Unikátní barevné fotografie z piety za Jana Palacha v Brně. Snímky léta ležely v rodinném archivu

Před 50 lety se konal pohřeb Jana Palacha. Barevné fotografie z brněnské tryzny z roku 1969 nedávno v otcově archivu objevil Jiří Dokoupil z Valchova. Snímky ležely 50 let zapomenuté mezi rodinnými momentkami. Podle historika Moravského zemského muzea je nález barevných fotografií z této akce výjimečný.

Naprostá většina snímků z pohřbu Jana Palacha i pietních akcí, které se před 50 let v republice konaly, je černobílých. Jiří Dokoupil z Valchova ale teď obrázky z Palachovy piety objevil v barvě. Záběry pořídil jeho otec.

„Asi před třemi roky jsem se rozhodl digitalizovat celý rodinný archiv diapozitivů a fotografií a našel jsem tam tyhle fotografie,“ popsal Jiří Dokoupil. Snímky s národními barvami na vlajkách a červenými šátky pionýrů ležely celé roky mezi rodinnými momentkami. Fotografův syn je prý při společných promítáních nejspíš několikrát viděl, jejich hodnotu ale rozpoznal až teď.

Barevné snímky zachycují pietu za Jana Palacha (zdroj: ČT24)

„Je to určitě vzácné v tom, že jsou v barvě. Já jsem zatím viděl jen několik barevných snímků z Palachova pohřbu v Praze, které použili historici Ústavu totalitních režimů před deseti lety ve sborníku Jan Palach 69. Neviděl jsem dosud barevné snímky nebo diapozitivy tady v Brně,“ řekl historik Moravského zemského muzea Jan Břečka.

„Fotografie zachytil foťákem na klasický kinofilm značky Altix, otec si ho pořídil někdy v roce 1960 a je to vlastně manuální foťák, na kterém se muselo vše nastavit – čas, clona, vzdálenost. Co si pamatuju jako dítě, tak fotil vlastně pořád,“ vysvětlil Jiří Dokoupil.

Jaromír Dokoupil přivezl z Palachovy tryzny čtyři záběry. Důvodem byla vysoká cena filmu. Dokoupilovi tak například běžně obrázky z lyžování prohlíželi až v létě, když film došel. Podle historika Břečky musí další barevné fotografie ležet v jiných soukromých archivech. Jen se o nich neví.