Anonymní vlastníci i provoz pod hlavičkou církve. Pátrání po majetku Rusů spojených s Putinem není snadné

3 minuty
Události: Pátrání po ruském majetku v ČR komplikují nejen anonymní vlastníci
Zdroj: ČT24

České ministerstvo financí se snaží vypátrat tuzemský majetek těch ruských podnikatelů , kteří mají vazby na režim prezidenta Vladimira Putina. Úkol je náročný, protože řada lukrativních nemovitostí skončila ve vlastnictví firem s anonymními vlastníky. A navíc je mnoho budov financovaných ruským kapitálem provozováno pod hlavičkou pravoslavné církve.

Zámek v Loděnici u Prahy se po ruských investicích proměnil v pravoslavný klášter s přísným řádem a utajeným režimem pro kohokoli zvenčí. Štábu České televize se na místě nepodařilo zjistit ani to, kolik lidí v objektu žije. O podrobnosti o chodu kláštera se nepodělila ani matka představená.

Na otázku, kdo areál vlastní, nejprve odvětila, že nikdo. „Já to nemůžu řikat, pro mě je to tajné,“ dodala vzápětí. Podle katastru nemovitostí budovu vlastní Pravoslavný monastýr svatého Václava a svaté Ludmily.

Původní zámek přestavěl do současné podoby ruský investor, který budovu koupil v roce 2008 a investoval do něj několik desítek milionů korun. Celý objekt je pro veřejnost oficiálně uzavřený. Sám ruský investor Andrej Kruglikov novinářům v minulosti odmítl o financích cokoliv sdělit.

Anonymní vlastníci a prodeje za údajně přemrštěné ceny

Pravoslavná církev působí i v areálu hotelu Aberg v Karlových Varech. Ten v minulých letech ovládla společnost s anonymními vlastníky na Kypru. Český právní řád umožňoval investorům skrýt se za anonymní firmy.

„Byly tu nákupy lázeňských hotelů za také poměrně vyšponované, přehnané ceny. To bylo to uložení peněz,“ myslí si realitní agent z Karlových Varů Jiří Brož. „Některé prostředky i v prostředí takzvaného toxického kapitálu jsou tady (v Česku) investovány. A jsou investovány například v některých nemovitostech,“ dodává ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.

Nemovitosti vlastněné firmami v daňových rájích a společnostmi s nejasnými vlastníky komplikují práci analytikům ministertva financí, kteří hledají majetek lidí napojených na ruský režim. „My jsme právní stát a hledáme nástroje, abychom ten majetek mohli minimálně zmrazit,“ říká šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS). S vyhledáváním majetku pomáhají i české tajné služby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Uchovávání dat o elektronické komunikaci v Česku porušuje právo EU, rozhodl Nejvyšší soud

Česká právní úprava plošného uchovávání dat o elektronické komunikaci dlouhodobě a zvlášť závažným způsobem porušuje právo Evropské unie, potvrdil Nejvyšší soud (NS). Zamítl dovolání ministerstva průmyslu a obchodu, které se podle pravomocného rozsudku musí omluvit novináři Janu Cibulkovi za zásah do jeho práv na ochranu soukromí a osobních údajů. Rozsudek je dočasně zpřístupněný na úřední desce.
08:56Aktualizovánopřed 13 mminutami

Kolem Turka je dle Bartoše pat. Vondráček Hradu nerozumí

Jako „patovou situaci“ vnímá místopředseda pirátských poslanců Ivan Bartoš spor kolem nominace Filipa Turka (za Motoristy) do čela ministerstva životního prostředí. Místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD) argumentům Hradu nerozumí, prezident Petr Pavel dle něj „začíná překreslovat systém parlamentní demokracie“. Události, komentáře moderoval Lukáš Dolanský. Do debaty zvala ČT také zástupce Motoristů a ANO, pozvání nepřijali.
před 26 mminutami

Za dlouhodobé uvazování psů hrozí nově pokuta až milion korun

Majitelé psů si od začátku roku musejí dávat pozor, aby neuvazovali svoje zvířata na dlouhou dobu. Legislativa nově hodnotí takové jednání jako týrání. Pokuta je až jeden milion korun. K prvnímu porušení tohoto zákona došlo letos pravděpodobně na Tachovsku, kde majitel držel svého huskyho na metr a půl dlouhém provazu v nezateplené boudě bez podestýlky i v současných mrazech. Pes měl k dispozici jen zmrzlé žrádlo v misce, proto ho lidé z okolí Přimdy chodili krmit a následně nahlásili. Vedoucí Záchranné stanice Tachov Karel Bobál se s majitelem psa domluvil na převzetí. Zvíře se tak dočkalo lepšího zacházení, ale tím se podle Richarda Bílého z Krajské veterinární správy v Plzni znemožnilo zajištění důkazů při úřední kontrole. Uvazování psů na kratší dobu, třeba u obchodu, novela veterinárního zákona nezakazuje.
před 3 hhodinami

Babiš navštíví Slovensko, tamní politici si slibují zlepšení vztahů

Premiér Andrej Babiš (ANO) zamíří ve čtvrtek na oficiální návštěvu Slovenska, během které se sejde s vrcholnými politiky této země. Ti už dříve uvítali vítězství hnutí ANO a jeho šéfa Babiše v loňských sněmovních volbách. Od nové české vlády si slibují zlepšení politických vztahů mezi Prahou a Bratislavou.
před 6 hhodinami

Prezident Turka nejmenuje, poslanecký klub Motoristů za ním ale stojí

Na novoročním obědě na Pražském hradě přivítal ve středu prezident Petr Pavel premiéra Andreje Babiše (ANO). Premiér po obědě sdělil, že hlavě státu předal nominaci poslance Motoristů Filipa Turka na ministra životního prostředí. Pavel ovšem podle Babiše jmenovat Turka odmítá. O kompetenční žalobě premiér neuvažuje. Poslanecký klub Motoristů vyjádřil na večerním jednání Turkovi jednomyslnou podporu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Je, byl a bude to Turek,“ řekl Macinka k nominaci na ministra životního prostředí

Ministr zahraničí a předseda Motoristů Petr Macinka v Interview ČT24 uvedl, že strana dál trvá na nominaci poslance a čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka do čela resortu životního prostředí. Dodal, že si Motoristé počkají na písemné zdůvodnění, proč Turka prezident Petr Pavel nechce jmenovat. Připustil také, že existují i jiné kroky než kompetenční žaloba. Macinka se v pořadu moderovaném Danielem Takáčem vyjádřil také k pokračování muniční iniciativy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Muniční iniciativa bude pokračovat, potvrdil Babiš

Muniční iniciativa bude pokračovat, zopakoval po jednání Bezpečnostní rady státu (BRS) premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl ale, že do ní Česko nebude dávat peníze. Podle bývalé vlády činil dosavadní příspěvek Česka dvě až tři procenta z celkového objemu vložených peněz.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Fico věří v obnovení společných jednání české a slovenské vlády

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) věří v obnovení společných jednání české a slovenské vlády. Řekl to v příspěvku na sociální síti před čtvrteční návštěvou svého českého protějšku Andreje Babiše (ANO) v Bratislavě. Mezivládní konzultace s Bratislavou přerušil předloni tehdejší kabinet premiéra Petra Fialy (ODS), který krok zdůvodnil rozdílnými pohledy obou zemí na klíčová zahraniční témata.
před 16 hhodinami
Načítání...