Indie poskytne své kapacity na výrobu vakcín celému lidstvu, slíbil v OSN indický premiér Módí

Kapacity na výrobu vakcín v Indii budou v boji proti pandemii covidu-19 využity k pomoci celému lidstvu. Slíbil to indický premiér Naréndra Módí na všeobecné rozpravě 75. zasedání Valného shromáždění OSN.

„Jako největší výrobce vakcín na světě chci dnes ještě jednou ujistit globální společenství: Indická kapacita výroby a dodávek vakcín bude využita na pomoc celému lidstvu v boji s touto krizí,“ prohlásil šéf vlády druhé nejlidnatější země světa.

Módí řekl, že Indie pokračuje ve třetí fázi klinických testů své vakcíny a pomůže všem zemím zlepšit distribuční a skladovací kapacity pro dodané vakcíny. Premiér v srpnu řekl, že Indie je připravena k hromadné výrobě očkovací látky proti covidu-19.

Generální tajemník OSN António Guterres volá po „lidové vakcíně“, která je dostupná každému. Ve čtvrtek však vyjádřil znepokojení nad tím, že některé země „údajně uzavírají smlouvy bokem výhradně pro své vlastní obyvatele“. Takový „vakcinacionalismus“ je podle něj nejen nespravedlivý, ale také odsouzený k nezdaru, neboť nikdo není v bezpečí, dokud všichni nejsou v bezpečí.

Austrálie a Británie se také plánují podělit

V podobném duchu v pátek před Valným shromážděním hovořil také například australský premiér Scott Morrison. „Kdokoli objeví vakcínu, musí se o ni podělit,“ prohlásil Morrison podle agentury Reuters.

„Někdo může vidět krátkodobou výhodu, nebo dokonce zisk,“ řekl Morrison. „Ale já ujišťuji každého, kdo by mohl uvažovat v takových intencích, lidstvo si to bude velmi dlouho pamatovat a bude nesmírně přísným soudcem,“ prohlásil Morrison.

„Slib Austrálie je jasný: Pokud my najdeme vakcínu, budeme ji sdílet. To je slib, který musíme dát všichni,“ dodal australský politik.

Britský premiér Boris Johnson ve svém proslovu k Valnému shromáždění řekl, že koronavirová pandemie nahlodala pouta mezi národy a vyzval světové lídry ke sjednocení proti „společnému nepříteli“, kterým je covid-19. „Nikdy už nesmíme vést 193 oddělených bojů proti témuž nepříteli,“ řekl Johnson.

Britský premiér, který se před časem covidem-19 sám nakazil a strávil tři dny na jednotce intenzivní péče, vyzval země ke sdílení dat a vytvoření globálního systému včasného varování před epidemiemi.

Johnson rovněž slíbil, že Británie vloží 500 milionů liber do programu COVAX na spravedlivou distribuci budoucích vakcín proti covidu-19. Pomoci má hlavně 92 nejchudším zemím světa k získání vakcíny, až nějaká bude. Dále Johnson oznámil, že jeho země po následující čtyři roky zvýší svůj příspěvek Světové zdravotnické organizaci (WHO) o 30 procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPoslanci mají jednat o digitální ekonomice a potenciálně i o svých platech

Poslanci se v úterý odpoledne sešli na pokračování řádné schůze dolní komory z minulého týdne. Dokončit by měli úvodní kolo projednávání nového zákona o digitální ekonomice, který přináší přísnější pravidla třeba pro on-line tržiště nebo sociální sítě. V prvním čtení mají projednat i novelu zákona o silničním provozu, která má veřejnosti zpřístupnit víc dopravních dat. Zákonodárci by se mohli dostat i k projednávání koaliční předlohy, která politikům zmrazuje platy.
14:00Aktualizovánopřed 1 mminutou

Konflikt s Íránem by neměl zastínit Ukrajinu, shodli se prezidenti Česka a Lotyšska

