„Je to rezignace, která zachrání politickou reprezentaci,“ řekl Nacher k odstoupení Stiborka z čela IKEM

30 minut
UK: Rezignoval ředitel IKEMu Stiborek
Zdroj: ČT24

Místopředseda poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher v Událostech, komentářích označil rezignaci šéfa IKEM Michala Stiborka obviněného novináři z nekalého finančního byznysu za podivnou. Politologa z Katedry politologie Západočeské univerzity v Plzni Přemysla Rosůlka nejvíc překvapilo to, že ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zpočátku Stiborka hájil. Válkova pozice je podle něj oslabená. Debata se věnovala i setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s Martinem Nejedlým. Zástupci ODS, TOP 09 ani Pirátů pozvání do debaty nepřijali.

Rozhodnutí Stiborka označil Nacher za „rezignaci, která zachrání politickou reprezentaci“. „Takhle skončil policejní prezident po nějakém rozhovoru s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN), teď i šéf IKEM, a mimochodem do toho zapadá i návrh na ústavního soudce Roberta Fremra, který z toho potom vycouval i přesto, že byl nominován prezidentem a prošel Senátem,“ řekl. Dodal, že tyto „podivné rezignace“ smývají zodpovědnost politika, který má v té chvíli konat. 

Stiborek práci novinářů Seznam Zpráv považuje za pokus o diskreditaci. To se podle šéfredaktora webu Jiřího Kubíka dalo čekat: „To je taková klasická rétorika. Myslím, že například předseda hnutí ANO Andrej Babiš je mistr světa v tom, co je kampaň a účelovka. Je to nejběžnější argumentace, kdy se někdo snaží bránit, tak se to svede na to, že je to podlý útok, který něčemu slouží.“

Podle Nachera to, co nezjistí Bezpečnostní informační služba (BIS) a zjistí to novináři, může ukazovat na kvalitu samotných prověrek. Stiborek má základní prověrku bezpečnostních služeb. „Něco jiného je, kdyby on měl skutečně prověrku na úrovni přísně tajné, tak by to opravdu bylo na velký vykřičník. Pokud měl tu základní, nerozumím tomu, že ministr zdravotnictví pana ředitele hájil,“ řekl. 

Oslabená pozice ministra zdravotnictví

„Za nás je (Válek) jeden z nejslabších ministrů, který by tam už dávno být neměl,“ uvedl Nacher s tím, že selhává jako ministr i jako manažer. Jak silná pozice Válka momentálně je, ale Jiří Kubík nekomentoval. „Myslím ale, že jeho pozice se teď oslabila. Těch několik posledních dnů investoval do podpory pana Stiborka,“ komentoval. 

Rosůlek řekl, že Válkovo vyjádření o tom, že z legislativního hlediska se vlastně nic neděje, ho šokovalo. Napojení na byznys, který je nekalý, i když nemusí být úplně nelegální, vidí jako problém. „Domnívám se, že Válkova pozice je výrazně oslabená. A to právě tím, že toto nedokázal číst jako problém,“ upozornil. 

Rosůlek také připomněl, co stojí v koaličním prohlášení současné vlády. „Stojí tam, že zlepšíme politickou kulturu v Česku, ale takové vnímání reality nevede k žádnému zlepšení politické kultury,“ míní. 

Blažek a Nejedlý

Hosté v Událostech, komentářích probrali i další čerstvou kauzu, a to setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s poradcem bývalého prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým. Podle Rosůlka je důležité ptát se na to, proč ministr spravedlnosti má potřebu setkávat se s člověkem, kterého prověřuje BIS a policie.

„Kdyby řekl, proč tam byl, tak já to třeba vezmu, ale říct takovou hloupost (že se v restauraci schoval před bouřkou a na Nejedlého narazil náhodou –⁠ pozn. red.), to je zase špatný střípek do politické kultury,“ konstatoval politolog. 

Rosůlek si ale myslí, že Blažek má svou pozici pevnější, protože je z hlavní koaliční strany. „Premiér nad ním drží, a troufám si říct, že i nadále bude držet, ochrannou ruku. Je ale těžké odhadnout, jak se ta kauza bude vyvíjet,“ dodal. 

„Blažek si velice vážně zahrává s důvěrou lidí i voličů této vlády. Volí argumenty, které jsou na hranici hloupých vtipů. Nejen, že to řekl kolegům, kteří ho konfrontovali před restaurací, ale zároveň to napsal i do svého tweetu, takže je vidět, že to nebylo jenom při nějaké společenské únavě, ale že to myslí vážně, že s námi bude hrát tuto hru,“ řekl Kubík ze Seznam Zpráv. 

V souvislosti s tím, že nikdo z vládní koalice nepřijal pozvání do Událostí, komentářů Nacher hovořil o nulové sebereflexi, která mu prý vadí nejvíc. „Dokážu si představit, že on (Blažek) to uhájí v tom, že kdyby dělal něco tajného, tak se nebude s někým scházet na veřejném místě, kde je snadno odhalitelný, ale pozve si ho třeba domů nebo někam za roh,“ řekl. Na otázku, zda mu vadí, že je Blažek ministrem, neodpověděl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 14 mminutami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 9 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 10 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 10 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 19 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 21 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 22 hhodinami
Načítání...