Vláda schválila model financování dostavby Dukovan. Půjčka ČEZu bude zprvu bezúročná, po spuštění bloku dvouprocentní

UDÁLOSTI: Vláda schválila model financování nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech (zdroj: ČT24)

Vláda schválila model financování výstavby nového jaderného bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vládní plán počítá s tím, že stát bude blok při výstavbě financovat bezúročně, a až začne provoz, počítá se s dvouprocentním úrokem.

Dukovanská elektrárna patří společnosti ČEZ, ale hlavní roli při financování sehraje podle modelu schváleného vládou stát. Měl by se na stavbě podílet ze 70 procent. ČEZ by měl kromě „svých“ třiceti procent hradit i všechny případné dodatečné náklady.

Ministr Havlíček považuje rozložení financování za vyvážené. „Stát nese odpovědnost za to, že musí dodržet všechny podmínky tak, aby nebyla bariéra toho, aby se to vůbec mohlo postavit. ČEZ nese odpovědnost za to, že to postaví v čase a za předem nasmlouvanou cenu,“ řekl.

Vláda počítá s tím, že nový blok bude takzvanou stavbou na klíč, která zajistí možnost kontroly subdodavatelů projektu.

Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by blok měl přijít přibližně na šest miliard eur, tedy více než 160 miliard korun. V provozu by mohl být od roku 2036. Materiál pro jednání vlády uvádí, že koncové ceny elektřiny by se v roce 2040 podle současných předpokladů vývoje cen ve spojení s poskytnutím návratné finanční pomoci mohly pro české spotřebitele snížit při podpoře na 30 až 40 let zhruba o 2,7 až 6,6 miliardy korun. Při podpoře na 60 let by se snížily o 7,7 miliardy korun.

Vláda kromě modelu financování schválila i rámcovou a prováděcí smlouvu mezi Českou republikou a ČEZem. Karel Havlíček již před jednáním kabinetu avizoval, že smlouvy by měly být podepsány v úterý 28. července.

Výběr dodavatele by se měl uskutečnit do konce roku 2022. Nejzazším termínem podpisu smlouvy s dodavatelem a konečného potvrzení financování návratné finanční pomoci je červen 2024. Samotná stavba by měla začít o pět let později a trvat dalších sedm roků.

Ačkoli přinejmenším mezi politiky nynějších sněmovních stran sotvakdo zpochybňuje potřebu nového jaderného bloku, postup kabinetu již kritiku budí. Podle opozice má dostavba Dukovan čím dál větší zpoždění.

Místopředseda ODS Alexandr Vondra je přesvědčen, že to souvisí i s tím, že ministr Havlíček spravuje více resortů zároveň. „Pan ministr je ministrem energetiky, ministrem dopravy, ministrem průmyslu – a vlastně nakonec není ministrem ničeho. Máme zpoždění s notifikací kvůli Dukovanům,“ podotkl.

Možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Dlouhodobě se proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR staví ekologové.