých spojích máme tramvaje plné a jezdí jich málo, na některých místech máme naopak tramvaje, které jezdí prázdné,“ popsal Dohnal.

Nový systém je podle něj vytvořený tak, aby uspokojil poptávku po veřejné dopravě. Kromě toho ale ušetří podniku ročně zhruba padesát milionů korun. Spojů sice bude jezdit více, ale odpadnou prázdné spoje a zbytečné stání tramvají na konečných.

„Posilujeme počet spojů na páteřních linkách, ale samozřejmě i další linky budou mít četnější počet spojů. Tam, kde dneska jezdí spoje co deset minut, budou jezdit řekněme dvakrát častěji a podobně. Dostupnost městské hromadné dopravy se výrazně zvýší, a přesto dokážeme uspořit výkony jako takové,“ je přesvědčen ředitel DPO.

Přestupy bez čekání

Dohnal řekl, že úspora peněz je spíše vedlejším produktem, hlavním smyslem je poskytnout cestujícím spojení, jaké chtějí. Zavedením nového systému podle něj vedení města chce veřejnou dopravu zatraktivnit a přitáhnout do ní více lidí.

„Víme z jiných měst, máme vypozorované, že pro lidi je skoro klíčové, aby přišli a hned někam jeli. Nechtějí vyhledávat v jízdních řádech, nechtějí čekat, nechtějí se zajímat, prostě chtějí přijít a jet. A to je systém, který jim chceme nabídnout,“ zdůraznil náměstek primátora.

Častější přestupování by podle Moryse nemuselo lidem vadit. „Známe z jiných systémů MHD, že naopak když spoje jsou četnější, tak přestup skutečně není sprosté slovo. Jsme přesvědčeni o tom, že když nabídneme větší počet spojů, tak naopak to znamená, že se na nás můžou více spolehnout a rychleji se taky dopraví z bodu A do bodu B,“ soudí Morys.

Návrh nového linkového vedení tramvají v Ostravě
Zdroj: DPO

Návrh podle Dohnala ještě nemusí být definitivní. „Dopravní podnik teď bude sbírat podněty od občanů, všechny podněty budou postupně vypořádávány, a pokud by se ukázalo, že systém má slabá místa nebo prostor pro další zlepšení, určitě mohou tyto věci být zapracovány,“ ujistil.

Nový systém by mohl začít fungovat ještě letos. Případné úpravy jsou podle Moryse odborníci schopní do něj zapracovat v řádu několika měsíců. „Myslím si, že před prázdninami, kdy probíhá nasazení prázdninových jízdních řádů, není vhodný termín, takže si myslím, že následující termíny pro změny jízdních řádů, ať už září nebo prosinec, se tomu nabízejí,“ předeslal šéf dopravního podniku.

Podrobné informace o novém systému najdou lidé na internetových stránkách DPO. Mohou tam rovněž vyjádřit své názory a psát podněty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nejdéle vězněný Čech zůstává za mřížemi, znalci doplní posudek

Okresní soud v Mostě nerozhodl o návrhu na propuštění nejdéle vězněného Čecha Zdeňka Navrátila, dříve Vocáska. Znalci doplní posudek. Spis se prvoinstančnímu soudu vrátil z odvolacího soudu v Ústí nad Labem. Navrátil, který si odpykává trest za dvě vraždy, za mřížemi dosud strávil téměř 39 let. Podle věznice Bělušice, kde trest vykonává, není možné vyloučit, že Navrátil po propuštění znovu nespáchá trestný čin. Tato zpráva věznice je odlišná oproti loňskému září, kdy se soud zabýval žádostí o propuštění poprvé, nyní se k ní musí vyjádřit znalci. Soud řízení odročil na červen.
03:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vědci začali na poli u Olomouce testovat geneticky upravený ječmen

