SPD zpochybnilo Pavlovo hodnocení hradní schůzky. O EU a NATO se prý nemluvilo

Hnutí SPD v pátek zpochybnilo vyjádření prezidenta Petra Pavla, podle něhož na čtvrtečním jednání s lídry parlamentních stran o bezpečnosti panovala shoda na tom, že členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Na jednání na Hradě se zástupci SPD nepadlo nic o souhlasu hnutí s členstvím v Evropské unii a NATO, tvrdí předseda SPD Tomio Okamura. Prezidentská kancelář v reakci uvedla, že jednání měla stejnou strukturu a vždy zahrnovala i ukotvení v obou organizacích.

O zmíněných záležitostech podle Okamury ve čtvrtek s prezidentem nediskutovali, Pavlovo hodnocení proto hnutí překvapilo. Okamura zopakoval, že SPD prosazuje referendum o setrvání v Unii i Severoatlantické alianci a rozhodnout mají občané, pokud k vyvolání referenda seberou podpisy. Strana je velmi kritická k Bruselu, dodal šéf opozičního uskupení.

Prezident po sérii rozhovorů uvedl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a EU je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle něj shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek konfliktu na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka.

Členství v EU a NATO podle Pavla nezpochybnilo ani SPD, které prosazuje referendum o vystoupení z těchto institucí. „Zdůraznili, že jako strana přímé demokracie se zasazují o to, aby měli občané právo se v referendu vyjádřit k případnému setrvání, nebo nesetrvání,“ řekl prezident. Sám má jiný názor, nedomnívá se, že by se dalo v nějaké krátké době podobné referendum připravit. Podle Okamury se o takové otázce ale vůbec nemluvilo.

Prezidentská kancelář odpoledne napsala, že jednání s předsedy stran měla určenou stejnou strukturu. „Vedle posilování obranyschopnosti, otázek vnitřní a vnější bezpečnosti bylo vždy součástí debaty téma ukotvení Česka v EU a NATO,“ informovala.

Představitelé SPD po schůzce s prezidentem kritizovali zvyšování výdajů na obranu jako nekoncepční a skokové. Jednání Okamura bezprostředně po schůzce označil za korektní a věcné, šlo podle něj o výměnu a mapování názorů. Vyzdvihl, že nešlo o žádnou konfrontační debatu, jakou s opozicí podle něj vedou vládní strany. „Prezident představil svoje názory, my naše, nebylo to o tom, kdo s čím souhlasí, nebo ne,“ zdůraznil. Pavel podle něj apeloval na věcnou debatu o bezpečnosti a obraně, s čímž SPD souhlasí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Aktivisté vyvěsili transparent na budovu MŽP

Několik členů Greenpeace vylezlo na budovu ministerstva životního prostředí (MŽP) a rozvinulo transparent s nápisem Braňme přírodu. Protestovali tak proti tomu, že řízením ministerstva životního prostředí je od pondělí pověřen předseda Motoristů Petr Macinka. Na místě zasahovala policie. Stovky studentů pak odpoledne demonstrovaly na pražském Hradčanském náměstí, desítky středoškoláků se připojily i v některých krajských městech.
10:55Aktualizovánopřed 2 mminutami

SledujteBabiš uvádí ministry do úřadů

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvádí do úřadů nově jmenované ministry. Do funkcí je v pondělí ráno na Pražském hradě jmenoval prezident Petr Pavel. Dle harmonogramu by měli být všichni ministři do úřadů uvedeni již během pondělí, poslední pozdě odpoledne.
11:14Aktualizovánopřed 46 mminutami

Energoaqua dostala pokutu pět milionů korun v kauze otravy Bečvy

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila rožnovské společnosti Energoaqua v přestupkovém řízení v kauze otravy řeky Bečvy pokutu pět milionů korun kvůli vypouštění odpadních vod. Podle inspektorů spáchala firma přestupek proti vodnímu zákonu. Odpadní vody vypouštěla v rozporu s povolením, uvedla ČIŽP. Firma s rozhodnutím nesouhlasí a podala proti němu odvolání k ministerstvu životního prostředí. Rozhodnutí tak zatím není pravomocné.
15:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pomoc Ukrajině oslabí, píší v zahraničí o nové vládě

V Česku nově povládne koalice populistických a krajně pravicových či protiunijních stran, píší světové tiskové agentury a některá evropská média po jmenování ministrů kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Zmiňují mimo jiné ohrožení pomoci Ukrajině nebo čínskou zkušenost nového ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD).
před 3 hhodinami

K soudu míří kvůli první odhalené varně klefedronu osm lidí

Ostravský státní zástupce obžaloval skupinu osmi lidí, kteří údajně provozovali první nalezenou varnu drogy klefedron v Česku. Jednotlivým obviněným hrozí pět až patnáct let vězení. České televizi to sdělil ostravský krajský státní zástupce Libor Malý. Celníci odhalili varnu klefedronu letos v dubnu na Ostravsku. Při razii zajistili 953 kilogramů nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou.
před 4 hhodinami

Budeme transparentní a slušní, slíbil Babiš po prvním zasedání vlády

V pondělí jmenovaná vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) ve Strakově akademii absolvovala první, převážně koordinační jednání. Kabinet na něm jmenoval vedoucí úřadu vlády Tünde Barthu. Tiskovou mluvčí určil Karlu Mráčkovou. Zasedat bude vláda vždy v pondělí, oznámil Babiš.
09:36Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Prezident jmenoval vládu Andreje Babiše

Prezident Petr Pavel v pondělí v devět hodin ráno jmenoval v navrhovaném složení vládu Andreje Babiše (ANO). Ten předal hlavě státu nominace ministrů do vlády ANO, SPD a Motoristů po svém jmenování minulý týden. Ze zdravotních důvodů mezi nimi chybělo jméno poslance za Motoristy Filipa Turka. Pověření vést ministerstvo životního prostředí místo něj dostal předseda Motoristů a nově jmenovaný šéf diplomacie Petr Macinka.
06:50Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o nastupující vládě

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o nastupující vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) složené z ministrů ANO, SPD a Motoristů, a jejím pondělním jmenování prezidentem Petrem Pavlem. Probrali také možnost konání voleb na Ukrajině, o které v úterý hovořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Svůj komentář hosté přidali rovněž ke stavu levice v Česku. Debaty moderované Klárou Radilovou se zúčastnili komentátor z týdeníku Echo Daniel Kaiser, designérka Anna Marešová, herečka Barbora Štěpánová, novinář a komentátor Jindřich Šídlo a advokát Tomáš Sokol.
před 9 hhodinami
Načítání...