Česko a Lotyšsko sdílejí podle lotyšského prezidenta Edgarse Rinkévičse podobný pohled na konflikt na Blízkém východě. Neměl by ale zastínit situaci na Ukrajině, řekl v úterý v Rize po jednání se svým českým protějškem Petrem Pavlem. Podle české hlavy státu bude mít blízkovýchodní konflikt přímý dopad na Evropu, a je tudíž v jejím zájmu o důsledcích diskutovat a hledat společný přístup.
12:05Aktualizovánopřed 18 mminutami

Koaliční poslanci chystají zákon o registraci subjektů se zahraničními vazbami

Koaliční poslanci připravují zákon pro registraci subjektů se zahraničními vazbami. Pracovní verze z konce února hrozí pokutami až patnáct milionů korun či do deseti procent z příjmů nebo obratu. Seznam Zprávám potvrdil přípravu legislativy předseda PRO Jindřich Rajchl z poslaneckého klubu SPD. Podle opozičních Pirátů jde o útok na neziskové organizace a kopii ruského zákona. Další opoziční strany volají po zastavení přípravy návrhu.
před 55 mminutami

Červený nepojede kvůli akci zemědělců na unijní radu, zastoupí ho Turek

Jednání unijních ministrů životního prostředí v Bruselu se příští týden místo českého ministra Igora Červeného (Motoristé) zúčastní vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za Motoristy). Svou neúčast zdůvodnil Červený tím, že krátce po svém jmenování přislíbil účast ve stejném termínu na jiné akci v tuzemsku.
před 1 hhodinou

Ve sněmovně je den krojů, přišly v nich tucty poslanců

Několik desítek poslanců v úterý dorazilo do sněmovny v lidových krojích ze svých regionů. Akce nazvaná Den lidových krojů se konala potřetí. Zákonodárci se sešli ve dvoraně jedné z vedlejších sněmovních budov, kde za doprovodu folklorního souboru zahájili výstavu krojů, která akci letos doprovází. Následně se vydali průvodem přes Malostranské náměstí a Sněmovní ulicí slavnostním vchodem do hlavní budovy dolní komory. V sálu Státních aktů pak vystoupily taneční soubory z tuzemska, Slovenska, Polska a Maďarska. Výstava, na které jsou k vidění dvě desítky mužských, ženských, chlapeckých a dívčích krojů ze Slovenska, Polska a z Maďarska, je k vidění do 20. března.
před 2 hhodinami

Na Hradecku utratí kvůli ptačí chřipce desetitisíce kachen

V okrese Hradec Králové jsou další dvě ohniska ptačí chřipky v komerčních chovech drůbeže. Nákaza zasáhla chovy kachen firmy Perena v Dobřenicích a v Chudonicích. Je v nich dohromady asi čtyřicet tisíc ptáků. Mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer v úterý řekl, že je bude třeba utratit. Veterináři kvůli novým ohniskům také rozšířili ochranná pásma.
14:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ředitelé národních parků podpořili odvolaného šéfa toho krkonošského

Ředitelé národních parků podpořili šéfa Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Robina Böhnische, kterého ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) odvolal v pondělí. Böhnisch je dál předsedou Asociace národních parků ČR. Červený uvedl, že se s Böhnischem vzájemně dohodli, že situaci nebudou komentovat.
13:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trumpova slova o brzkém konci války srazila ceny ropy i plynu

Ceny ropy po výstupu na více než tříletá maxima v úterý prudce klesají, severomořský Brent odepisuje přes osm procent. Reagují tak na slova prezidenta USA Donalda Trumpa, že válka na Blízkém východě by mohla brzy skončit. Zmírnily se tak obavy z dlouhodobého narušení dodávek suroviny na světové trhy kvůli situaci v Hormuzském průlivu. Dolů jde i cena plynu pro Evropu. V tuzemsku v důsledku války výrazně zdražila nafta i benzin, uvedla společnost CSS.
10:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...