Dny NATO prověří covidové certifikáty. Vojenská přehlídka pojme 40 tisíc lidí za den

Víceúčelový letoun páté generace F-35 Lightning II a bezpilotní letoun MQ-9 Reaper budou největšími lákadly letošních Dnů NATO v Ostravě a Dnů vzdušných sil Armády ČR, které se uskuteční 18. a 19. září na letišti v Mošnově na Novojičínsku. Počet diváků bude omezený na 40 tisíc za den. Vstup bude bezplatný, všichni návštěvníci si ale budou muset pořídit vstupenku, řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

„Těší nás, ale současně to vnímáme jako velký závazek, že to bude první akce od počátku pandemie, kde se budeme moci těšit na takovou výši návštěvníků,“ řekl Pavlačík.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Například v letech 2018 a 2019 je navštívilo zhruba 220 tisíc lidí. Loni se akce kvůli koronavirové pandemii konala bez přítomnosti diváků na letišti, vzhledem k vysoké sledovanosti přenosů na internetových stránkách ale podle organizátorů splnila svůj účel.

Certifikát se vstupenkou v jednom

Kvůli kontrole počtu lidí se letos budou poprvé v historii akce distribuovat vstupenky, a to prostřednictvím společnosti Ticketportal, která první vlnu distribuce spustí 27. srpna. Servisní poplatek bude činit 15 korun.

Návštěvníci budou muset mít negativní test na nemoc covid-19, potvrzení o očkování nebo o prodělaném onemocnění. Dokončené očkovaní musí mít minimálně polovina návštěvníků. Vstupenky budou nepřenosné, budou platit jeden den a budou na jméno. „Naše akce bude pilotním projektem pro fúzi ověření covidových certifikátů a distribuce vstupenek, které budou obsaženy v jednom dokumentu,“ uvedl Pavlačík.

Nad mošnovské letiště vzlétne i stroj z bitvy o Británii

Letos se akce zúčastní jednotky ze 17 zemí, speciálním partnerským státem bude Švédsko. Technologiemi nabitý víceúčelový stroj F-35 Lightning II, jejž na statické ukázce představí italské letectvo, bude prvním letounem páté generace, který lidé na akci uvidí. Viceúčelový bezpilotní letoun MQ-9 Reaper letectva USA se vůbec poprvé představí na akci pro širokou veřejnost.

Své nové schopnosti a prostředky předvede česká armáda. Po pěti letech se na Dny NATO vrátí konvertoplán V-22 Osprey. Mezi dalšími taháky bude legendární letoun druhé světové války Douglas C-47 Dakota z historické jednotky britské RAF Battle of Britain Memorial Flight. Na akci zavítá poprvé, k vidění bude i v dynamické ukázce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Moravskoslezský kraj

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 2 hhodinami

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
včera v 19:40

Povolení zbourat domy v osadě Bedřiška bylo nezákonné, rozhodl ostravský magistrát

Povolení zbourat několik domů v osadě Bedřiška bylo nezákonné. Ostravský magistrát ho proto zrušil. Vyplývá to z rozhodnutí, které má Česká televize k dispozici. Stroje už ale domy, které městský obvod určil k demolici, zbouraly. Zrušení zatím není pravomocné, účastníci se proti němu mohou odvolat. Podle advokáta mluvčí obyvatel Bedřišky Vincence Boučka rozhodnutí přispěje k tomu, aby se v dalších podobných případech postupovalo v souladu se zákonem a bez porušování základních práv obyvatel.
včeraAktualizovánovčera v 16:10

Soud v Havířově uložil za zmanipulované zakázky podmínky a pokuty

Okresní soud v Havířově na Karvinsku v úterý v kauze Městské realitní agentury (MRA) Havířov uložil pěti obžalovaným za machinace s veřejnými zakázkami podmíněné a peněžité tresty. Všichni obžalovaní se v pondělí před soudem přiznali. Státní zástupce je viní, že jako organizovaná skupina zmanipulovali zakázky v hodnotě 72 milionů korun. Na úplatcích dle žalobce přijali nejméně 5,5 milionu. Trestné činnosti se dle něj dopouštěli nejméně od února 2019 do dubna 2023. Rozsudek není pravomocný.
včera v 12:07

Soud začal řešit machinace s byty v Havířově. Všichni obžalovaní se přiznali

Okresní soud v Havířově se začal zabývat případem machinací při zadávání veřejných zakázek kvůli opravám městských bytů v Havířově na Karvinsku. Všech sedm obžalovaných se před soudem přiznalo. Uznali vinu a souhlasili s tresty navrženými státním zástupcem. Hrozí jim převážně ty podmíněné. Výjimkou je bývalý vedoucí provozně investičního odboru Městské realitní agentury (MRA) Havířov Marek Klimša. Pro něj žalobce požaduje sedmiletý nepodmíněný trest.
19. 1. 2026

Z ulic Bohumína zmizeli asistenti prevence kriminality. Vrátit je může dotace ministerstva

Bohumínu na Karvinsku od ledna chybějí asistenti prevence kriminality. Loni totiž vypršela evropská dotace, z níž město jejich činnost financovalo. Aktuálně proto hledá jiný způsob, jak ji zaplatit. Část nákladů na asistenty by mohl pokrýt nový dotační titul, který vypsalo ministerstvo vnitra. Pokud by město dotaci získalo, mohli by se alespoň čtyři asistenti do ulic vrátit na jaře. Podobné problémy řeší i další města.
16. 1. 2026

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
16. 1. 2026

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026
Načítání...