Obrana by se podle Černochové měla zaměřit na modernizaci. Pro nákupy plánuje investiční fond

Nahrávám video
Ministryně Jana Černochová o prioritách ministerstva obrany pro rok 2022
Zdroj: ČT24

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci představila priority resortu pro rok 2022. Zdůraznila, že ministerstvo by se v příštím roce mělo zaměřit na modernizaci a novelizaci zákona o zadávání veřejných zakázek. Ministryně chce také předložit návrh zákona o investičním fondu pro obranu, který by umožnil garanci peněz na víceleté financování armádních nákupů.

Ministryně Černochová uvedla, že chce předložit zákon o investičním fondu pro obranu, který umožní garanci peněz na víceleté financování armádních nákupů. Fungovat by mohl začít koncem příštího roku nebo v roce 2024. Doplnila, že inspirací pro jeho vytvoření je prvorepublikový fond obrany.  

Po začátku akvizičního procesu podle ní budou peníze v něm umístěné virtuální. Ve chvíli, kdy se bude blížit ukončení procesu, ministerstvo financí potřebné peníze převede. Nyní Černochová o podrobnostech jedná s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), s nímž chce návrh zákona předložit.

Zmínila také, že ještě letos je prioritou resortu zvýšit nábor vojáků do armády. Ministryně plánuje vybudovat virtuální náborové středisko, přes které bude možné například domluvit videokonferenci s náborářem, bude ale obsahovat i on-line prezentaci jednotlivých částí armády.

Dvě procenta na obranu do roku 2025

Za ideální by považovala, aby ročně do armády přišlo dva tisíce nových vojáků, v současné době to podle ní je 500 až 800. Upozornila, že každý nový voják rozpočet stojí milion korun, je proto potřeba vyčlenit potřebné peníze. Tento týden chce o náboru mluvit s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou nebo státním tajemníkem Petrem Vančurou. 

Černochová zopakovala, že v roce 2025 bude Česko vydávat dvě procenta HDP na obranu. Nákup pásových bojových vozidel pěchoty označila za prioritu. Do tří měsíců si chce nechat zpracovat analýzu dalších kroků. 

Nová vláda si začlenila do programového prohlášení slib, že Česko bude v roce 2025 vydávat dvě procenta HDP. Černochová poznamenala, že nejde pouze o závazek v rámci NATO, ale i o vnitřní dluh resortu, který přesahuje 100 miliard korun. 

Politickými náměstky Černochové na ministerstvu obrany budou Daniel Blažkovec (za STAN) a František Šulc (za ODS), který již na obraně působil. V čele ministerstva skončil náměstek Lukáš Klučka, který dosud vedl sekci správy a řízení organizací resortu obrany. Nahradil ho náměstek Filip Říha, který zároveň vede sekci právní a majetkovou. 

Novela zákona o zadávání veřejných zakázek

Dokončit chce Černochová i další klíčové modernizační projekty. Poznamenala, že současná vláda bude muset také rozhodnout o budoucnosti ochrany vzdušného prostoru po roce 2027, kdy skončí pronájem švédských stíhacích letounů Gripen. Za klíčové označila i projekty v nových oblastech, kterými jsou třeba kvantová technologie nebo robotické prostředky.

Připravit dále plánuje novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, který je podle ní přísnější než evropské směrnice. Akviziční proces chce zrychlit a zjednodušit. Podporu slíbila i zbrojnímu průmyslu například garancí státu pro financování obranných vývozů a podporou prodeje formou mezivládních dohod.