Dvě nové, geneticky upravené linie ječmene ve středu vědci vyseli na pokusném poli v okrajové části Olomouce, aby ověřili, jak se modifikace vlastností této obilniny projeví v běžných podmínkách mimo laboratoř. Výsledky pomohou při šlechtění plodin odolnějších vůči měnícímu se klimatu.
před 5 hhodinami

Mrazivá rána vydrží do konce týdne, po víkendu se oteplí

Chladná a na mnoha místech i mrazivá rána vydrží v Česku do konce týdne. V pátek bude na horách v Čechách sněžit, přes den teploty vystoupají k deseti stupňům Celsia. O víkendu se budou maximální denní teploty pohybovat kolem patnácti stupňů, v příštím týdnu se oteplí k dvaceti stupňům, vyplývá z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 9 hhodinami

Policie zadržela sedm lidí kvůli podezření na podvod s evropskými dotacemi

Policisté zadrželi sedm lidí kvůli podezření na neoprávněně získanou evropskou dotaci na inovační centrum pro začínající vědecké firmy a projekty. Mezi zadrženými jsou dva lidé z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a úředník ze stavebního úřadu. Podezřelí se pokusili neoprávněně získat 13,5 milionu eur (asi 340 milionů korun), informoval úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). MPO poskytuje policii maximální součinnost, věc nelze nyní komentovat, uvedla mluvčí úřadu.
včeraAktualizovánovčera v 17:30

ŘSD zahájilo stavbu posledního úseku D11

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu posledního chybějícího úseku dálnice D11 z Jaroměře na Náchodsku do Trutnova. Silnice za 9,09 miliardy korun bez DPH o délce 19,6 kilometru je největší letošní investicí ŘSD. Hotová by měla být na podzim 2029. D11 naváže na polskou S3.
včera v 16:55

Radnice Prahy 15 je po požáru vytopená a bez proudu

Několik jednotek hasičů ráno zasahovalo u hořící střechy na sídle úřadu Městské části Prahy 15 v Horních Měcholupech na jihovýchodě hlavního města. Před 8:00 hasiči oznámili, že se jim požár podařilo zdolat. Hašení vytopilo sedm pater kanceláří v jedné polovině budovy. Voda se dostala do rozvodů elektřiny, takže je budova bez proudu, bez připojení k internetu a systémům magistrátu i státní správy. Úřad je do odvolání uzavřen.
včeraAktualizovánovčera v 12:24

Chátrající armádní areály se mění. Kasárna nahrazují školy, byty i domovy

V Benešově začala demolice bývalých Táborských kasáren z konce 19. století. Areál, který sloužil armádě více než sto let, má ustoupit výstavbě školy. Nejde o jedinou proměnu vojenského objektu – kasárna v Česku postupně mizí a nahrazují je budovy jiného účelu podle potřeb měst. Například v Pardubicích vyroste na místě bývalých kasáren škola, v Mostě domov pro lidi s duševním onemocněním a v Opavě se budovy kasáren rekonstruují na byty.
včera v 10:38

VideoTuristu v Krkonoších zranil uvolněný kámen. Správa parku opatření nechystá

Správa Krkonošského národního parku nechystá žádná opatření v souvislosti s neobvyklou nehodou, při které v sobotu zranil turistu na horské cestě uvolněný kámen. Kus skály se uvolnil v prudkém svahu a kutálel se asi dvě stě metrů. Skupinka turistů ho sice zaregistrovala, avšak kámen na poslední chvíli změnil dráhu a jednu z osob zasáhl. Společníci zraněného volali nouzovou linku a ihned se rozběhla záchranná akce. Na místo vyletěl vrtulník, který ovšem kvůli terénu nemohl přistát a ke zraněnému se museli lékař se záchranářem spustit. Zaměstnanci parku mají v popisu práce sledovat u cest třeba stromy náchylné k pádům či právě kameny. Pokud jsou nebezpečné, zařídí se náprava. Této události se ale podle správy parku nedalo zabránit.
7. 4. 2026
Načítání...