Lupiči ujeli na koloběžce. Škoda v pražském zlatnictví dosahuje dvaceti milionů

Na zhruba dvacet milionů korun byla předběžně vyčíslena škoda po sobotní loupeži luxusních hodinek v Praze. Trojice ozbrojených pachatelů si odnesla asi pětasedmdesát hodinek. Uvedl to mluvčí pražské policie Richard Hrdina. Policisté po lupičích stále pátrají a prosí o pomoc při hledání zločinců i veřejnost.

Loupež se stala v sobotu krátce po 17:00 v obchodě v Široké ulici v centru Prahy. Podle záznamu z bezpečnostních kamer zveřejněném na webu policie je vidět, že nejméně dva ze tří lupičů byli ozbrojeni pistolemi. Jeden z nich po vtrhnutí do obchodu přinutil obsluhu prodejny lehnout si na zem, a poté hlídal s napřaženou pistolí u dveří. Další dva muži začali bouracími kladivy rozbíjet vitríny s hodinkami a zboží poté házeli do batohů.

Pachatelé na sobě měli podle záznamu roušky. Dva z nich na sobě měli čepice a jeden bílou motocyklistickou přilbu. Dva muži s čepicemi měli na sobě tmavé bundy a kalhoty a bílé roušky, muž s přilbou béžovou prošívanou bundu, tmavé kalhoty a černou roušku. Ukradené zboží lupiči odnesli v tmavých batozích na zádech.

Z místa loupeže pak pachatelé ujeli na elektrickém skútru a elektrokoloběžce. Oba stroje pak kriminalisté našli v ulici nedaleko obchodu. Podle Hrdiny lupiči nemluvili česky. Bližší informace o tom, jakým jazykem zřejmě pachatelé mluvili, ale zatím neuvedl.

„Pachatelům hrozí v případě dopadení a odsouzení za trestný čin loupež až desetiletý pobyt za mřížemi, avšak po přesném vyčíslení škody může být trestní sazba zvýšena až na patnáct let,“ poznamenává policie.

Jak se kradlo zlato

V Praze i dalších městech v Česku se v posledních letech stalo několik podobných loupeží v obchodech se šperky či hodinkami. Právě v pražské Široké ulici, kde se stala sobotní loupež, už například v roce 2017 uloupil z jednoho zlatnictví muž hovořící špatnou angličtinou s přízvukem pod pohrůžkou střelnou zbraní šperky za miliony korun. Krátce před Vánoci 2012 zase ve stejné ulici přepadla skupina tří ozbrojenců ze Srbska obchod, ze kterého ukradla hodinky a šperky za téměř sedmnáct milionů.

V roce 2019 organizovaná skupina lupičů původem z Litvy provedla podle policistů přepadení zlatnictví v Chomutově, Ústí nad Labem a Teplicích, kde dohromady uloupila zboží za více než deset milionů. Ve stejný rok zase jeden muž uloupil ze zlatnictví v Karlových Varech šperky a hodinky za více než čtrnáct milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Čtyři tisíce litrů fridexu uniklo na univerzitním kampusu v Hradci Králové

Z chladicího potrubí v budovaném lékařském kampusu Univerzity Karlovy v Hradci Králové ve čtvrtek uniklo kolem čtyř tisíc litrů fridexu, nemrznoucí chladicí kapaliny, která slouží k ochraně před zamrznutím v zimě či přehříváním v létě. Hasiči kapalinu rozlitou v přízemí budovy odčerpali. Mimo objekt se fridex nedostal, životní prostředí to neohrozilo. Příčinou havárie byla technická závada na potrubí, řekla mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová.
před 52 mminutami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 9 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánovčera v 13:16

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
24. 12. 2025

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
24. 12. 2025

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025
Načítání...