30 let po listopadu: Bartoš burcuje k občanské aktivitě, Vondráček varuje před dělením společnosti

13 minut
Události, komentáře: Ivan Bartoš a Radek Vondráček
Zdroj: ČT24

Předseda parlamentu Radek Vondráček (ANO) a šéf Pirátů Ivan Bartoš prožili sametovou revoluci jako školáci. Oba na ni vzpomínají jako na období euforie. Bartošovi vadí, že se třicet let poté vláda opírá o komunisty. Vondráčka zase mrzí, když si někdo „nárokuje právo slavit listopad 1989 více“.

„Mně bylo necelých šestnáct, takže rebelství ve mně bylo už z hlediska věku. Prožíval jsem to velmi emocionálně. Byla to velká euforie. Snažil jsem se zapojit, roznášel jsem letáky,“ popsal Vondráček. Prý ho vyšetřoval ředitel za svíčku v okně školy. „Je co slavit,“ shrnul.

Bartošovi bylo devět let a atmosféru si pamatuje zprostředkovaně. „Ve škole mizely fotky a nástěnky,“ vzpomíná. První roky po převratu vnímal hlavně prostřednictvím kulturní svobody a možnostem získávat hudbu nebo plakáty.

Třicet let svobody

Bartoš souhlasí se slovy Petra Pitharta, že se v Česku za tři dekády svobody podařilo vybudovat demokratický stát, ale společnost trochu usnula na vavřínech. „Velká část společnosti je dost laxní,“ kritizuje s tím, že by přivítal větší občanskou aktivitu.

Vadí mu také, že se vláda opírá o komunisty. „Myslím, že dialog by měl být veden s demokratickou opozicí, nikoliv ji válcovat se dvěma stranami, které za příliš demokratické nepovažuji,“ řekl Bartoš v narážce na SPD a KSČM.

Vondráček zmínil, že nemá rád, když se připomíná členství premiéra a jeho stranického šéfa Andreje Babiše v KSČ: „Samotná první vláda v sobě měla řadu bývalých komunistů. Myslím, že vracet se k tomu, že byl někdo řadový člen komunistické strany, zvlášť když vzhledem ke svému povolání tam být musel, taková byla zkrátka doba, je naprosto zbytečné. To je spíš problém boje s Andrejem Babišem.“

Posledních třicet let považuje za úspěšné. Česko ve srovnání se zahraničím podle něj dokázalo udělat velký skok. „Myslím, že jsme se zařadili do Evropy, že tam patříme,“ řekl.

Demonstrace

Vondráčkovi také vadí načasování sobotní demonstrace požadující Babišovu demisi. „Já Milionu chvilek zazlívám, že využívají výročí 17. listopadu, že prohlubují rozdělení společnosti, že si vybrali zrovna tento termín,“ řekl. Kazí mu oslavy, když někdo říká, že má právo slavit víc než druzí.

Bartoš naopak považuje demonstraci za připomínku 17. listopadu. Zdůraznil přitom, že nezpochybňuje vítězství ANO ve volbách a nijak neumenšuje hlasy jeho voličů. „Demokracie není redukce na odevzdání hlasu ve volbách. Rok 1989 stále vnímám jako oslavu občanské společnosti,“ prohlásil však.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 12 mminutami

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 10 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prezident jmenuje Babiše premiérem 9. prosince

Prezident Petr Pavel jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem v úterý 9. prosince. Ocenil, že dostál dohodě a veřejně oznámil způsob řešení svého střetu zájmů. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že se vzdá svého holdingu Agrofert. Nevrátí se mu ani po konci v politice. Firmu dostanou jeho potomci zpět, až zemře.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Neočekávám zásadně rozdílné postoje Pavla a vlády, řekl Macinka po schůzce na Hradě

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě přijal další tři kandidáty na ministry. Jako poslední za ním dorazil předseda Motoristů a nominant této strany na pozici šéfa diplomacie Petr Macinka, který schůzku označil za věcnou, korektní a seriózní. Dominantním tématem byla dle něj zahraniční politika. Předseda Motoristů sdělil, že neočekává zásadní rozdíly v zahraničně-politických postojích mezi vznikající vládou a hlavou státu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pavel o Turkovi: Kompetenční žaloba by byla užitečná

Prezident Petr Pavel pokládá za málo pravděpodobné, že poslanec Motoristů Filip Turek se stane ministrem životního prostředí. Nakonec možná podle něj bude dobré, když v této věci dojde ke kompetenční žalobě, kterou pak Ústavní soud rozhodne. Motoristé podle svého předsedy Petra Macinky o kompetenční žalobě neuvažují, nominace do vlády se podle něj nemění.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...