Cestovní kanceláře se chystají na turistickou sezonu. Za hranice plánuje vyrazit až milion Čechů

6 minut
Události: Cestovní kanceláře a turistická sezona
Zdroj: ČT24

Cestovní kanceláře s optimismem vyhlížejí začátek turistické sezony. Někteří z prodejců hlásí oproti loňsku až trojnásobný zájem o letní dovolenou. Dovolenkáři si podle nich zvykli na protikoronavirová opatření, podle odhadů cestovních kanceláří má o dovolenou u moře letos zájem až jeden milion Čechů. Při cestování jim přitom pravděpodobně budou pomáhat covidové pasy, jejichž koncept chystá EU.

Turisté jeví zatím největší zájem o unijní destinace jako Řecko, Chorvatsko, Bulharsko nebo Španělsko. „Momentálně jsme prodali tisíce letních zájezdů. Třicet procent klientů míří do Řecka. Rovněž vidíme, že si Češi chtějí více dopřát, takže si vybírají kvalitnější hotely s lepšími službami blíže u moře,“ popisuje mluvčí cestovní kanceláře Invia.cz Andrea Řezníčková.

Lidé zároveň počítají s přísnými hygienickými opatřeními, často je i sami vyžadují. „Určitě můžeme počítat s dezinfekcí prostor. Bude upraven all inclusive režim i číšník, který bude nandavat jídlo,“ jmenuje opatření mluvčí cestovky Fischer Jan Bezděk.

Jeho kolegyně Eva Němečková z firmy Čedok zase uvádí, že veškerá opatření, jež byla v minulém roce zavedena, se stala s postupem času standardem.

Češi si dovolenou objednávají za průměrnou cenu, která podobně jako loni činí okolo patnácti tisíc korun na osobu. K jejímu uhrazení přitom využívají vouchery za neuskutečněné zájezdy z minulého roku. Těch neuplatněných jsou stále desítky tisíc, dohromady zhruba za 1,2 miliardy korun, a platné jsou do 31. srpna. Poté mají lidé nárok na jejich proplacení.

Cestovní kanceláře zmírňují podmínky

Cestovní kanceláře očekávají výrazně větší zájem oproti loňsku. Prodeje jsou ale stále na zhruba poloviční úrovni než v roce 2019. „V případě, že kancelář nebude schopna peníze vyplatit a vejde do insolvence, tak na sebe přebírá zodpovědnost pojišťovna,“ řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Lidé se ptají po zárukách a pojištění storna i letos, aby předešli problémům. Podmínky proto zmírnila většina prodejců. „Dali jsme klientům jistotu, nakupují bez rizika. S nízkou zálohou a v případě problémů vracíme hotovost,“ podotkl mluvčí cestovní kanceláře Exim Tours Petr Kostka.

Místopředseda asociace českých cestovních kanceláří Jan Papež
Zdroj: ČT24

Pojišťovna Slavia vrací peníze klientům Firo Tour

Pojišťovna Slavia například už začala vyplácet peníze za neuskutečněné zájezdy klientům cestovní kanceláře Firo Tour. Společnost sice zatím úpadek nevyhlásila, podle pojišťovny ale není schopna plnit své závazky. Peníze by měli získat zpět klienti, kteří na ně mají nárok například kvůli seniorskému věku nebo jsou držiteli voucheru. Někteří z nich na pojistné plnění čekají skoro rok.

„Prvním klientům cestovní kanceláře již byly nároky vyplaceny. Další přicházejí a na jejich zpracování je pojišťovna plně připravena,“ uvedla mluvčí pojišťovny Martina Lambert.

Podle zástupce společnosti Firo Tour Lucie Frnochové se vracení peněz týká smluv, jež byly zrušeny nebo za které byly vystaveny lex vouchery. Lidé mohou uplatnit případně poukazy na nečerpanou dovolenou. „Zájezdy, které klienti zakoupili v roce 2020 a mají se konat v letošním roce, tak ty budou realizovány,“ dodala mluvčí.

Jestli se pobočky cestovní kanceláře zase otevřou, zatím není jasné. Společnost nyní jedná s věřiteli o své reorganizaci.

Zahraniční dovolené ve stínu covidových pasů

To, jak se bude vyvíjet turistická sezona, závisí na budoucím průběhu koronavirové pandemie a očkování. Klíčem k volnému cestování budou takzvané covidové pasy, ve kterých by občané EU měli mít zapsané buď prodělané očkování, výsledek negativního testu nebo množství protilátek.

