Stát hledá kvůli případné gigafactory místo pro leteckou záchranku z Líní, jednou z variant je letiště v Klatovech

3 minuty
Události v regionech: Přesun letecké záchranky z Líní
Zdroj: ČT24

Stát řeší, kam přesunout západočeskou leteckou záchrannou službu z Líní, kde má vyrůst podnikatelský park. Zástupci státu proto navštívili i letiště v Klatovech. Resort zdravotnictví, pod který letecká záchranná služba spadá, chce vybrat jedno z míst pro nový zdravotnický hangár do několika týdnů.

Starý armádní hangár na letišti v Klatovech je jedna z možností, kam by se mohla letecká záchranná služba po zrušení líňského letiště přesunout. Technické parametry splňuje. „My bychom byli rádi, kdyby tady letecká záchranka sídlila, ovšem za určitých podmínek. Teď podmínky k tomu určitě nejsou,“ popsal místopředseda aeroklubu v Klatovech Pavel Kratochvíl.

„Pokud by tam záchranka měla najít ať už přechodné, nebo trvalé stanoviště, znamená to vybudování zázemí nejen pro samotný letecký provoz, ale také opravy vrtulníků,“ dodal starosta Klatov Rudolf Salvetr (ODS). 

Podle odhadů by přesun stál několik nižších desítek milionů korun. Nejde ale jen o peníze. Jde hlavně o čas doletu. „Já se domnívám, že pokud by zůstala i obslužnost Karlovarského kraje, tak klatovské letiště není vhodné pro to, aby ho obsluhovalo. To je celkem evidentní,“ upozornil Kratochvíl. 

Posuzují se čtyři lokality

Přestože v Klatovech je zatím agentura CzechInvest s vyjednáváním nejblíže, ve hře jsou právě kvůli vzdálenosti stále i další letiště. „Teď aktuálně posuzujeme zhruba čtyři lokality v nejbližší vzdálenosti od Fakultní nemocnice v Plzni,“ uvedl hlavní koordinátor podnikatelského parku v Líních David Petr z CzechInvestu.

Dosud má letecká záchranka základnu v Líních, jenže stát je nabízí pro stavbu průmyslového areálu gigafactory. Krajská letecká záchranná služba se k plánům na své přesouvání vyjadřovat nechce. Podle informací České televize by ale za ideální místo pro nové zázemí považovala záložní plochu ve Lhotě. Ta je přibližně kilometr od Líní. A Lhota by dávala větší smysl i ministerstvu zdravotnictví.

„Klíčová je blízkost Plzni coby krajskému městu s fakultní nemocnicí. Vzhledem k probíhajícím debatám aktuálně nemáme bližší informace,“ informovala mluvčí resortu Eliška Machová.

O vlastní leteckou záchranku dlouhodobě stojí i Karlovarský kraj. Právě kompletní přesun posádky do Karlovarského kraje je jednou z variant, o které teď ministerstvo zdravotnictví uvažuje. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Karlovarský kraj

Karlovy Vary zavřely kvůli pádu skály silnici do centra

Od středy je kvůli sesuvu dalšího skalnatého svahu v Karlových Varech uzavřená jedna z hlavních příjezdových cest do centra lázeňského města. K prvnímu sesuvu, historické opěrné stěny a skály, došlo v pondělí večer. Situace je podle statika vážná. Karlovy Vary řeší problémy s nestabilními svahy dlouhodobě. A každý rok do nich investují desítky milionů korun.
19. 3. 2025

Vyšetření z pohodlí domova. Druhý kraj spustil on-line pohotovost

Po jižních Čechách je služba on-line pohotovosti dostupná na Karlovarsku. Diagnózu lékař obvykle určí po rozhovoru s pacientem, může ho ale také poslat do lékárny pro test. „Například pro CRP test, strep test, případně test na vyšetření moči, pokud má třeba infekci močových cest, která může doplnit informace o stavu,“ vysvětluje praktický lékař Ondřej Tefr. Na dálku pak praktik může předepsat léky, složitější případy odesílá na pohotovost. On-line pohotovost se připravuje už také v Plzeňském kraji. Naopak ve východních Čechách, na Vysočině a Zlínsku hejtmanství službu zavádět nechtějí. Šest krajů její spuštění zvažuje. A chystají ji i některá města – třeba Říčany nebo Znojmo.
11. 3. 2025

Ruské pravoslaví ve Varech využívaly tajné služby, tvrdí BIS

Tajné schůzky agentů ruské vojenské rozvědky i organizování akcí proti jiným státům Evropské unie. To jsou věci, které se měly podle českých tajných služeb odehrávat v areálu ruské pravoslavné církve v Karlových Varech. Kvůli jejím aktivitám se na ni zaměřily bezpečnostní složky. Souvislosti a podrobnosti případu zjišťovaly pro Reportéry ČT Jana Neumannová a Adéla Paclíková.
11. 3. 2025

Začala stavba D6 u Bošova na Karlovarsku

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět další část dálnice D6, a to 7,9 kilometru dlouhý úsek Knínice–Bošov v Karlovarském kraji. Cena stavby, jejíž součástí bude i odpočívka, je 2,34 miliardy korun bez DPH. Jde o další fázi přestavby silnice I/6 na dálnici. Řidiči by po této části D6 měli začít jezdit koncem roku 2027.
10. 3. 2025

Na Sokolovsku zmizelo z lesa velké množství dřeva, naplnilo by na padesát kamionů

Celkem 1500 kubíků dřeva zmizelo podle radnice z městských lesů u Nového Sedla na Sokolovsku. Takové množství by naplnilo zhruba padesát velkých kamionů. Případem se teď zabývají policisté. Radní na to přišli náhodou, když vyměnili hospodáře, který se o lesy stará.
27. 2. 2025

Pátek přinesl oteplení, víc oblačnosti i mrznoucí déšť

Páteční ráno už nebylo tak mrazivé jako rána předešlá. Přibylo oblačnosti a na západě se objevil i mrznoucí déšť. Meteorologové ráno varovali před ledovkou v Karlovarském, většině Ústeckého kraje a v Plzeňském kraji. V příštích dnech se bude dál oteplovat.
21. 2. 2025

„Padělané bankovky vkládali do bankomatů.“ Policie obvinila šedesát lidí

Kriminalisté z Karlovarského kraje odhalili šedesátičlennou skupinu, která podle vyšetřování padělala bankovky a uváděla je do oběhu. Podezřelí způsobili škodu za čtyři a půl milionu korun. Policisté je obvinili z padělání a pozměnění peněz, podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Kriminalisté většinu obviněných vyšetřují na svobodě, jsou z celé republiky. Někteří jsou nyní ve vězení za jinou trestnou činnost.
21. 2. 2025Aktualizováno21. 2. 2025

Před 80 lety dopadly bomby i na Tachov, Plzeň nebo Cheb

Při bombardování 14. února škody neutrpěla jen Praha, menší skupiny letounů, které směřovaly na Drážďany, toho dne útočily ještě na Plzeň, Duchcov nebo Záluží u Mostu. Bomby dopadly i na Karlovy Vary, Cheb a Tachov. Bombardování Tachova si vyžádalo jedenapadesát obětí.
14. 2. 2025
Načítání...