Radmila Kleslová rezignovala na funkce v pražských městských firmách

Předsedkyně pražského ANO a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová rezignovala na funkce v městských firmách Prahy. Odejde z představenstva Pražské teplárenské a dozorčí rady PRE. „Nechci, aby mé členství ve statutárních orgánech těchto společností sloužilo k dehonestační kampani, která je účelově vedena výhradně proti mé osobě, i když ve statutárních orgánech těchto společností zasedají i další zástupci koalice,“ uvedla v prohlášení Kleslová.

Radmila Kleslová
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

V poslední době čelila Kleslová kritice, že od městských firem inkasuje statisíce korun měsíčně. Média už dříve informovala o platbách státních firem její právnické firmě za poradenské služby. Jejím působením v městských firmách se mělo ve čtvrtek zabývat zastupitelstvo hlavního města. K bodu programu se ale nedostalo, zastupitelé v noci odvolali čtyři z 11 radních a jednání nakonec přerušili do 5. listopadu

Zastupitelstvo mělo v listopadu pokračovat i jednáním o Kleslové. Ta vyzvala zástupce Trojkoalice, kteří hlasovali pro zařazení bodu na program, aby funkce v městských firmách také opustili.

Video Události v regionech (Praha)
video

UDÁLOSTI V REGIONECH: Jak hodnotí zástupci stran noční jednání?

Kleslová byla podle prohlášení zastupitelů České pirátské strany důvodem, proč podpořili odvolání radního pro majetek Michala Haška (ANO). „Radní Hašek je označován za spojence Radmily Kleslové a paní Kleslovou dosadil do funkcí v městských firmách,“ uvedli Piráti. Kritizovali také další odvolanou radní, Hanu Novákovou (ČSSD), za to, že do městské firmy nominovala svého syna.

Podle informací, které ve středu zveřejnili Piráti, platí Pražská energetika a Pražská teplárenská vlastněné hlavním městem Kleslové 360 000 korun měsíčně. Kleslová tvrdí, že od obou firem měsíčně inkasuje 97 000 korun. Starostka Prahy 10 pracovala také pro státní firmy jako ČEZ, České dráhy nebo Správa železniční dopravní cesty, smlouvy s nimi ale už skončily.

V dozorčích radách pražských městských firem sedí také 27 ze 65 magistrátních zastupitelů. Nejvíce zástupců v nich má hnutí ANO, a to 14 ze 17. Po třech je z TOP 09 a Trojkoalice. Podle analýzy Pirátů je u 98 ze 116 členů dozorčích rad 28 obchodních společností, na jejichž obsazení má vliv rada, možné dohledat vazbu na konkrétní politickou stranu. Členství v dozorčích radách je v některých firmách placené.