Kleslová opouští další funkci, končí i jako starostka Prahy 10

Bývalá místopředsedkyně ANO Radmila Kleslová končí jako starostka Prahy 10. Spolu s ní radu opouštějí také další tři členové ANO. Podle Kleslové je koalice nefunkční: vedle hnutí ANO ji tvoří ČSSD, Strana zelených (bez Jany Komrskové) a Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší desítku. Koalice ale už delší dobu čelila i kritice ze strany opozice. Ta na čtvrtečním jednání zastupitelstva dokonce plánovala navrhnout odvolání Kleslové.

„Zastupitelský klub hnutí ANO 2011 při zastupitelstvu Prahy 10 se jednohlasně usnesl odejít z vedení radnice. Důvodem je opakované porušování koaliční smlouvy zastupitelským klubem Strany zelených,“ uvedla starostka.

Ve čtyřicetičlenném zastupitelstvu má koalice osmnáct hlasů. „Byli jsme si vědomi rizika menšinové koalice, kde i jediný hlas významně ovlivňuje úspěch jednání, věřili jsme však, že ostatní koaliční partneři tuto smlouvu budou dodržovat,“ dodala Kleslová. 

Zelení ale podle ní nebyli schopni naplňování smlouvy garantovat. ANO jim vyčítá, že z koalice odešla nezávislá zastupitelka Jana Komrsková a strana pak nebyla schopná garantovat tři hlasy. 

Radní Ivana Cabrnochová (SZ) ovšem odmítá, že by zelení koaliční smlouvu porušovali. Současný krok je podle ní jen dalším rozhodnutím krajského předsednictva ANO, které se s ohledem na nadcházející krajské a senátní volby rozhodlo Kleslovou kvůli její pověsti raději z funkce starostky stáhnout.

Po dění několika posledních měsíců je současný krok jen dalším rozhodnutím krajského předsednictva hnutí ANO. To si je zřejmě vědomo nepříliš lichotivého obrazu paní Kleslové, a proto s ohledem na nadcházející krajské a senátní volby ,byla odejita' i z funkce starostky.
Ivana Cabrnochová
senátorka a radní za Prahu 10 (Strana zelených)

Kleslová to ale důrazně odmítla. Rozhodnutí o případné rezignaci na funkce starosty či radních podle ní není v kompetenci krajského předsednictva. „Rozhodnutí o vypovězení koaliční smlouvy a následnou rezignaci učinila oblastní organizace hnutí ANO v Praze 10,“ uvedla.

Opozice koalici trvale kritizovala

Radu kromě Kleslové opouští i místostarosta Petr David, radní Pavel Plesník a Jaroslav Štěpánek. Aby zatím rada zůstala funkční, zůstává v ní za ANO Dagmar Lešenarová. Plánované zasedání zastupitelstva, kde se mohou rezignace projednat, proběhne ve čtvrtek.

Podle zastupitele Radka Lojdy (TOP 09) by ale měli rezignovat všichni radní za ANO, včetně Lešenarové. „Koalice na Praze 10 je nefunkční už delší dobu. I po odchodu čtyř radních rada zůstává usnášeníschopná, avšak zcela neakceschopná,“ konstatoval.

Podle opozice byla menšinová koalice už delší dobu nefunkční, nedokázala řešit dlouholeté problémy. Ve čtvrtek proto plánovala navrhnout odvolání Kleslové. Opoziční zastupitelka Renata Chmelová (Koalice Vlasta) už také dopisem vyzvala ostatní zastupitele, aby na zasedání návrh na odvolání starostky podpořili. 

Opozice trvale koalici kritizuje mimo jiné kvůli problémům v IT nebo údajně neprůhlednému hospodaření městské firmy Praha 10 - majetková. „Starostka nedokázala v rámci vládnoucí koalice nabídnout řešení mnohaletých problémů, které se na Praze 10 odehrávají a na kterých se dříve i aktivně podílela z pozice místostarostky,“ tvrdí Komrsková.

obrázek
Zdroj: ČT24

ANO má v zastupitelstvu Prahy 10 devět hlasů, po osmi TOP 09 a koalice Vlasta. Kromě nich je v zastupitelstvu také pět sociálních demokratů, tři zastupitelé z ODS a tři ze Strany zelených. Po dvou dalších má hnutí Nezávislí pro Prahu 10 a KSČM.

Předseda hnutí Andrej Babiš a šéf pražského ANO Martin Stropnický v reakci shodně uvedli, že o rezignaci nevědí. „Komentovat to nebudu, protože neznám důvody. Je to její osobní rozhodnutí. Patrně to znamená, že se alespoň pro nejbližší budoucnost vzdala nějakých politických ambicí,“ řekl Stropnický České televizi. Podle informací ČTK ale situaci kolem Kleslové v úterý večer probíralo krajské předsednictvo ANO, kterého se Stropnický osobně účastnil.

Kleslová loni postupně skončila na postu místopředsedkyně ANO a ve vedení pražské buňky ANO. Kvůli informacím v médiích rozvázala smlouvu s polostátní firmou ČEZ a rezignovala na placené funkce ve dvou pražských firmách.

Politická činnost:

– Rodačka z Vysokého Mýta (1963) byla od února 2014 do loňského října předsedkyní pražské organizace ANO, od loňského února do září byla také místopředsedkyní celého hnutí.

– V minulosti byla členkou ČSSD (1993–2014), působila i v jejím Ústředním výkonném výboru.

– Od roku 2014 je za ANO starostkou Prahy 10, dříve byla v téže městské části místostarostkou za ČSSD.

