Babiš potvrdil jméno nového velvyslance při EU. Bude jím diplomatka Edita Hrdá

Novou velvyslankyní Česka při EU bude od října diplomatka Edita Hrdá. Na postu nahradí velvyslance Jakuba Dürra, který měl podle dřívějších informací předčasně opustit své místo do konce roku mimo jiné proto, že se s premiérem Andrejem Babišem (ANO) neshodl na přípravách na předsednictví ČR v EU za dva roky. Jmenování Hrdé už schválila vláda, informoval v neděli Deník N, kterému to potvrdil předseda vlády.

Podle Babiše by měla Hrdá nastoupit do funkce šéfky stálého zastoupení při EU od 1. října. Čekat ji budou zejména evropské debaty týkající se koronavirové krize a přípravy na české předsednictví EU, které bude mít Česko ve druhé polovině roku 2022.

Šestapadesátiletá Hrdá působila od roku 2015 jako výkonná ředitelka Evropské služby pro vnější činnost (ESVA) pro americké kontinenty. Předtím pracovala například na vysokém postu české velvyslankyně při OSN nebo byla ambasadorkou v Argentině. Na českém ministerstvu zahraničí se v minulosti zabývala i ekonomickou agendou.

O předčasném stažení Dürra se spekulovalo několik měsíců. Na post velvyslance při EU nastoupil v září 2018, tedy před dvěma roky. Údajně měl neshody s premiérem. V červenci kritizoval záměr přichystat úsporné předsednictví EU. Řekl, že kvůli nedostatku peněz může být problém zajistit jeho hladký chod tak, jak jej zvládají jiné unijní země. Zákulisní informace o tom, že by kvůli tomu měl do konce roku ze svého postu odejít, ale české úřady tehdy oficiálně nepotvrdily.

Narodila se 30. prosince 1963 v Praze. Na Vysoké škole ekonomické (VŠE) vystudovala Obchodní fakultu a Fakultu managementu a informatiky. Poté absolvovala diplomatické akademie v Madridu a ve Vídni.

Již během studií působila jako překladatelka z němčiny a španělštiny, hovoří i anglicky, francouzsky a rusky.

V roce 1992 nastoupila na ministerstvo zahraničí (MZV), kde vedla odbory pro Latinskou Ameriku nebo střední Evropu. V letech 1996–1998 byla českou vyjednavačkou při vzniku Česko-německého fondu budoucnosti.

V letech 1999 až 2003 zastupovala Česko v Argentině a Paraguayi a poté se vrátila na MZV, kde vedla odbor amerických států a byla také vrchní ředitelkou ekonomické a kulturní sekce ministerstva. V letech 2006–2011 byla vrchní ředitelkou kabinetu ministra zahraničí.

Edita Hrdá byla v letech 2011–2015 velvyslankyní ČR při OSN v New Yorku. Ve funkci vystřídala Martina Palouše, který vedl českou misi od poloviny roku 2006.

V roce 2015 se stala ředitelkou Evropské služby pro vnější činnost (EEAS) pro Ameriku. EEAS je diplomatickou službou Evropské unie (EU).

Diplomatka Edita Hrdá
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí