Babiš odeslal na Hrad návrh na odvolání ministra Staňka a jeho nahrazení Šmardou

Šmarda: Premiér přislíbil, že mou nominaci pošle na Hrad (zdroj: ČT24)

Premiér Andrej Babiš (ANO) odeslal na Pražský hrad návrh na odvolání ministra kultury Antonína Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou (oba ČSSD). Učinil tak po schůzce, na které se Šmardou probral jeho priority pro vedení resortu. Prezident Miloš Zeman první Staňkovu demisi nepřijal.

Páteční ranní rozhovor s předsedou vlády popsal Šmarda jako věcný, upřímný a rychlý. „Vypadá to na dobrý začátek spolupráce,“ uvedl. Poznamenal, že podle Babiše by byl vhodnější na ministerstvo pro místní rozvoj, současně ale podle něj Babiš řekl, že společně to mohou zvládnout.

Postup prezidenta Miloše Zemana, který ve čtvrtek v souvislosti s končícím Staňkem zopakoval, že ústava nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra, nechtěl Šmarda komentovat. Řekl ale, že situaci v úřadu je třeba řešit bezodkladně.

„Kdyby se to stalo u nás ve městě, klíčoví hráči by si sedli, velmi rychle se spolu domluvili v nejkratších možných lhůtách tak, aby se situace vyřešila. Česká kultura to potřebuje, nemůžeme si dovolit to, aby výkladní skříň České republiky, což je Národní galerie a všechny ostatní instituce, byly udržovány v nejistotě,“ prohlásil Šmarda.

S Babišem si vyjasnili i to, že Šmarda před rokem nepodporoval vstup ČSSD do společné vlády. „Strategicky vhodnější by bylo, kdyby se před tím rokem ČSSD rozhodla pro opozici, nicméně to rozhodnutí padlo. Když padlo, tak dohody se musí dodržovat,“ uvedl Šmarda.

Nejprve plánuje vypsat výběrová řízení na šéfa Národní galerie Praha a ředitele Muzea umění Olomouc, v delším horizontu pak chce připravit zákon o veřejnoprávních institucích v kultuře.

Staněk původně oznámil, že ke konci května rezignuje, ale prezident v úterý Staňkovu demisi odmítl. Zeman premiérovi navrhl, aby počkal s odvoláním Staňka na výsledky prověřování trestního oznámení, které ministr podal na Fajta a Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Policie trestní oznámení prověřuje.