Vzdělání a zaměstnání:

– Vystudovala práva v Brně, před rokem 1989 pracovala v podniku zahraničního obchodu Centrotex a poté na ředitelství podniku Zelenina Praha. Mezi lety 1988 a 1992 pracovala na federálním ministerstvu vnitra. Později se živila jako advokátka a lobbistka.

– Během doby, kdy byla zaměstnankyní ministerstva vnitra, působila také v StB. Týdeníku Reflex řekla, že se v rozvědce ocitla bez vlastního přičinění kvůli zájmu o diplomacii a odmítla zahraniční nasazení s falešným jménem a doklady. Podle týdeníku Euro naopak působila v StB v odboru, který přímo spadal pod zástupce náčelníka pro nelegální rozvědku a měl na starost výběr, výchovu a řízení nových kádrů pro špionážní práci.

Funkce v orgánech společností:

– V minulosti zasedala ve statutárních orgánech podniků Vítkovice Steel, Unipetrol Trade, Benzina, Pražská teplárenská Holding, Kostelecké uzeniny či IDS Praha, byla viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory a členkou správní rady VZP. V době, kdy byla předsedkyní pražského ANO a hnutí mělo současně nejsilnější zastoupení v zastupitelstvu a městské radě, byla členkou představenstva společnosti Pražská teplárenská a předsedkyní dozorčí rady Pražské energetiky.

Radmila Kleslová
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Česko má nový absolutní teplotní rekord. Podívejte se na mapu

Česko má nový teplotní rekord. Stanice Doksany na Litoměřicku v sobotu naměřila 40,9 stupně Celsia, čímž překonala dosavadní maximum 40,4 stupně, které od 20. srpna 2012 držely středočeské Dobřichovice. Rekord padl i v pražském Klementinu, nejdéle fungující meteorologické stanici v zemi, kde teplota dosáhla 39 stupňů. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byly rekordy pro 27. červen překonány nebo vyrovnány na 156 ze 171 stanic, které měří alespoň třicet let.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Publikum festivalu ve Strážnici vypískalo po Klempířovi i Macinku

Návštěvníci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici na Hodonínsku v sobotu vypískali ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé), píše iROZHLAS.cz. Stalo se tak den poté, co část publika podobně reagovala na ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy). Macinka později uvedl, že páteční vypískání Klempíře vzal jako výzvu.
před 6 hhodinami

VideoBez billboardů či plachet. Plzeň výrazně omezí reklamu v centru

Od července bude centrum Plzně téměř bez reklam. Město už minulý rok schválilo, že se zbaví billboardů a plachet, ale také inzerce na sloupech nebo lavičkách. Zatím zmizela asi polovina poutačů. Většina majitelů reklamních ploch počítá s tím, že nařízení dodrží. V opačném případě jim hrozí pokuta až dva miliony korun. „Vyhláška byla přijata pro historické jádro,“ řekl pro ČT primátor města Roman Zarzycký (ANO) s tím, že se týká třeba okolí náměstí Republiky. Část reklam ale v centru města zůstane. Třeba plakátovací válce nebo naváděcí cedule.
před 6 hhodinami

VideoPolitické spektrum: Levice, Nová sociální demokracie a Konzervativní strana

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 27. června přijali Pavel Čižinský (Levice), Jiří Dienstbier (Nová sociální demokracie) a Dušan Stuchlík (Konzervativní strana). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 10 hhodinami

Tropická noc byla na pětině míst, na východě Česka bude extrémní vedro i v pondělí

Tropickou noc, kdy teplota neklesne pod dvacet stupňů Celsia, změřili meteorologové v noci na sobotu na pětině měřicích stanic. Nejteplejší prožili lidé v centru Prahy, v Klementinu neklesla teplota pod 23,7 stupně Celsia. Teplé noci se očekávají i na neděli a pondělí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). O tomto víkendu se očekává překonání absolutního českého rekordu 40,4 stupně Celsia ze srpna 2012. Na východě Česka vydrží extrémní vedro i v pondělí, teploty tam s velkou pravděpodobností překročí 37 stupňů, upozornili také meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Mobilní technologie turistů komplikují práci strážcům národních parků

Satelitní navigace a neověřené on-line aplikace vodí turisty na místa, kam by se správně vůbec neměli dostat. To komplikuje práci správcům českých národních parků. České televizi to potvrdili mluvčí z Krkonoš, Šumavy i Českého Švýcarska. Technologie totiž posílají řidiče i pěší turisty do zón, kam je vjezd nebo vstup kvůli ochraně přírody přísně zakázán. Například v Krkonoších proto začali k dopravním značkám přidávat tabulku, která řidiče upozorňuje, že nemají slepě poslouchat navigace.
před 19 hhodinami

VideoŠpindlerův Mlýn je blíž novému centru

Ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších se začíná rýsovat budoucí centrum. Porota doporučila dva architektonické návrhy, z nichž má vzejít finální podoba. Součástí nového centra má být pěší zóna, podzemní garáže i hotel a byty. Právě nové byty jsou však pro tuzemské obyvatele největším problémem. Podle starosty Špindlerova Mlýna Martina Jandury (nestr.) je už ve městě bytů přehršel. Hlavními majiteli pozemků je město a společnost Penta Real Estate. Stavba by mohla začít už v roce 2029.
před 20 hhodinami

Horký víkend pomohou zchladit pítka či mlžítka. Podívejte se, kde je najít v Praze a Brně

Lidé se mohou na různých místech v Praze a Brně během spalujícího víkendu ochladit u mlžítek či jiných vodních prvků. Takzvaná mlžítka, která rozprašováním vody dokážou snížit teplotu v okolí, zvýšit vlhkost a snížit prašnost, se stávají čím dál větším trendem. Poslední červnový víkend mají padat celorepublikové teplotní rekordy.
před 21 hhodinami
Načítání...