Zásah v oblasti Bouřňáku a Větrovce je účinný. Daří se hasit skrytá ohniska

3 minuty
Události: V Českém Švýcarsku se daří hasit ohniska
Zdroj: ČT24

Hasiči, kteří likvidují požár v národním parku České Švýcarsko, se nyní soustředí na oblast nepřístupných míst kolem Pravčické rány, řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Zásah v oblasti Bouřňáku a Větrovce je podle něj účinný. Skrytá ohniska zůstávají v západní části skal nad Hřenskem. Uvedl, že v pátek by mohly být předány dva sektory na jih od Kamenice národnímu parku.

V noci z pátku na sobotu v oblasti pršelo, déšť ale nebyl příliš vydatný, nicméně pomohl uhasit některá menší ohniska. Příchod fronty však doprovázel silný vítr, který naopak rozdmýchal nová větší ohniska v oblasti Větrovce a Oltářního kamene, kde se znovu objevily i plameny. Zároveň začal vítr porážet stromy poškozené požárem, což přinutilo některé jednotky hasičů se stáhnout.

Hasiči dopoledne vyjádřili obavy, že by vítr mohl zapříčinit rozdmýchávání nových ohnisek na návětrných stranách Větrovce a Pravčické brány. To se ale nestalo. „Trochu jsme se obávali větru, který přišel v noci na sobotu, ale ani ten není tak silný. To znamená, že nová ohniska nevznikají,“ informoval Kavka po páté odpolední. Hasičům podle něj v zásahu pomáhají také sobotní chladnější teploty.

V sobotu dopoledne vzlétla speciální italská letadla Canadair, která nabírají vodu z jezera Milada a budou nasazená nad vrchem Bouřňák. „Mám zprávy od velitele zásahu, že hašení je velmi účinné. Daří se nám hasit skrytá ohniska v nepřístupném terénu, kde jsme měli největší problémy,“ řekl Kavka po páté odpolední k zásahu v oblasti Bouřňáku a Větrovce. Tamní jižní sektory jsou podle něj už v pořádku, neobjevují se ani nová ohniska. Síly jsou směřovány na severní sektory.

Skrytá ohniska jsou podle Kavky stále v západní části skal nad Hřenskem. „Ale mám zprávy, že by jich mělo být o něco méně,“ podotkl.

8 minut
Mluvčí hasičů Martin Kavka k aktuální situaci v Českém Švýcarsku
Zdroj: ČT24

Vrtulníky s bambi vaky jsou v takzvaném vláčku nasazované hlavně nad Pravčickou bránou a Křídelní stěnou. Jeden ze slovenských vrtulníků musel podle Kavky v sobotu odletět na pravidelný servis. „Aktuálně máme ve vzduchu čtyři vrtulníky, které hasí, a jeden, který dohlíží na celý letový provoz,“ popsal.

Hasiči museli dopoledne prořezávat popadané stromy, aby se mohli znovu dostat na místa zásahů. „Většina hasičů se dnes (v sobotu – pozn. red.) přesouvá na severní sektory, kde máme stále problémy v nepřístupném terénu u Pravčické brány,“ dodal Kavka. Aktuálně zasahují na ploše necelých čtyř set hektarů.

Nasazena je stále zhruba tisícovka hasičů, jednotky z některých krajů se během soboty, neděle či pondělí budou střídat. Celkem dosud hasiči evidují zhruba sto zranění, v pátek se jich zranilo deset. Většinou jde o lehká zranění, bodnutí vosami či odřeniny.

V sobotu byl podle Kavky zraněn jeden dobrovolný hasič. „Došlo k celkovému vyčerpání organismu, byl ošetřen a asi za hodinu se vrátil ke své jednotce na místo požáru a znovu se zapojil do likvidačních prací,“ uvedl.

Kavka uvedl, že až večer dolétají vrtulníky a letadla, budou vyslány opět drony, aby odhalily skrytá ohniska. Štáb následně bude vyhodnocovat záběry. V národním parku České Švýcarsko hoří již čtrnáctý den.

Předání národnímu parku

Hasiči by mohli mít v pátek 12. srpna část prostoru na jih od řeky Kamenice po požáru připravenou k předání vedení národního parku. Jde o dva sektory mezi Janovem a Kamenickou strání, které již nyní označují za uhašené. Stále je hlídá několik hasičů, řekl mluvčí Kavka.

„My bychom byli rádi, kdyby příští pátek již mohlo dojít k ukončení zásahu na jižních sektorech a tam už bychom to území mohli předávat národnímu parku,“ řekl Kavka. O tom, kdy bude celý požár uhašený, však nechtěl spekulovat. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 6 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 7 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 7 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 7 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 10 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...