Schválené zvýšení rodičovské je diskriminační, vzniká nerovnost před zákonem, tvrdí Bartošek

Jan Bartošek: Zvýšení rodičovského příspěvku je diskriminační (zdroj: ČT24)

Kvůli schválenému zvýšení rodičovského příspěvku se KDU-ČSL obrátí na Ústavní soud. Peníze mají totiž dostat jen rodiny s dětmi do čtyř let, které příspěvek nevyčerpají do konce tohoto roku. Podle lidovců je diskriminační, že se navýšení netýká všech rodin s dětmi do 4 let. „Bohužel zde vzniká nerovnost před zákonem, a to je důvod, proč jsme se rozhodli k ústavní žalobě,“ říká předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, který byl hostem Interview ČT24.

„KDU-ČSL je přesvědčena, že krok, který vláda udělala, není šťastný. KDU-ČSL je ráda, že se zvyšuje rodičovský příspěvek, to je naprosto v pořádku. Ale mrzí nás, že vláda vyčlenila asi 70 tisíc rodičů, kterým říká: vy na to nárok nemáte,“ vysvětluje Jan Bartošek.

Rozhodnutí vlády je podle něj diskriminační. „Tento příspěvek se dlouho nevalorizoval a je správné, že vláda přistoupila k tomuto kroku, ale je špatně, že z toho vyčlenila část rodin,“ pokračuje Bartošek.

„Bohužel zde vzniká nerovnost před zákonem, a to je důvod, proč jsme se rozhodli k ústavní žalobě,“ zdůraznil v Interview ČT24.

Šéf lidoveckých poslanců zároveň odmítá možnost, že pokud by Ústavní soud lidovecké stížnosti vyhověl a příslušný zákon zrušil, vzniká riziko, že na vyšší příspěvek nedosáhne nikdo. „Osobně si myslím, že takové riziko není. My do toho jdeme s velice dobrými právníky a naší snahou je rodinám pomoct, a ne je poškodit,“ říká opoziční politik.

Odvolání šéfa NÚKIB Navrátila má v sobě hořkost, říká Bartošek

Bartošek v Interview ČT24 komentoval také odvolání šéfa Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila. Premiér Andrej Babiš (ANO) zdůvodnil jeho odvolání nízkou odborností a nedostatečnými manažerskými a komunikačními schopnostmi.

„Celé to odvolání má v sobě takovou zvláštní hořkost. Pan Dušan Navrátil deset let vedl Národní bezpečnostní úřad, potom zhruba dva roky stojí v čele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který postavil na zelné louce, vybudoval, nabral nové lidi a dal tomu strukturu. A za této situace odvoláváme člověka, který má tuto historii,“ říká Bartošek. 

Podle něj NÚKIB pracuje kvalitně, a proto s rozhodnutím vlády nesouhlasí. „Jediné, co tam zůstává, je spekulace, kdy NÚKIB vydal varování před firmou Huawei, a pak se člověk musí ptát, co vlastně je skutečnou příčinou odvolání pana Dušana Navrátila,“ uvažuje.

V parlamentu by se mělo pokračovat v debatě o zřízení poslanecké komise, která by měla hodnotit vliv autoritářských režimů na český politický systém. „Dlouhodobě sledujeme ze zpráv BIS, jak narůstá aktivita zpravodajských služeb především Ruska a Číny a jak mají tendenci se vměšovat a získávat zde vazby, které potom budou podporovat jejich aktivity,“ argumentuje Bartošek pro vznik komise.

„Nenahrazujeme žádným způsobem kontrolu tajných služeb, nebudeme je ani úkolovat. Naše iniciativa je z toho důvodu, že chceme zjistit, jakými podzákonnými normami a aktivitami může vláda zajistit větší bezpečnost v rámci České republiky,“ pokračuje.

Bartošek se vyjádřil i ke své ohlášené kandidatuře do čela lidovců. „V současné době, kdy se Marek Výborný rozhodl, že bude rezignovat, tak jsem měl řadu ohlasů v regionech napříč Českou republikou, a ti lidé mi říkali, abych zvážil, jestli bych nechtěl kandidovat znovu. Že KDU-ČSL potřebuje silného lídra, který je schopen prosadit značku a program,“ vysvětluje, proč se rozhodl opakovaně usilovat o post předsedy.