Ukrajince spojuje ponížení, říká manželka velvyslance Olga Perebyjnisová

Nahrávám video

Ruská invaze na Ukrajinu začala přesně před měsícem. Bilanční rozhovor Studiu 6 poskytla manželka ukrajinského velvyslance v České republice Olga Perebyjnisová. Aktuální situaci na východě Evropy připomene během čtvrtka mimo jiné akce pořádaná organizací na ochranu lidských práv Amnesty International, chce vyzvat Rusko k ukončení zabíjení civilistů.

Olga Perebyjnisová přišla pomoci ukrajinským rodinám v asistenčním centru pro uprchlíky v Kongresovém centru v Praze. Řekla, že jsou děti uprchlíků podle její zkušenosti „pošramocené válkou“ a potřebují stálou psychologickou pomoc. 

„Některé nemohou spát, protože stále slyší sirény nebo bomby. Je to takový fantom. Jsou to děti, které celý život budou řešit tenhle druh problémů, protože kdo zažil v takto útlém věku válku, tak se z toho už nemůže stoprocentně vzpamatovat,“ myslí si žena velvyslance. 

Na konfliktu samotném Perebyjnisovou překvapilo, jak dobrou má Ukrajina armádu a jak statečně bojuje. „Musíme si uvědomit, že právě teď probíhá masakr, vyvražďují evropský národ,“ připomíná. Řekla, že slovo, které Ukrajince, kteří utekli do Česka, spojuje, je „ponížení“. 

Pro některé to bylo naprosté překvapení

„Do Česka nepřišla nějaká ekonomicky zdevastovaná skupina lidí,“ vysvětluje Perebyjnisová.  „Jsou to lidé, kteří měli svůj byznys a svoje podniky, cestovali po světě, měli svoje perspektivy a plány. Válka všechno zruinovala. Musí začít úplně od nuly a ještě k tomu zažívat ponížení, že jejich vlast před měsícem zákeřně v noci přepadl obrovský stát, o kterém možná někteří měli nějaké iluze. Pro některé to bylo naprosté překvapení,“ líčí manželka ukrajinského velvyslance. 

Oceňuje pomoc a vstřícnost, které se ukrajinským uprchlíkům od lidí v České republice dostalo. V rozhovoru pak oslovila ty, kteří si k sobě domů vzali ukrajinské ženy s dětmi: „Kdyby se náhodou žena s dítětem, která je teď ve vašem životě, najednou rozhodla, že všechno změní a někam odchází, protože dostala nějakou pohádkovou nabídku, dejte prosím pozor, aby se neocitla v nějaké nebezpečné situaci.“

Podle ní by situace žen, které hledají lepší život pro sebe a své děti a byly zvyklé na vyšší životní standard, mohl někdo zneužít a je dobré se zajímat o to, kam uprchlíci z hostitelské domácnosti dále pokračují. 

 „Kdyby vás náhodou napadlo, že Ukrajinek a jejich dětí už máte dost, tak si představte sami sebe na jejich místě. Nepřicházejí jen o materiální věci, ale o celý dosavadní život, občas přišly o svoje rodiny. Na minutku si řekněte, co bych do toho batohu asi dal já, kdybych musel,“ uzavírá Olga Perebyjnisová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Školy omezují používání mobilů, v některých děti tráví přestávky aktivněji

Ministerstvo školství doposud nemělo žádný přehled o tom, jak školy upravují používání mobilů během vyučování. Rozeslalo proto dotazníky do základních a středních škol i na konzervatoře. Předběžná data říkají, že většina zařízení už k nějaké formě omezení přistoupila. Březnový průzkum naznačuje, že pro jsou zhruba čtyři pětiny rodičů.
před 10 mminutami

