Konec koalice? Pražští zastupitelé odvolali v noci čtyři radní – včetně Stropnického

Pražská koalice se propadla do dosud nejhlubší krize a je zřejmě na pokraji rozpadu. Zastupitelé v noci nečekaně odvolali čtyři z jedenácti radních: náměstka primátorky Matěje Stropnického ze Strany zelených, Michala Haška z ANO a sociální demokratky Hanu Novákovou a Irenu Ropkovou. Samotná opozice pro tento krok přitom dost hlasů nemá, proti sobě tak stáli právě i koaliční partneři. Primátorka metropole Krnáčová tvrdí, že s partnery bude jednat, třeba šéf pražských Zelených už ale uvedl, že cílem strany teď bude vytvořit novou koalici.

Matěj Stropnický a Adriana Krnáčová
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Hlasování inicioval šéf klubu opoziční TOP 09 Václav Novotný, důvodem bylo špatné fungování města a kolísající komunikace v rámci samotné koalice. Původně chtěla opozice odvolat všech 11 radních z koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), to se ale nakonec nestalo.

Nejvíce hlasů pro odvolání dostal Stropnický, pro jehož konec v radě hlasovalo 42 zastupitelů. V radě zůstali primátorka Adriana Krnáčová (ANO), náměstci Petr Dolínek (ČSSD) a Eva Kislingerová (ANO) a radní Jana Plamínková (STAN), Jan Wolf (KDU-ČSL), Radek Lacko (ANO) a Libor Hadrava (ANO). Radní mohou vládnout i v tomto počtu, nicméně už údajně probíhají jednání o možné budoucí podobě koalice.

Video Události
video

UDÁLOSTI: V pražské radě zbylo sedm lidí

UDÁLOSTI: V pražské radě zbylo sedm lidí

Události, komentáře ke sporům v pražské koalici

UDÁLOSTI V REGIONECH: Jak hodnotí zástupci stran noční jednání?

Šídlo: Odvolání radních nikdo nečekal

Pražští radní si rozdělili kompetence po odvolaných kolezích

Adriana Krnáčová k mimořádnému jednání pražské rady

Václav Novotný k mimořádnému jednání pražské rady

Pražská koalice je zřejmě na pokraji rozpadu

Předseda SZ Ondřej Mirovský považuje odvolání Stropnického za nehorázný způsob vypovězení koaliční smlouvy. Proti Stropnickému se podle něj spojilo 12 členů klubu ANO a osm členů ČSSD doplněných hlasy opozice. Trojkoalice na tento krok reagovala podporou odvolání dvou radních za ČSSD a předsedy klubu ANO Haška.

Podle Mirovského bude Praha opět chvíli stagnovat. „Naším cílem nyní bude vytvořit novou koalici, kde bude šance prosadit maximum z programu Trojkoalice a Strany zelených a současně zajistit politickou stabilitu pro Prahu do konce volebního období,“ dodal.

Hlasování o odvolání předcházela zhruba desetihodinová debata o úspěších a neúspěších rady. „Ukázalo se, že tady máme excelentní radní, ale také ty, kteří jsou na druhém konci spektra,“ řekl Novotný, konkrétní ale nebyl. Následně navrhl odvolání všech radních. „Toto by se nemohlo stát, kdyby koalice fungovala. Pouze hlasy opozice by na odvolání nestačily, takže se koalice ,povraždila‘ navzájem,“ řekl Novotný po hlasování.

V rámci jednání potom po hlasování o odvolání radních navrhl opoziční zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti) znovu hlasovat o odvolání Dolínka. Svůj návrh nakonec stáhnul, v kuloárech se prý dozvěděl, že pro něj není dostatečná podpora. „Piráti nesouhlasili s odvoláním náměstka Matěje Stropnického. Proto jsme v následujícím hlasování podpořili i odvolání radní Ropkové a náměstka Dolínka (oba ČSSD), který ale nebyl odvolán,“ sdělil předseda klubu Pirátů v zastupitelstvu Jakub Michálek. Podle něj je po odvolání čtyř radních oslabena moc Radmily Kleslové (ANO) a Karla Březiny (ČSSD) a v nadcházejících vyjednáváních chtějí Piráti usilovat o odstavení jejich vlivu.

Odvolat vedení města se opozice pokusila v tomto volebním období již několikrát. Naposledy se tak stalo na návrh opoziční ODS na zářijovém jednání zastupitelstva. Tehdy odvolání ani jednoho z radních nebylo schváleno.

Pražská koalice má v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Opoziční TOP 09 již dříve uvedla, že o případné nové koalici je připravena jednat teprve ve chvíli, kdy se koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice rozpadne. ODS uvedla, že se současnou koalicí nebude spolupracovat.

Rozdělení mandátů v pražském zastupitelstvu
Zdroj: ČT24