Až oheň dodoutná, obnovu obstará příroda. České Švýcarsko má s její prací dobrou zkušenost

5 minut
Události: Obnova Českého Švýcarska
Zdroj: ČT24

Správa národního parku České Švýcarsko nehodlá spálené lokality ve velkém zalesňovat. Místo toho dá volnou ruku přírodě. Vychází z dobré zkušenosti po velkém požáru u Jetřichovic, jehož následky nejsou po šestnácti letech už vůbec poznat.

Plameny nejsou v severočeském národním parku výjimečné; za dvaadvacet let své existence prošel devíti velkými požáry, přičemž ten (až do letošního roku) nejzásadnější vypukl na sklonku července 2006. Hořet tehdy začalo nedaleko Jetřichovic u zříceniny hradu Falkenštejn, oheň zničil pětadvacet hektarů lesa a lesníci odhadli škody na miliony korun.

Správa národního parku se po požáru rozhodla, že lesy nemíní uměle obnovovat, a veškerou práci předala přírodě. „Přístup národního parku mě osobně tehdy velice překvapil,“ poznamenává fotograf a správce Českého Švýcarska Václav Sojka. „Poprvé v mém životě se nějaká instituce rozhodla, že nechá kus lesa přirozenému vývoji – což je dobře. Národní park je místo, kde si tyto věci musíme umět dovolit.“

Bříza není plevel

Šestnáct let po požáru už většina návštěvníků místo, kde řádily plameny, určit nesvede – oblast se zelená celá. Zkušenější oči nicméně stále poznají, kde hořelo, protože kopec u Falkenštejna má díky mladším listnatým stromům světlejší zelenou barvu než ostatní pasáže parku zalesněné především jehličnany.

„Je radost se na to podívat,“ poznamenává Sojka. „Rychle zde vyrostly břízy, k nim se připojily olše, je tam spoustu buků a borovic. Ten les je přirozeně smíšený a příroda si vše zasázela sama,“ říká k přirozené obnově krajiny.

Lesníci si z pionýrských stromů – prvních rostlin na místě požáru – cení nejvíc bříz, protože zadržují vodu a vytváření správnou půdu pro růst dalších stromů. „Někdo říká, že bříza je plevelná rostlina, ale to jsou naše omyly,“ přisvědčuje správce Sojka. „V přirozeném lese neexistuje nic jako plevelný strom.“ 

Zopakovat dobrý scénář

Stejný způsob obnovy, jakým prošel úsek nad Jetřichovicemi, by měl České Švýcarsko potkat i po stávajícím pustošivém požáru, který národní park sežehává už dlouze přes týden. Správa parku se dala v pondělí slyšet, že dřeviny ani tentokrát ve velkém vysazovat nehodlá a obnovu nechá přírodě. S tím počítá i ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). „Může dojít k úpravě některých podmínek blízko katastrů obcí, ale v té velké části národního parku s největší pravděpodobností přírodní obnova zůstane,“ uvedla. 

Ne všichni s tím ale souhlasí. Navíc zasažená plocha je nesrovnatelně větší, a někteří starostové tak očekávají diskuzi. „Určitě by mělo z celé oblasti zmizet suché dřevo nastojato i naležato, (…) samozřejmě nějaká okamžitá výsadba. Mělo by se to dělat úplně jinak, než se to dělá doposud,“ podotýká starosta Jetřichovic Marek Kny (PATRIOTI – víme jak na to).

Přirozené zmlazení je ale podle správy parku nejúčinnějším a nejjednodušším způsobem náhrady za shořelé porosty. Pokud by vysadili stromky, zmlazení by je podle mluvčího ochránců Tomáše Salova v příštích letech začalo utlačovat a správci parku by museli stále vytvářet životní prostor pro výsadbu.

„Teď si vybíráme, jestli to bude dělat příroda dobře a zadarmo, nebo jestli tam bude člověk pomáhat za peníze a blbě,“ upozornil s tím, že břízy na spáleništi u Jetřichovic dnes mohou mít kolem deseti metrů a hustý les zde spolu s nimi tvoří i jeřáby, duby a buky.

„Ty výsadby se musí potom dlouhou dobu chránit, (…)  takže by to znamenalo, že by tam musel někdo přijít, musel by pravidelně vyřezávat přirozenou obnovu, a to je kontraproduktivní,“ podotkl také Salov.

S nadějí do budoucna potom hledí i dobrovolný strážce Filip Molčan: „Za pět deset let může v zasažených oblastech vzniknout jedna z nejhezčích částí celého parku.“

17 minut
Požáry už v minulosti měnily České Švýcarsko
Zdroj: ČT24

Pomoc pro hotely i penziony

Otázku budoucnosti řeší také místní hoteliéři a majitelé penzionů. Kvůli požárům turisté v oblasti celého Českého Švýcarska ruší pobyty v hotelích a penzionech. Mnohdy však jde o ubytování desítky kilometrů vzdálená. „Bojí se jet do této lokality, i když je to 40 až 50 kilometrů daleko. Ztráty zatím nepociťujeme, ale je to pro nás nejistota,“ říká manažerka hotelu Ostrov Andrea Loskotová z  Ostrova u Tisé.

Také do Jetřichovic turisté můžou, ale jezdí jich čím dál méně a ruší rezervace.„Jsme po strašně dlouhé době covidu. Navíc čtyřicet až padesát procent celkových příjmů se odehrává o prázdninách, to znamená, že pro některé podnikatele to bude mít i likvidační dopad,“ podotýká majitel hotelu v Českém Švýcarsku Jan Suchánek. 

Podobná je situace také v Krásné Lípě, kde turisté jsou, ale i tak musí majitelé penzionu a hotelů často rušit rezervace. Podle majitele pivovaru Falkenštejn Jana Srba se místní snažili turisty uklidnit, že nejde o zasaženou zónu. „Ne všechny jsme ale přesvědčili,“ podotýká. 

Podobně jako po pandemii covidu chce region podpořit vláda i kraj. Tehdy podnikatelé dostávali mimo jiné kompenzace na lůžko nebo na mzdy personálu. Kraj nyní přemýšlí o slevových kartách pro turisty, kteří tu stráví víc než jeden den. 

2 minuty
Události: Ztráty restaurací a penzionů
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 10 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 20 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
27. 4. 2025Aktualizováno27. 4. 2025
Načítání...