Dům kultury Poklad se otevírá po devíti letech. Přináší umění do osmdesátitisícové Poruby

Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě se po devíti letech znovu otevře veřejnosti. Rekonstrukci objektu, jehož část je kulturní památkou, doprovázely například spory s dodavatelskými firmami. Poklad kromě společenského a divadelního sálu nabízí také sál pro cvičení nebo kino. Zájem lidí je velký, například ve středu se naplnily kapacity všech prohlídek v rámci dne otevřených dveří, přidaly se tak i termíny ve čtvrtek a pátek.

Jednatelku společnosti AKORD & POKLAD Darinu Daňkovou velký zájem veřejnosti nepřekvapil. „Ostrava-Poruba čeká na Poklad opravdu dlouhou dobu, myslím si, že je to velmi zajímavý kulturní stánek,“ uvedla. 

„Prohlídky probíhají tak, že každé skupině se budou věnovat naši zaměstnanci. Provedou je po těch nejdůležitějších prostorách, zároveň jim řeknou, jaké kulturní vize a programy v jednotlivých prostorách budeme mít. Prozradí i zajímavé informace z historie nebo průběhu stavby,“ popsala Daňková. 

Dezolátní stav Pokladu si vyžádal kompletní opravu

Oprava kulturního stánku v Porubě začala v roce 2012. Jeho stav byl velmi špatný, Daňková ho označila za dezolátní. „Nebyl důstojný jakémukoliv kulturnímu vyžití. My jsme rádi, že majitelem kulturního domu Poklad se stalo statutární město (Ostrava), udělalo patřičné kroky k tomu, aby se tyto prostory znovu oživily,“ připomněla. 

Rekonstrukci objektu však doprovázely i problémy, právě proto práce trvaly tak dĺouho. Poklad se rekonstruoval hned třikrát. „U první části rekonstrukce jsem nebyla. Co se týče druhého, já tomu říkam pokusu o rekonstrukci, tak tam došlo především k tomu, že zhotovitel neměl připravené kapacity, a proto jsme se rozloučili,“ řekla Daňková s tím, že oprava se povedla až na třetí pokus.  

Budova prošla kompletní opravou, dělníci se ale zaměřili i na detaily. Rekonstuovali například skleněné vitráže či sochy v průčelí budovy. „Co bylo pro mě nejkrásnější, je to, že se zachoval dřevěný strop v divadelním sále, je původní ze šedesátých let, nemusel se ani rekonstruovat,“ uvedla Daňková. 

8 minut
Opravený kulturní dům Poklad v Ostravě se otevírá veřejnosti
Zdroj: ČT24

Tradiční akce i alternativa

V kulturním domě Poklad by po otevření měly probíhat koncerty, divadelní představení či akce pro děti. „Nabídku chceme mírně diferencovat. Zatímco Akord (v Ostravě-Zábřehu) se bude věnovat mainstreamu, tak Poklad se bude zabývat alternativní a živější kulturou menší produkce,“ popsala jednatelka společnosti, která provozuje dva kulturní domy ve městě. 

Jaké zaměření bude mít tamní kino, zatím podle Daňkové není jasné. „Musíme to všechno vyzkoušet. V této fázi je kromě pondělka připraveno promítání každý den od úterý do neděle, a to dvakrát denně. Chceme se soustředit na mainstreamové filmy, v sobotu a neděli filmy pro děti, ale založíme také filmový klub,“ řekla s tím, že díky tomu si přijdou na své i lidé, kteří mají rádi umělecké filmy s přednáškami. 

Daňková očekává, že zájem o návštěvu různých akcí v kulturním domě Poklad bude velký. Poruba, která má asi osmdesát tisíc obyvatel, totiž doposud žádný větší kulturní stánek neměla, její obyvatelé tak museli dojíždět do jiných městských obvodů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
09:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 z 83 hlasujících, jedenáct s ní souhlasilo a jeden hlas nebyl platný. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta z celkového počtu 121 voličů. Je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce. Podle starosty Rudolfa Šimka (nez.) to znamená, že záměr se v obci neuskuteční.
09:04Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
včera v 16:45

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
včeraAktualizovánovčera v 13:27

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
včera v 08:00

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
včera v 07:00

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026
Načítání...