Most Legií i ten Hlávkův se zčásti uzavřely. Odborníci zjišťují, v jakém jsou stavu

Doprava na Hlávkově mostě přes Vltavu a ostrov Štvanici v Praze je o posledním březnovém víkendu zúžena do dvou pruhů z důvodu zatěžovacích zkoušek. Měření začalo v sobotu ráno a potrvá do nedělní noci. Tramvajová linka 14 bude celý víkend most objíždět přes náměstí Republiky a Štefánikův most. Měření a dopravní omezení se týkají i mostu Legií: tramvaje ho objíždí a auta ve směru od Národního divadla mohou projet jen po kolejích.

Kvůli měření je o víkendu pražský Hlávkův most přes řeku uzavřen ve směru z Holešovic do centra. Auta jezdí v obou směrech ve zbylých dvou pruzích. Uzavřen je také jeden z nájezdů na most, a to od nábřeží Kapitána Jaroše ve směru do centra.

Práce na mostu jsou podle Technické správy komunikací (TSK) naplánované na celý duben. Další zkoušky se uskuteční od 2. do 6. dubna v nočních hodinách, takže provoz nijak neomezí, uzavřen bude pouze chodník ve směru do centra.

V pondělí 1. dubna začnou na mostě vrtné práce, které dopravu omezí pouze v místě vrtu, kde auta pojedou přes tramvajový pás. O víkendu 6. a 7. dubna pak při vrtu na konstrukci nad plavební komorou povede doprava asi ve dvacetimetrovém úseku pouze jedním pruhem. Celková diagnostika Hlávkova mostu začala loni v létě, jeho oprava by mohla začít do dvou let.

Most Legií čeká vrt do jedné z podpěr

Dopravní komplikace působí lidem v Praze také diagnostika mostu Legií. V sobotu po něm nejezdí tramvaje vůbec a namísto nich po kolejích projíždí auta ve směru od Národní třídy. V opačném směru se práce automobilového provozu nemají dotknout a přes most se bez problémů mohou dostat také pěší.

Výluka se týká linek 9, 22 a 23. Už v neděli se tramvaje na most vrátí, společně s nimi po kolejích budou jezdit i auta. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Most Legií čeká v sobotu geologický vrt do jedné z jeho opěr, odborníci tím získají materiál k rozboru. „V sobotu od šesté hodiny ranní budeme připravovat vše potřebné k provedení dodatečného geologického vrtu do opěry mostu. V neděli už nás pak čeká jen sanace tohoto zkušebního vrtu,“ uvedl před začátkem měření generální ředitel TSK Petr Smolka.

Data z diagnostiky pro TSK zpracovávají odborníci z Kloknerova ústavu při ČVUT, finální dokument by podle dřívějších informací měl být hotov v polovině roku. Správa komunikací jej potřebuje pro přípravu projektu celkové rekonstrukce mostu, která by mohla začít příští rok. S diagnostikou se začalo loni v létě.

Problémy se stavem mostů se v Praze řeší dlouhodobě, předloni pak v Troji spadla lávka. Připravuje se i diagnostika Palackého, Barrandovského nebo Lanového mostu na Jižní spojce. Špatně je na tom také Libeňský most, kde město připravuje rekonstrukci. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Hlavní město Praha

Uvnitř budov či ve fasádách. Praha schválila pravidla pro výdejní boxy

Pražští radní schválili pravidla pro umisťování výdejních boxů na veřejných prostranstvích. Dokument určuje, kde mají boxy stát, jak velký volný prostor má kolem nich zůstat, jaké mají mít rozměry, barvy či reklamní polep. Snahou města je, aby schránky nepřekážely chodcům, nevytvářely zbytečné bariéry a také aby v ulicích ubylo vizuálního smogu. Pravidla týkající se výdejních boxů Praha zformulovala už před třemi lety. Dosud ale měla jen neoficiální status. Zákaz sdílených elektrokoloběžek na území Prahy radní naopak odmítli.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

V Praze vznikne nová čtvrť. Panují spory o to, kdo na ní víc „vydělá“

Na zanedbaném a nepříliš vábném území kolem Florence a Masarykova nádraží má v metropoli vzniknout nová moderní čtvrť postavená společností Penta. Praha ve čtvrtek schválila dvě změny územního plánu, které byly pro výstavbu nutné. Podle organizace Arnika mělo město za tuto „úlitbu“ vyjednat například větší počet dostupných bytů, podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (STAN) ale metropole získala od developera mnohem víc, než předpokládala. Otázkou zůstává, co se stane s autobusovým nádražím.
20. 6. 2025

Česko chce postavit vlastní AI gigafactory. Vyrůst má v Praze

České Radiokomunikace (ČRa) podaly k Evropské komisi projekt na vybudování jednoho ze zvažovaných velkých evropských datových center pro umělou inteligenci, takzvanou AI gigafactory. Stát by měla v Praze na Zbraslavi, kde už Radiokomunikace na pozemku po bývalých vysílačích datové centrum budují. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu a ČRa.
20. 6. 2025Aktualizováno20. 6. 2025

Cestující v Praze vozí nová tramvaj

Nová tramvaj Škoda 52T poprvé vyjela s cestujícími do zkušebního provozu. Jezdit bude na lince 12, řekl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). Pražský dopravní podnik (DPP) podepsal smlouvu na dodávku až dvou set tramvají za 16,6 miliardy korun koncem roku 2023. Letos by jich podle Hřiba mělo dorazit dvacet. Cena jedné je téměř 90 milionů korun. Nový typ tramvaje se v metropoli objevuje po delší době. Některé nákupy byly v minulosti kritizovány.
20. 6. 2025

Muž hrdinské naděje, zaznělo na pietě k uctění památky generála Heliodora Píky

Armáda, politici i rodina dopoledne před budovou generálního štábu v Praze uctili památku generála Heliodora Píky, oběti komunistické justiční vraždy. Od smrti československého vojáka a legionáře v sobotu uplyne 76 let. Řečníci připomínali Píkovu odvahu, smysl pro spravedlnost nebo lásku k vlasti. Věnce a květiny k jeho pamětní desce položili mimo jiné zástupci Senátu či Kanceláře prezidenta republiky.
20. 6. 2025

Národní muzeum otevře na víkend depozitář. Teprve podruhé za dvě stě let

Do depozitářů Národního muzea se nedá jen tak dostat. Od doby, co bylo před 207 lety otevřeno, měla veřejnost tuto šanci jen jednou – před sedmi lety. Teď ji dostane znovu: od pátku do neděle.
20. 6. 2025

Praha stoprocentně ovládne Kongresové centrum Praha

Praha získá od státu podíl 54,35 procenta v Kongresovém centru Praha (KCP) a stane se tak jeho stoprocentním vlastníkem. Transakci pozdě večer ve čtvrtek schválili městští zastupitelé. Důvodem je především záměr Prahy k centru dostavět novou halu s cílem posílení kongresové turistiky v metropoli.
20. 6. 2025

Muž dostal za poplašnou zprávu o ozbrojenci v Praze osm měsíců vězení

Muž, který si vymyslel nepravdivou informaci o pohybu ozbrojeného muže v centru Prahy, odešel od soudu s osmi měsíci vězení. Vyplývá to z rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který má ČT k dispozici. Oznámení o střelci v centru Prahy loni 19. prosince prověřovaly desítky policistů. Propátraly budovu právnické fakulty, přilehlé budovy dalších vysokých škol a Dvořákovo nábřeží. Muž se pak při výslechu přiznal, že si vše vymyslel. Hrozily mu až tři roky vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, muž se proti němu odvolal.
19. 6. 2025
Načítání...