O náhradní výživné zažádalo během roku přes deset tisíc rodičů, část odradila složitá procedura

5 minut
Události: Rok fungování náhradního výživného
Zdroj: ČT24

Úřady práce vyplatily za první rok fungování takzvaného náhradního výživného přes 107 milionů korun. Průměrná měsíční dávka na jedno dítě činila osmnáct set. Stát poskytuje dávku za rodiče, kteří neplatí alimenty, a peníze pak po nich vymáhá. Podmínkou pro přiznání náhradního výživného je, že výši alimentů schválil soud a rodič sám zahájil proces vymáhání. Právě složité podmínky však část rodičů samoživitelů od podání žádosti odradí.

Využít náhradní výživné se hned loni v létě rozhodla paní Markéta, která nedostávala alimenty na dvě dcery řadu měsíců. „Když mi ze dne na den vypadly alimenty od exmanžela, musela jsem přehodnotit celý rodinný rozpočet. Na obě holčičky mám 3300 korun – na starší 1800, na tu mladší 1500 korun,“ popisuje svou stávající situaci.

Celková výše dávky odpovídá tomu, jak vysoké výživné stanovil soud. Maximálně je to ale tři tisíce korun měsíčně.

Za rok účinnosti zákona přišlo kolem deseti a půl tisíce žádostí. Původně se ale očekávalo, že by jich mohlo být až 24 tisíc. „Možná je to tou složitostí řízení, vidíme to i u jiných dávek, že by žadatelů mohlo být mnohem více,“ uznává náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Iva Merhautová (KDU-ČSL). Přesto ministerstvo v nejbližší době změny nechystá.

Podmínkou pro nárok na dávku je, že rodič podal návrh na exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí a také že o výši výživného rozhodoval soud. Pouze dohoda mezi rodiči nestačí. „Spousta maminek nemá čas to řešit. Raději si najdou ještě jiný pracovní poměr nebo brigádu, aby měly peníze hned,“ kritizuje složité podmínky Eva Daniela Cvik ze Společnosti pro zdravé rodičovství.

Náhradní výživné dávají úřady práce rodičům maximálně 24krát. Pak peníze po neplatičích vymáhají.

Prázdninové starosti samoživitelů

Komplikace znamenají pro rodiče samoživitele i prázdniny. Kvůli napjatým rozpočtům často zůstávají jejich děti doma, na tábor jich vyjede podle průzkumu Asociace neúplných rodin jen patnáct procent. I proto roste zájem o levnější příměstské tábory.

„Mám několik prací na částečné úvazky a vše dělám z domova. Nicméně předešlé roky, když byly děti malé, jsem do práce chodit nemohla a zároveň jsem neměla možnost zaplatit jim tábory,“ popisuje matka dvou dětí Barbora Nosková. Pomohly jí mimo jiné příspěvky městských částí. Synům proto teď zařizuje příměstský tábor.

V organizaci Osmička pro rodinu ho mimořádně nabízejí za pět set korun na týden. „Ne každý si může dovolit tábor za sedm tisíc, proto jsme se rozhodli vyhovět každému, aby si to mohl každý dovolit,“ říká Iveta Javorová z Osmičky pro rodinu. „V dnešní době je komplikované všechno najít a zorientovat se. Sem ale můžou přijít kdykoliv,“ dodává Hana Šlesingerová ze stejné organizace.

Rodiče mohou využít i příspěvky na tábory od pojišťoven, zaměstnavatelů nebo neziskových organizací. Stále víc žádostí o dávku mimořádné okamžité pomoci, která bývá využívaná i pro tyto účely, řeší také úřady práce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 1 hhodinou

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 2 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 2 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
16:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 11 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 14 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 14 hhodinami

Únavový syndrom by se mohl dát rozpoznat z krve, ukazuje nový test

Vyčerpání i projevy podobné chřipce, tak vypadají možné příznaky chronického únavového syndromu. Podle odhadů v Česku žijí desítky tisíc lidí s tímto onemocněním. Chronický únavový syndrom se nejčastěji objeví v mladém a středním dospělém věku. Stanovení diagnózy je ale velmi obtížné a nemocní se často setkávají s nedůvěrou a nepochopením. I proto se vědci v zahraničí snaží vyvinout diagnostickou metodu, která by nemoc potvrdila třeba z odběru krve.
před 15 hhodinami
Načítání...