Zaměřit se chce i na výchovu žáků k obraně státu. Do besed ve školách by chtěla zapojit třeba bývalé profesionální vojáky. Vytvořit plánuje také novou koncepci péče o válečné veterány. Spolupracovat na ní chce s Eduardem Stehlíkem, který v minulosti na odboru pro válečné veterány působil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ludvík opustil vazební věznici

Bývalý šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík viněný z korupce je po jedenácti měsících na svobodě. Po rozhodnutí soudu opustil pankráckou vazební věznici. Ve vazbě byl Ludvík od konce loňského února.
13:25Aktualizovánopřed 10 mminutami

SledujteVyjádření náčelníka generálního štábu Řehky

Čtyři letouny L-159 česká armáda Ukrajině podle ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) prodat nemůže. Vychází to z loňského nálezu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a stanoviska náčelníka generálního štábu Karla Řehky, řekl Zůna v Táboře. Prezident Petr Pavel v pátek zopakoval, že armáda letouny postrádat může.
13:00Aktualizovánopřed 19 mminutami

Ledovka způsobila v části Moravy okolo 150 nehod

Policie na jihu Moravy eviduje ke 12. hodině zhruba 150 nehod a dalších asi dvacet problémů v dopravě. Situace se však dle ní začíná uklidňovat. Informoval o tom policejní mluvčí Bohumil Malášek. Kvůli nehodě je neprůjezdná dálnice D1 na 187. kilometru ve směru na Ostravu, směr na Prahu jede jedním jízdním pruhem. Jihomoravští záchranáři vyhlásili kvůli velkému počtu havárií a úrazů traumaplán, který znamená posílení služeb. Zranily se desítky chodců.
07:35Aktualizovánopřed 41 mminutami

Vstup na burzu udělal ze Strnadovy CSG nejhodnotnější firmu v Česku

Zbrojařská společnost Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada získala v pátek z prodeje akcií na amsterdamské burze 3,8 miliardy eur (92,2 miliardy korun). Její tržní kapitalizace překonala podle analytika XTB Tomáše Cverny hodnotu společnosti ČEZ. Stala se tím firmou s největší tržní kapitalizací v Česku.
10:12Aktualizovánopřed 42 mminutami

TV Nova dostala pokutu za odvysílání rozsudku s Ferim

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) udělil pokutu televizi Nova za to, že v listopadu 2023 na svých stránkách odvysílala živý přenos rozsudku nad bývalým poslancem Dominikem Ferim. České televizi to sdělil mluvčí úřadu Josef Štípský. Televizi hrozila pokuta až pět milionů korun. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, mluvčí proto odmítl výši pokuty sdělit. Nova podala proti rozhodnutí rozklad, který nyní projedná předseda ÚOOÚ.
před 56 mminutami

Česko dle Plagy těží z přílivu slovenských studentů, Bratislava vnímá výzvu

Česko těží z toho, že studenti ze Slovenska odcházejí do Česka, kde případně i zůstávají pracovat, řekl český ministr školství Robert Plaga (za ANO) po schůzce se svým slovenským kolegou Tomášem Druckerem. Podle Plagy by ale země neměly o mladé lidi soupeřit. Drucker téma považuje za výzvu, aby Slovensko v této záležitosti zabralo.
před 1 hhodinou

Diag Human spustila exekuci na dvě firmy společnosti ČEZ

Česko-švýcarský podnikatel Josef Šťáva a společnost Diag Human spustili první kroky v exekuci na Česko. Týkají se lucemburských firem Gasnet a Czech Gas Networks Investments, ve kterých má podíl energetická skupina ČEZ. Píše to server Hlídací pes. Šťáva chce po tuzemsku peníze za překažený obchod s krevní plazmou, výše odškodného se odhaduje na 17 miliard korun. Kauza začala v devadesátých letech. Podle mluvčího skupiny ČEZ podnik žádné obstavené účty nemá.
před 1 hhodinou

Ústavní soud odmítl stížnost Vodňanské drůbeže kvůli nevyplaceným dotacím

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost společnosti Vodňanská drůbež ze skupiny Agrofert, která nesouhlasí se zamítnutím 75milionové dotace z Programu rozvoje venkova. Skupinu podle usnesení v době podání žádosti nadále nepřímo ovládal tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO). Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) v roce 2023 dotaci neposkytl kvůli obavám ze střetu zájmů. Česká televize to zjistila z usnesení zveřejněného na webu Ústavního soudu.
před 1 hhodinou
Načítání...