EU o finální podobě cestovního dokumentu stále jedná, a to i se zeměmi jako Spojené státy, Izrael, Norsko, ale i Británie, Švýcarsko nebo Island. Definitivní podobu schválí členské země a Evropský parlament před prázdninami.

Projekt covidových pasů už stihlo spustit Dánsko. Dokument je tam součástí takzvané digitální identity, což znamená, že je spárovaný s občanským průkazem. Estonsko oproti tomu plánuje do konce měsíce rozeslat lidem do mobilů QR kód. V Izraeli pro změnu předkládají vytištěný formulář nebo ukazují kód ve speciální aplikaci. Obyvatelé si ale stěžují na problémy při získávání pasů i pokusy o zfalšování dat v telefonech.

Pasy ve zmíněných zemích usnadní cestování, a to i do ciziny. Měly by lidem umožnit také návštěvu restaurací, divadel a třeba i hromadných akcí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pavel po jednání s papežem ocenil vztahy mezi Českem a Svatým stolcem

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve prezident hovořil mimo jiné o globálních tématech. „Církev v tomto ohledu hraje velkou roli, protože má mimořádný politický i diplomatický dosah,“ poznamenal prezident, který s papežem diskutoval i o vztazích Česka a Vatikánu, které jsou podle něho na dobré úrovni. Prezident v pondělí jednal i se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 10 mminutami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Policie dříve informovala, že obětí byla žena. Střelec je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Na místě byl policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 33 mminutami

Vláda odmítla prodat letouny L-159 Ukrajině. Prezident mluví o sobectví

Koalice ANO, SPD a Motoristů odmítla prodej letounů L-159 Ukrajině. Podle ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) potřebuje letadla česká armáda. S odvoláním na vyjádření šéfa resortu obrany to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání lídrů vládních uskupení. O prodeji letounů informoval prezident Petr Pavel při návštěvě Ukrajiny. Podle šéfa diplomacie Petra Macinky (Motoristé) to ale předem neoznámil vládě. Spor mezi Hradem a Černínským palácem může podle expertů uškodit Česku u zahraničních partnerů.
10:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vláda schválila obměnu svých zástupců ve správní radě VZP

Koaliční kabinet schválil změnu v sestavě desítky zástupců vlády ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to oznámil na síti X. Končí v ní dle návrhu resortu mimo jiné její dosavadní místopředseda Miroslav Kalousek (dříve TOP 09). Vojtěch před jednáním vlády nevyloučil, že Kalousek v radě bude nicméně dál jako nominant sněmovny. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádřil soustrast pozůstalým po útoku střelce v Chřibské na Děčínsku. Před jednáním kabinetu zasedla jako obvykle koaliční rada.
04:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Jímka měla podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových kejdy. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, kejda však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá i znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl několik aut a nemovitost ve Vranově nad Dyjí.
10:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
12:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rychle zjistili, že jsme profesionálové, vzpomíná účastník Pouštní bouře

Válka v přímém přenosu – tak se říkalo konfliktu v Perském zálivu, který na začátku roku 1991 sledovaly díky televizním kamerám miliony lidí po celém světě. Do operace Pouštní bouře, která měla za cíl osvobodit okupovaný Kuvajt, se zapojili i českoslovenští vojáci z protichemické jednotky. Poprvé od druhé světové války se tak stali spojenci Američanů, Britů a Francouzů. Ti se na ně přesto – jako na své někdejší komunistické nepřátele – dívali nejdřív s opatrností.
před 5 hhodinami

Úlohou prezidenta není v cizině slibovat dary, říká David. Chucpe, míní Nerudová

„Úlohou prezidenta není bez konzultace s vládou v zahraničí slibovat nějaké dary nebo obchodní aktivity,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na návštěvu hlavy státu Petra Pavla na Ukrajině. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) měl Pavel při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik bojových letadel. Prezident kritiku odmítl. „Považuji to za chucpe,“ reagovala na celou záležitost europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Dodala, že Macinkův postoj nepovažuje za správný, oslabuje dle ní pozici tuzemska navenek. Duelem ČT24 provázel Martin Řezníček.
před 7 hhodinami
Načítání...