Lebku se podařilo vyprostit z betonu, neutrpěla vážnou újmu

„Viděla jsem ji a je v pořádku,“ řekla řeholní sestra Roberta Markéta Ševčíková o lebce svaté Zdislavy, kterou se expertům v neděli podařilo úspěšně vyjmout z betonu. Relikvii v úterý podle kriminalistů ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí pětatřicetiletý muž, podezřelého zadrželi ve čtvrtek. Při krádeži došlo k poškození lebky, obviněný ji následně podle policie zalil do betonu s cílem ji pohřbít. V sobotu soud v České Lípě neposlal muže do vazby, stíhán bude na svobodě.
11:17Aktualizovánopřed 13 mminutami

Kolínská U&C dodá průzkumné drony pro americkou armádu v Evropě

Kolínský výrobce bezpilotních prostředků U&C UAS uzavřel kontrakt na dodání průzkumných dronů jednotkám americké armády rozmístěným v Evropě. Tato pilotní zakázka v ceně ve stovkách tisíc eur, tedy v přepočtu několika milionů korun, je pro firmu pouhým počátkem v objemech výrazně násobně vyšších, sdělil výrobní ředitel společnosti Pavel Bulant. Hlavním odběratelem U&C UAS je Ukrajina.
před 16 mminutami

Ve dvanácti krajských městech se sešli lidé k podpoře ČT a ČRo

Ve dvanácti krajských městech Česka se před pátou hodinou odpoledne sešli lidé, aby podpořili nezávislost médií veřejné služby. Pochody napříč ulicemi center měst na podporu České televize a Českého rozhlasu zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Kritika organizátorů a účastníků míří na návrh zákona, který představil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a který mimo jiné převádí financování ČT a ČRo pod státní rozpočet.
18:04Aktualizovánopřed 47 mminutami

„Stahující se mračna.“ Šéf Ústavního soudu v Terezíně varoval před projevy autoritářství

Předseda Ústavního soudu ČR Josef Baxa na tryzně v Terezíně, která připomněla oběti nacistické perzekuce, varoval před projevy autoritářství. Současnou atmosféru ve společnosti přirovnal k době před nástupem nacismu. Vyzval lidi, aby nebyli lhostejní a bránili základní hodnoty a instituce. Pietní akce u příležitosti 81. výročí konce druhé světové války se účastnil také prezident Petr Pavel a další politici, diplomati nebo skauti.
10:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slavia nespustí kamerový systém na rozpoznávání obličejů, řekl Tvrdík

Fotbalová Slavie nakonec nespustí kamerový systém na rozpoznávání obličejů, řekl předseda představenstva klubu Jaroslav Tvrdík v Nedělní debatě ČT. Názor změnil po diskusi na Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), klubu by za protizákonné jednání hrozily pokuty ve výši stovek milionů korun. Tvrdík přiblížil, že během nedohraného pražského derby, kdy došlo k výtržnostem, nebylo strategií zabránit fanouškům ve vstupu na hrací pole, ale bránit hráče a sektor hostů.
před 3 hhodinami

Evropa má poslední šanci se sjednotit, míní Dvořák. Červený varuje před federalizací

EU potřebuje hlubší integraci, jinak hrozí, že se „rozpadne na sedmadvacet nevýznamných dílků“, míní exministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) naopak varoval, že další federalizace by oslabila národní státy. Exministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) zdůraznila, že by se EU měla vrátit k posilování konkurenceschopnosti. Senátor Róbert Šlachta (Přísaha, klub ANO) připustil potřebu většinového hlasování v zásadních otázkách. Nedělní debatu moderoval Lukáš Dolanský.
před 4 hhodinami

Změnu financování veřejnoprávních médií projedná koalice 25. května, řekl Babiš

Návrh zákona o médiích veřejné služby projedná 25. května koaliční rada, po dohodě v koalici pak předlohu dostane k projednání vláda, oznámil ve svém nedělním videu na sociální síti premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj se pak uskuteční i veřejná debata s generálními řediteli České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) o chystaných záměrech.
před 6 hhodinami
Načítání...