Registrace k očkování se pro seniory nad 70 let spustí od března

Lidé starší 70 let se budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit přes rezervační systém od 1. března. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve avizoval, že se od začátku příštího měsíce spustí registrace pro další věkovou skupinu, v pondělí informaci potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Zdravotní stav v pořadí pro očkování podle ní roli hrát nebude, původně měli přednost dostávat lidé s vybranými vážnými nemocemi před zdravými vrstevníky. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se uvažuje i o tom, že by přednostně byli k očkování zařazeni i učitelé.

„Vycházíme z toho, že jsme se všichni shodli na prioritě, aby se děti mohly vracet do škol,“ uvedl po jednání vlády ministr Blatný. Podle Peterové ministerstvo zdravotnictví s kraji o očkování učitelů a dalších zaměstnanců škol spolupracuje: „Snahou je najít řešení, které bude vyhovovat všem a zároveň neohrozí očkování nejohroženějších skupin.“

První dávkou bude moci být v březnu očkováno 500 tisíc lidí. Podle harmonogramu dodávek vydaného na začátku ledna mělo být k dispozici 900 tisíc dávek vakcíny. Asi 400 tisíc měla dodat firma AstraZeneca, stejnou část Pfizer/BioNTech a asi 80 tisíc firma Moderna.

„Dá se předpokládat, že do konce března budou proočkováni všichni senioři nad 80 let a část o něco mladší populace,“ uvedl Blatný. Do konce léta by podle něj mělo dorazit 16 milionů objednaných dávek. Pokud budou nasmlouvané dodávky dodrženy, mělo by se podle něj podařit proočkovat požadovaných 70 procent populace.

K nabídnutým dodávkám vakcíny navíc od AstraZeneca nad rámec evropských smluv ministr řekl, že resort zkoumá, jestli by to nebylo v rozporu se smlouvami s EU. „Pravděpodobně je to jakési zjišťování zájmu u jednotlivých členských států,“ dodal. Podle něj by pak mohla vakcína dorazit ve druhé části letošního roku.

Oběma dávkami naočkovali zdravotníci 163 tisíc lidí

Dosud se očkovali přímo v nemocnicích zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory a dalších pobytových zařízení sociální péče. Od poloviny ledna se do rezervačního systému mohou hlásit také senioři nad 80 let. Zájem jich zatím projevila zhruba polovina. Vakcínu dostalo asi 100 tisíc z nich. Celkem bylo podáno 450 tisíc dávek, 163 tisíc lidí dostalo obě potřebné vakcíny.

Vakcinační strategie dělí lidi do tří skupin podle pořadí nároku na očkování. V první skupině je asi 838 tisíc lidí, hlavně senioři nad 80 let a zdravotníci. Původně se mělo jejich očkování stihnout za leden a únor, mimo jiné kvůli celoevropskému zpomalení dodávek se ale očkování zpozdilo. 

Původně ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že s očkováním druhé přednostní skupiny se začne po naočkování 70 procent té předcházející. Ve druhé skupině je více než 3,4 milionu lidí. Kromě seniorů, z nichž starší 70 let se budou moci k očkování přihlásit od začátku března, mezi nimi měli být také někteří pacienti s chronickými nemocemi a vybrané profese jako policisté, hasiči nebo učitelé. Někteří z nich ale už z rozhodnutí krajů očkováni byli.