Vítr za minutu poškodil padesát domů. Rohozná se snaží vzpamatovat z bouře Sabina

3 minuty
Události: V Rohozné začaly opravy, obec má po větru milionové škody
Zdroj: ČT24

Druhý den se v Rohozné na Jihlavsku potýkají s odklízením následků vichřice Sabina. Jen na obecním majetku způsobil pondělní silný vítr škodu okolo tří milionů korun. Poškodil takřka 50 nemovitostí včetně rodinných domů, hospodářských budov a hasičské zbrojnice. Meteorologové nevyloučili, že mohlo jít o tornádo. Ve prospěch poškozených rodin chce obec vypsat veřejnou sbírku.

Podle starostky Štěpánky Šteflové (nestr.) stačila silnému větru pouze minuta na to, aby se prohnal v úzkém pásu přes obec a poškodil desítky domů. Podle některých svědectví mohlo jít o tornádo.

„Skutečně nelze vyloučit, že se ojediněle vyskytlo i tornádo. Ta taky vznikají při silnějších přeháňkách a bouřkách za určitých podmínek, které včera trochu byly,“ připustil v úterý Peter Hruška z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

V Rohozné, kde žije asi 400 obyvatel, stojí přibližně 250 nemovitostí. Pondělní vítr zasáhl z velké části hospodářské objekty včetně kravínu s kravami připravenými telit se. „Vzalo to krov, přední strana se úplně vychýlila,“ řekla místostarostka Věra Řezníčková, jejíž rodina má hospodářství.

Statik podle ní nařídil odstranění poškozené části stavby. Krávy musely dočasně do ohrady.

Provizorní azyl ve zbrojnici

Od rána v obci pomáhají dobrovolní hasiči nebo pracovníci technických služeb nedaleké Třeště. Zdemolován musel být kvůli poškození obecní sklad. Klempířská firma začala pracovat také na dvou nejpoškozenějších rodinných domech. Jejich střechy byly takřka nové, podobně jako u hasičské zbrojnice, které kromě krytiny chybějí i oba štíty.

Přesto ve zbrojnici, která také přišla o střechu, vytvořili místní provizorní azyl pro všechny, kdo ve vsi dobrovolně pomáhají. Někde vítr shodil jenom pár tašek, jinde strhl celou střechu. Nejponičenější jsou podle starostky hospodářské budovy, které nemá řada lidí vůbec pojištěné.

Obce zasažené vichřicí budou moci žádat o pomoc Kraj Vysočina. „Pokud jde o konkrétní případ Rohozné, jsem s paní starostkou v kontaktu, jsem informován o aktuální situaci,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

„Kraj Vysočina je připraven v rámci svých pravidel a nastavení pomoci obcím s úhradou škod bezprostředně ohrožujících základní funkce v území. V praxi to znamená například úhradu opatření k zajištění dodávek pitné vody, dopravní dostupnost nebo zajištění provozu čističky odpadních vod,“ doplnil hejtman Běhounek.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 14 mminutami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 15 mminutami

Cítí se opuštěni elitami, sjednoceni hněvem. Co lidi spojuje v krizích, ukázal český výzkum

Co mají společného spory o roušky během covidu a hádky o pomoc Ukrajině v diskuzích na facebooku? Výzkum českých vědkyň ukazuje, že lidé v časech krize sdílejí opakující se příběhy na základě modelu „my dole“ proti „těm nahoře“. Může to na sociálních sítích posílit sounáležitost mezi lidmi, ale současně takové chování rozděluje společnost ještě víc a vytváří pocity nedůvěry vůči elitám, hlavně těm politickým a mediálním.
před 48 mminutami

Dohoda fotbalových asociací s policií posílí roli kontaktních osob pro fanoušky

Dohoda o vzájemné spolupráci Policie ČR, Fotbalové asociace (FAČR) a Ligové fotbalové asociace (LFA) posílí roli kontaktních osob pro fanoušky (Supporter Liaison Officer – SLO). Jejich pozice je v dohodě nově zakotvena jako povinný prvek pro všechny prvoligové kluby. Důležitou aktualizací je zároveň zavedení pravidelných školení hlavních pořadatelů jednotlivých klubů ze strany fotbalových asociací. Novou podobu dohody, která vstoupí v platnost se začátkem jarní části sezony, podepsali zástupci FAČR, LFA a policie v budově Policejního prezidia ČR v Praze.
před 53 mminutami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 58 mminutami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Volné pokoje v okolí Nového Města na Moravě před biatlonovým SP rychle ubývají

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení na Vysočině se v souvislosti s blížícím se Světovým pohárem v biatlonu rychle plní. Podle dat Booking.com je už osmdesát procent ubytovacích kapacit od 22. do 25. ledna v okolí Nového Města na Moravě plných. Volná lůžka najdou návštěvníci také na webu světového poháru. Část fanoušků ale bude na závody dojíždět auty. Pro ty budou podle organizátorů vyhrazená parkoviště.
před 1 hhodinou

Volodymyr Zelenskyj udělil Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za zásluhy o Ukrajinu. Pavel řekl, že česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem ze Lvova do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
08:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...