Ředitel pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Stiborek v posledních letech vydělal desítky milionů korun díky půjčování peněz na horentní úrok a s vysokými smluvními pokutami, napsal server Seznam Zprávy. Minimálně v jednom případě podle něj soud konstatoval, že úroky z prodlení byly nemorálně vysoké. Stiborek celou záležitost označuje za pokus ho diskreditovat a odstranit z vedení nemocnice. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob uvedl, že nemá informace o protiprávním jednání a ředitel disponuje posudkem od Národního bezpečnostního úřadu, citovanou činnost už nevykonává. Premiér Petr Fiala (ODS) však považuje zjištění za závažná a žádá co nejrychlejší vyjasnění situace.
Ředitel IKEMu vydělal desítky milionů půjčkami na vysoký úrok, píší Seznam Zprávy
Společnost Glenias House, jejímž je Stiborek jediným jednatelem a majitelem, půjčovala peníze prostřednictvím firmy Califica, do které podle Seznam Zpráv postupně poslala minimálně 54 milionů korun. Califica ovládaná Jaroslavem Holanem, odsouzeným v jiné kauze za zpronevěru, následně půjčovala peníze jednotlivým zájemcům za úrok 48 procent ročně a s vysokými smluvními pokutami i 140 tisíc korun za den.
„Ministerstvo zdravotnictví nemá informace o jakémkoli protiprávním jednání ředitele IKEMu Michala Stiborka. Ten disponuje platným dokladem o bezpečnostní způsobilosti od Národního bezpečnostního úřadu, který mimo jiné posuzuje i původ majetku a nezjistil žádné nesrovnalosti,“ uvedl mluvčí resortu. IKEM podle úřadu funguje pod vedením Stiborka, který byl v jeho čele potvrzený na další období letos v květnu, velmi dobře a hospodaří transparentně. Jakob také připomněl, že IKEM řadu projektů realizuje ve spolupráci s Transparency International.
„Kvalitní řízení z jeho strany potvrzuje i výběrově řízení na ředitele IKEM, v rámci něhož hodnotící komise Michala Stiborka jednoznačně doporučila,“ dodal Jakob.
O tom, komu budou půjčky poskytnuty, rozhodoval podle Seznam Zpráv právě Stiborek, což ředitel nemocnice popírá. Stiborek ani Holan přitom neměli licenci České národní banky (ČNB) na poskytování půjček. Pokud dlužníci neplatili, nastoupil vymahač – Stiborkův blízký spolupracovník Pavel Raab, který byl v minulosti odsouzený za násilnou trestnou činnost, uvádí server. Glenias House podle něj od svého vzniku vytvořila zisk 50 milionů korun.
Dle premiéra jsou zjištění závažná
Stiborek za kauzou vidí pokus o diskreditaci. „Za poslední rok se jedná již o několikátý pokus, tentokrát se týká mých podnikatelských aktivit, které jsem ukončil na začátku roku 2020, tedy před třemi lety. Do začátku roku 2020 jsem podnikal v oblasti finančních služeb, podnikal jsem v souladu s českým právním řádem a mám platnou bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu, kde byl prověřován i můj majetek,“ napsal v e-mailu pro ČT.
Premiér považuje zjištění o podnikání ředitele nemocnice IKEM za závažná, řekl serveru mluvčí vlády Václav Smolka. „Cílem všech musí podle něj nyní být co nejrychlejší vyjasnění situace a vyvrácení veškerých pochybností, aby se celý IKEM mohl naplno věnovat špičkové vědě a záchraně lidských životů,“ informoval mluvčí.
Podle Seznam Zpráv není zcela jasné, kde Stiborek vzal více než 57 milionů korun, které do své firmy vložil jako kapitál na půjčky. Podle majetkových přiznání v posledních letech je vydělat ve službách státu nemohl. „Jsou to peníze, které jsem vydělal na svých manažerských pozicích, a půjčka od pana Raaba,“ řekl serveru Stiborek. Další část peněz podle něj poskytla jeho rodina a známý.